Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žieminius česnakus sodinti ar dar palūkėti?

Autorius: Jurga SAJENKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Pastaruoju metu tarp daržininkų netyla svarstymai – jau laikas ar dar ne – žemėn tupdyti žieminius česnakus.  Sumaištis kyla, mat vieni sodinimą pabaigė, o kiti net nepradėjo. Susigaudyti šioje situacijoje sunkiausia „pirmokams“. Pradedantiesiems tikrai sunku sodinti žieminius česnakus, juolab, nutaikyti tinkamiausią laiką. Idealiausia, kai žieminiai česnakai rudenį pasodinami likus 4-5 dienoms iki šalčių. Per šį laiką skiltelės turi įsišaknyti, sudaryti pakankamai patikimą ir stiprią šaknų sistemą, prasiskverbiančią 10-12 cm į žemę. Tačiau prieš žiemą susodinti česnakai jokiais būdais negali išleisti laiškų.

Česnakai įprastai sodinami rugsėjo 20 d. – spalio 10 d. Konkretus laikas priklauso nuo to, kokie pasitaiko rudens orai. Jeigu žiema ankstesnė, tuomet ir česnakų sodinimas prasideda rugsėjį, o jeigu vasara užsilaiko ir rimtesnių šalčių sulaukiame tik spalį, tuomet žieminius česnakus sodiname spalio pradžioje. Svarbu suprasti, kad per anksti pasodinti česnakai suspėja išleisti laiškus, kuriuos vėliau suniokoja žiemos šaltis, o pernelyg vėlai pasodinti – apšąla, nes nespėja tinkamai įsitvirtinti dirvoje.

Rudenį sodinami tų pačių metų derliaus česnakai. Sodinimui atrenkami sveiki, gerai išdžiovinti, ligų ir kenkėjų nepažeisti svogūnėliai. Galvutės išskirstomos skiltelėmis, jų nesužalojant. Skiltelės sugrupuojamos pagal dydį – į stambias ir vidutines.  Sodinamos stambios ir vidutinio dydžio skiltelės. Skiltelių dydis turi tiesioginės įtakos būsimo svogūnėlio dydžiui – iš stambesnių skiltelių išaugs stambesni česnakai.

a

Sodinama išilgai lysvės padarius 6-8 cm gylio vagelės. Atstumas tarp vagelių – 20-25 cm. Česnakų skiltelės žemėn tupdomos 4-5 cm gyliu, tarp skiltelių paliekamas 6-8 cm tarpelis. Po sodinimo patariama iškart užberti česnakus 1-2 cm durpių komposto sluoksniu. Pasėlius naudinga ir pravartu mulčiuoti, kadangi pagerinama žiemojančių česnakų apsauga nuo didelių šalčių ir ypač staigių temperatūros svyravimų. Kaip mulčias dar naudojamos durpės, šiaudai, pjuvenos. Durpėmis mulčiuojama 2–3 cm sluoksniu (norma apie 50 m3/ha). Viena labiausiai paplitusių šiuolaikinių mulčiavimo priemonių yra žolė, tinkama įvairių tipų dirvoms.

Žieminiai česnakai puikiausiai auga  vidutinio sunkumo priemolio ir priesmėlio, turinčios organinės medžiagos, dirvose. Optimalus dirvos pH apie 6–7. Pagal sėjomainos principus idealu, jeigu žieminių česnakų sodinimui parenkama vietą, kurioje praėjusiais metais  augo agurkai, moliūgai, aguročiai, kopūstai ar pupelės. Labai svarbu įsidėmėti ir dar vieną taisyklę: žieminių česnakų net 3-4 metus negalima sodinti sklypelyje, kur augo svogūnai ir česnakai, taip pat česnakai nesodinami po bulvių ir pomidorų, nes gali susirgti fuzarioze.

Facebook komentarai