Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žemės ūkiui svarbių specialistų rengimas: ar esame pasiruošę pokyčiams?

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Ketvirtoji pramonės revoliucija pasižymi sparčia pažangių skaitmeninių technologijų plėtra ir ekonomikos globalizacijos procesais. Šiandien informacinių technologijų plėtra vaidina didelį ir bene svarbiausią vaidmenį žemės ūkyje. Pasaulis siekia patenkinti vis augančius maisto poreikius, o naujos technologijos plečia šių galimybių spektrą. Mokslo ir studijų institucijos čia vaidina svarbų vaidmenį. Fundamentinių žemės ūkio skaitmenizavimo žinių formavimas, inovacijų kūrimas ir jų diegimas žemės ūkio versle ir viešajame sektoriuje, formuojančiame žemės ūkio politiką,  yra mokslininkams keliami uždaviniai. Dronai, jutikliai, robotai, skaitmeninės platformos ir kt. Visa tai mokslininkai turi susieti į visumą ir pateikti verslui geriausius žemės ūkio verslo valdymo sprendimus.

Naujos technologijos ir išradimai fizinį, skaitmeninį ir biologinį pasaulius sujungia žmoniją iš esmės pakeisiančiais būdais. Ketvirtoji pramonės revoliucija suteikia naujų galių tiek atskiriems asmenims, tiek bendruomenėms, sukuria naujų ekonominių, socialinių ir saviugdos galimybių. Visų vykstančių procesų valdymu reikalingi naujų kompetencijų – ateities-specialistai.

Dėl šių procesų keičiasi ir studijų procesas. Jeigu anksčiau universitetams buvo svarbu paruošti IT specialistus, tai dabar keliami kitokie reikalavimai. Gyvenant skaitmeninėje, informacinių technologijų eroje, būtina priimti naujus iššūkius, todėl atėjus ketvirtajai pramonės revoliucijai neišvengiamai vyksta pokyčiai švietimo sferoje, o konkrečiau – aukštajame moksle. Skaitmenizavimo, robotizacijos įgūdžiai turi būti formuojami horzontaliai visuose studijų dalykuose, dirbtiniu intelektu grįsti tyrimo metodai turi būti taikomi ir studentų vykdomuose tyrimuose.  Žemės ūkio verslas įvardijamas kaip vienas pažangiausių verslų, turinčių didžiausias galimybes pasinaudoti naujomis galimybėmis.

Jeigu svarbiausias vadovų indėlis XX a.  buvo 50 proc. padidinti paprastų darbininkų darbo našumą, tai didžiausias vadovų indėlis XXI a. – padidinti tokių darbuotojų žinias. Ateitį gebanti nuspėti profesija visada yra ir bus vienu žingsniu priekyje, tinkamai pasirengusi išvengti pavojų ir geriau pasinaudoti galimybėmis, kurios atsiranda vykstant pokyčiams. 

Patiriame ne tik ekonomines, bet ir vertybines krizes, susiduriame su technologinėmis revoliucijomis. Gyvename pasimetimo epochoje. Tačiau to nereikia bijoti – ypač jei visus šiuos pokyčius suvoksime kaip naują optimizmo šaltinį, kaip būdą keistis ne tik pasauliui aplink mus, bet ir mūsų svajonėms, įspūdžiams ir svarbiausia – mūsų reakcijoms.

Žemės ūkio finansų aanalitikas – IT specialistas, žemės ūkio inžinierius, gebantis valdyti naująsias technologijas, agronomas, valdantis žemės ūkio gamybą skaitmeninių technologijų pagalba, pagaliau žemės ūkio verslo vadovas, diegiantis naująsias technologijas savo veikloje. Visi šie specialistai tikisi ženkliai pagerinti žemės ūkio verslo konkurencingumą. Pritaikius efektyvesnes skaitmenines sistemas bei kitas novatoriškas technologijas galima sutrumpinti žemės ūkio verslo operacijų vykdymo laiką, užtikrinti geresnę kokybę, pritraukti daugiau vartotojų ir greičiau pasiekti naujas maisto produktų rinkas.

Besikeičiančioje žemės ūkio verslo aplinkoje keičiasi ir verslo modeliai. Verslo modelius apibrėžia du dalykai: kaip organizacijos kurią vertę vartotojams ir kaip jos kurią vertę sau. Skaitmeninė transformacija keičia abu šiuos dalykus. Todėl studijų procese horizontaliai turi būti taikomi skaitmenizavimo įrankiai. Praktiškai visuose studijų dalykuose šie įrankiai turi būti aptariami ir  taikomi naujoms kompetencijoms formuoti.

Naujų žinių ir įgūdžių taikymo esmė yra ne tik išmokyti studentus dirbti su įvairiausiomis kompiuterinėmis programomis, bet, padedant dėstytojams, suprasti, kaip programos tampa neatsiejama pažinimo, darbo ir verslo valdymo dalimi. Čia svarbus ne pats rezultatas – ne išmokimas dirbti konkrečiu skaitmeniniu įrankiu ar technologija. Čia svarbus tampa procesas ir suvokimas, kaip dirbant su tuo galima pagerinti bei palengvinti produkto kūrimą, paslaugų atlikimą, procesų planavimą, mechanizmo ar inžinerinės sistemos projektavimą, kaip optimizuoti verslo ar gamybinius procesus susitelkiant į kūrybinę dalį.

Naujų verslo modelių, inovatyvių technologijų diegimas versle būtini jau dabar, kad ateinančio laikotarpio iššūkiai netaptų pasaulio socialine ir politike problema. Tad jau dabar ruošiame ateities žemės ūkio kūrėjus. Informacinės technologijos neperims inovatyvių profesionalų darbo, bet jį pakeis. Kūrybiškų darbuotojų, gebančių valdyti naujus verslo modelius, kurti ateities produktus ir paslaugas, teikti konsultacijas, patarimus, spręsti sudėtingas verslo situacijas nepakeis robotai. Žemės ūkio verslo valdytojai – vieni iš perspektyviausių profesijų pasaulyje.

Facebook komentarai