Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Investavus į miškininkystės technologijas, kuriamos darbo vietos, plečiami miškų plotai

Autorius: Steponas GEDVILA
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Dar šiais metais bus priimamos paraiškos pagal priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos į miškininkystės technologijas“. Paraiškos bus priimamos nuo  gruodžio 1 iki 30 d. Tai dar viena proga pasinaudoti parama, skirta miško ūkio materialinei techninei bazei atnaujinti, mat priemonei skyrus papildomą finansavimą, šiam kvietimui skirta net 5,6 mln. Eur..

Mišku užsodinami net maži ploteliai

Raimundas Nagelė iš Rokiškio rajono KPP programa pasinaudojo ugdydamas jaunuolynus, įsigydamas miško darbams modernios ir našios technikos. Paramos lėšos jam padeda plėsti miško plotus. „Visą laiką darbuose, darbo turime labai daug, įsipareigojimų irgi daug, bet tvarkomės”, – sako R. Nagelė, pavyzdingai mišku besirūpinantis miškininkas.

Naudodamasis KPP programos teikiamomis galimybėmis, leidžiančiomis nuosavose valdose kurti našų ir kompleksišką mišką, jis valdo apie 300 hektarų miško.

Pasinaudodamas 8 000 eurų parama, jis įsigijo dirvos ruošimo frezą. Įsitikino, kad neklydo – naujoji technika sutaupo nemažai jėgų ir laiko.

„Freza mums labai reikalinga. Už paramą, gautą pagal 2007-2013 metų programą, įsigijau miško traukimo technikos. Tada nusprendžiau, kad reikia ir frezos. Frezą naudoju miškui prižiūrėti, miško atkūrimui, atsodinant kirtavietes, savaiminiam miško atkūrimui. Praktiškai visus miškelius, laisvas vietas, aikštutes bandau apsisodinti darbuodamasis su nusipirkta technika. Noriu, kad augtų miškas. Tokios frezos man sočiai, galima būtų ir dar daugiau padaryti, bet mano ūkyje tokio galingumo technikos tikrai užtenka“, – pasakojo Raimundas.

Anot jo, ši įranga pagerina pasodintų medelių prigijimą, savaiminių įsišaknijimą, taip pat  padeda racionaliau išnaudoti tinkamą sodinimui laiką, pagelbėja vis labiau trūkstant darbuotojų. Pastebi, kad ypač daug priežiūros reikalauja pasodinti spygliuočiai, kurie vis nukenčia nuo miško žvėrių, mat jų gausu, tad tenka sodinukus saugoti tepant repelentais, tverti tvoras.  

„Per visus šituos darbus, nuolat esu miške, dirbame, krutame, tvarkomės”, – pasakoja miškininkas prisipažindamas, kad patirties šioje srityje turintis su kaupu.

Šeima įkūrusi ir kaimo turizmo sodybą „Roksala“. „Čia viskas kartu”, – tarsteli Raimundas. Įveistas ir puoselėjamas vynuogynas, užsiima ir vyndaryste. „Tai mūsų hobis, kuris kasdien vis labiau įtraukia ir reikalauja priežiūros, žmogiškųjų resursų. Dirbame”, – paprastai viską paaiškina miškininkas.

Įkurta nauja darbo vieta

UAB „Kestarolis“ vadovas Kęstutis Žemaitis iš Utenos rajono pasakoja, jog miško kirtimu, medienos ruoša, pervežimu bei prekyba įmonė užsiima nuo 2002 metų. Darbai miškuose atliekami įvairūs. Tam, kad jie greičiau, našiau būtų padaryti, reikalinga nauja, moderni miško darbams skirta technika.

Pasinaudojus parama pagal KPP priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos į miškininkystės technologijas“, 2017 m. lapkričio mėnesį įmonė įsigijo modernią Suomijoje pagamintą medvežę.

„Medvežė efektyviai išnaudojama ir šiandien, darbai atliekami greičiau ir paprasčiau” – tikina K. Žemaitis.

Bendrovė turi ir lentpjūvę, tad prireikė ir papildomų darbo rankų: atsirado nauja darbo vieta, kas itin svarbu kaimiškoje vietovėje.

Nors šiuo metu paskelbtas karantinas, įmonėje darbai nesustojo. „Pavasarį viskas buvo sustoję, ne išimtis ir mūsų sektorius. Du mėnesius buvome prastovose. Tačiau šiandien dirbame visu pajėgumu”, – sako pašnekovas.

Ką svarbu žinoti teikiant paraišką?

Vienam projektui skiriama iki 100 tūkst. Eur paramos. Atkreiptinas dėmesys, kad vienam paramos gavėjui negalima viršyti 200 tūkst. Eur sumos 2014–2020 m. laikotarpiu.

Paramos pagal priemonę gali kreiptis privačių miškų valdytojai, savivaldybės, labai mažos ir mažos įmonės.

Parama skiriama miškų ūkio modernizavimui, miško kirtimui, apvaliosios medienos ir medienos biokuro ruošos technologijų diegimui, paslaugų miškų sektoriuje teikimui. Galimas paramos intensyvumas – iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Parama taip pat numatyta minkštųjų lapuočių iki 20 metų amžiaus jaunuolynų ir krūmynų pertvarkymui. Galimas šios paramos intensyvumas – iki 65 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Vidinės miškotvarkos ir Miško želdinimo ir žėlimo projektų, kaip savarankiškos investicijos, rengimui ar tikslinimui paramos intensyvumas gali siekti iki 65 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

a

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA