Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Įsigaliojo svarbūs pakeitimai, susiję su mėginių atrinkimu AKM tyrimams

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šią savaitę įsigaliojo afrikinio kiaulių maro (AKM) stebėsenos ir kontrolės priemonių šernų populiacijoje, bei kiaulių laikymo vietose pakeitimai – jie leis paprasčiau atrinkti šernų mėginius AKM tyrimams atlikti.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atkreipia dėmesį į svarbiausius pakeitimus bei informuoja, jog jie priimti siekiant sumažinti medžioklės plotų naudotojams tenkančią administracinę naštą.

Nuo šiol iš kiekvieno užkrėstoje teritorijoje sumedžiojamo šerno turės būti paimama po du kraujo mėginius ištirti dėl AKM. Šie tyrimai, kurie bus atliekami naudojant imunofermentinės analizės (IFA) ir polimerazinės grandininės reakcijos (PGR) metodus, bus apmokami VMVT lėšomis.

 Papildomai turės būti paimamas ir atskirai supakuojamas diafragmos mėginys ištirti dėl trichineliozės, šis tyrimas apmokamas medžioklės plotų naudotojų lėšomis.

Svarbu tai, kad jei bent vieno iš šių mėginių iš sumedžioto šerno nebus paimta, tai ir kiti mėginiai nebus tiriami, o šernas sunaikinamas prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui.

Be to, atsižvelgiant į dabartinę AKM situaciją Lietuvoje, iš teritorijų, išskyrus užkrėstas šalies vietas, sumedžiotų šernų kraujo mėginiai turės būti paimami tokiu dažnumu, kokį nurodys VMVT teritorinis padalinys.

 Taip pat yra numatyta, jog kraujo ir diafragmos mėginius turės paimti medžioklės plotų naudotojo įgaliotas asmuo, kuris mėginius privalės supakuoti į pakuotes sandariai, kad iš jų neišbėgtų kraujas ir kiti skysčiai, nebūtų užteršta aplinka ir išplatinta liga.

Kad mėginiai būtų ištirti kuo operatyviau, užkrėstose teritorijose medžiojantiems medžiotojams yra sudaryta galimybė patiems pristatyti mėginius į teritorinį VMVT padalinį arba tiesiogiai į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą (NMVRVI).

Pristatant privaloma pateikti medžioklės plotų naudotojo ar jo įgalioto asmens užpildytus Mėginių paėmimo gyvūnų ligoms tirti aktą ir Mėginių paėmimo trichinelių lervoms nustatyti aktą (kai bus imamas diafragmos mėginys).

Tuo atveju, kai mėginiai bus pristatomi į teritorinį VMVT padalinį, už Mėginių paėmimo gyvūnų ligoms tirti akto užregistravimą ir jo bei mėginių pristatymą į NMVRVI ir bus atsakingas teritorinis VMVT padalinys.

Tačiau jeigu jie bus pristatomi tiesiogiai į NMVRVI, medžioklės plotų naudotojas arba jo įgaliotas asmuo teritoriniam VMVT padaliniui, kurio kontroliuojamojoje teritorijoje buvo sumedžiotas šernas, el. priemonėmis turės pateikti nuskenuotą ar nufotografuotą Mėginių paėmimo gyvūnų ligoms tirti aktą ir kartu su mėginiais pristatyti į NMVRVI. Šiuo atveju svarbu nepamiršti Mėginių paėmimo gyvūnų ligoms tirti akte nurodyti VMVT teritorinio padalinio aktui suteikto registracijos numerio.

Primename, kad radus nugaišusį šerną būtina nedelsiant informuoti VMVT arba teritorinį VMVT padalinį. Informacija gali būti pateikiama ir visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8 800 40403.

Facebook komentarai