Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žieminių rapsų pasėliai ūkininkų nedžiugina. Augalus „nušienavo“ ir šliužai

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Dr. G. Kadžienė rapsų augintojams siūlo nepanikuoti, nes šiltas spalis gali stipriai pagerinti pasėlių būklę.
Dr. G. Kadžienė rapsų augintojams siūlo nepanikuoti, nes šiltas spalis gali stipriai pagerinti pasėlių būklę.
Printer Friendly, PDF & Email

Vidurio Lietuvos ūkininkai su dideliu nerimu žvelgia į žieminio rapso pasėlius, nes šie daug kur labai išretėję, po praūžusių liūčių užplakti ir dėl to atsiliekantys nuo jiems nustatyto augimo grafiko. Dalis rapsų augintojų, matydami prastai atrodančius pasėlius, jau kreipėsi į draudimo bendroves, kad šios atlygintų gamtos padarytus nuostolius.

Radviliškio r. ūkininkas Ignas Hofmanas sako, kad dabartinė žieminių rapsų pasėlių būklė jo tikrai nedžiugina.

„Per praėjusį rugpjūtį mūsų rajone buvo gal kokios šešios dienos be lietaus, todėl sėja vėlavo, o ir į šlapią dirvą pasėti rapsai ne visur sudygo, dabar prastai vystosi“, – kalbėjo I. Hofmanas.

Ūkininkas portalui „Agroeta“ sakė, kad šiandieniniai rapsai turi po 4-5 lapelius, o kai kur ir mažiau, todėl, žvelgiant į kalendorių, matosi aiškus jų augimo atsilikimas.

„Šiemet rapsai geriau auga pasėti į arimą, nei tiesiogiai į ražieną, be to, pastarosiose labai daug daigų sunaikino šliužai“, – mintimis dalinosi radviliškietis. Kažko ypatingo rapsų gaivinimui ūkininkas imtis nesiruošia. „Išpurškiau privalomus mikroelementus, o salietros, po 500 už toną, berti širdis neleidžia“, – sakė I. Hofmanas.

Šiaulių r. ūkininkaujantis Raimundas Juknevičius sako, kad jam šiemet su rapsais gerai pasisekė, ko negalėtų pasakyti apie daugumą Lietuvos ūkininkų.

„Labai pataikiau su sėjos laiku, todėl rugpjūčio 16-ą pasėti rapsai atrodo neblogai, gal tik laukų galuose yra išretėjimų“, – sakė ūkininkas, minėdamas, jog tokia sėkminga sėja gali džiaugtis mažuma žemdirbių.

Pasak R. Juknevičiaus, daugumoje rapsų pasėliai yra labai pasilpę, todėl juose gali imti plisti įvairios ligos.

„Augalai kaip ir žmonės, kuo silpnesni, tuo didesnė rizika susirgti“, – kalbėjo ūkininkas, akcentuodamas pasėlių pasiruošimo žiemai svarbą. Anot jo, dabar būtų gerai rapsų pasėlius pamaitinti salietra, tačiau jei staigiai atšals, tai būtų pražūtinga.

„Jei kas tiksliai žinotų orų prognozę bent mėnesiui į priekį, tuomet situaciją galėtų valdyti, o dabar sunku nuspręsti: skatinti rapsų vegetaciją ar geriau susilaikyti“, – mintimis dalinosi ūkininkas.

Gudžiūnų seniūnijoje (Kėdainių r.) ūkininkaujantis Vaidotas Žičius žieminiais rapsais užsėjo net 400 ha plotą. „Anksčiau pasėtus rapsus jau lyg ir reikėtų „trumpinti“, vėlyvesnės sėjos – dar tik pradeda vegetuoti“, – portalui aiškino ūkininkas. Pasak jo, rapsų pasėliai atrodo labai nevienodai: vietomis gal ir neprasti, dalyje laukų – išretėję, nors visi vienodai nupurkšti fosforo bei azoto trąšomis.

„Ūkį konsultuojantys žemės ūkio specialistai tikina, kad dalis problemų kyla dėl prieš tai buvusiuose kviečių pasėliuose nesuskilusių herbicidų, tačiau tikiuosi, kad spalis bus pakankamai šiltas ir reikalai pasitaisys“, – optimizmo nepraranda V. Žičius.

Komentarą šia tema pateikė ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Gražina Kadžienė:

Dėl susiklosčiusių meteorologinių sąlygų, šiais metais rapsų sėja buvo šiek tiek vėlesnė lyginant su ankstesniais metais. Užsitęsę lietūs trukdė sėjai, o pasėjus į per šlapią dirvą ir atvėsus orams, rapsai labai sunkiai dygo ir vystėsi. Be to, dalis pasėlių buvo užplakti stipraus lietaus,  dėl ko nesusiformavo pakankamas augalų  tankumas ir dalį laukų netgi teko persėti.  Dėl didelio kritulių kiekio, dirviniai herbicidai, taip pat pasižymėjo didesniu pasėlių retinimu nei įprastai. Taip pat stebimas šliužų pagausėjimas ypač laukuose su didesniu organinių liekanų (šiaudų) kiekiu, kur taikomas skutimas ar tiesioginė sėja. Reikėtų atkreipti dėmesį ar nėra šliužų pažeidimų ir esant reikalui panaudoti moliuskuciudus.

Dėl mažesnio augalų išsivystymo, kol kas labai nerimauti nereikėtų, nes spalio mėnuo prognozuojamas pakankamai palankus, nors ir nelabai šiltas, bet rimtesnio atšalimo nenusimato. Per spalį rapsai dar paaugs ir didžioji dalis pasėlių turėtų pasiekti pakankamą išsivystymą žiemojimui. Tačiau, jei šiuo metu rapsai yra 2-3 lapelių ar mažesni, tai galima būtų patręši azoto trąšomis nedidele norma ( iki 100 kg salietros).  Tokiuose pasėliuose nereikėtų planuoti purškimo augimo reguliatoriais.

Facebook komentarai