Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žemės ūkis – ne sportas, nors žieminių kviečių derlius gali būti rekordinis

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiemet vangiai ir vėlavuojant prasidėjęs žieminių kviečių nuėmimo sezonas įgauna pagreitį bei jau apima visą Lietuvą. Pirmieji žieminius kviečius masiškai pradėjo kulti Marijampolės, Vilkaviškio rajonų ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės, vėliau šios, didžiausias pajamas žemdirbiams nešančios, kultūros dorojimo banga ritosi šiaurinių šalies regionų link.

„Žieminių kviečių nuėmimas šiek tiek vėlavo dėl užsitęsusios augalų vegetacijos“, – kalbėjo Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Jo nuomone, iš pradžių augalų vystymąsi pristabdė šaltas pavasaris, vėliau sėkmingai vegetacijai pakako ir saulės, ir drėgmės. „Suprantama, negalima sumenkinti ir ūkininkų nuopelno, kurie savalaikiai panaudojo augalų apsaugos priemones, juk kuo javas ilgiau žaliuoja, tuo derlius geresnis“, – dėstė A. Macijauskas.

Pasak LGAA vadovo, jis iš įvairių šalies rajonų gauna žinių, jog šiųmečiai rezultatai išties yra neblogi ir jei gamta kojos nepakiš, tai derlius bus geresnis nei praėjusiais metais bei viršys įprastinį Lietuvos vidurkį. „Žemės ūkis – ne sportas ir rekordų čia nėra vaikomasi. Ūkininkai siekia rentabilumo, todėl svarbiau yra kiek uždirbi, o ne kiek prikuli“, – teigė patyręs grūdų augintojas.

Kalbant apie planuojamus rezultatus, A.Macijauskas sakė, kad Vokietijoje šiemet vidutiniškai kuliama po 7,4 t/ha žieminių kviečių. „Mes apie tokius rezultatus tegalime pasvajoti ir greitai tikrai jų nepasieksim“, – sakė LGAA pirmininkas.

Jis teigė, jog būtų labai gerai Lietuvoje gauti 5,5 t/ha vidutinį žieminių kviečių derlių, o kalbos apie mūsų ūkiuose gaunamą 10 t/ha derlių yra skirtos žmonių erzinimui. „Žinoma, kai kurie ūkininkai atskiruose laukuose pasiekia ir tokį rodiklį, tačiau tai yra daugiau nedidelės išimtys nei bendra tendencija“, – portalui „Agroeta“ sakė A.Macijauskas.

Nenorėdami trukdyti žemdirbių, kuriems dabar brangi kiekviena minutė, apie žieminių kviečių derliaus rezultatus pasidomėjome elevatoriuose.

Marijampolėje veikiančio „Agrochemos“ elevatoriaus vadovas Stanislovas Žilionis teigė, kad kviečiai šiomis dienomis į jų įmonę keliauja nenutrūkstamu srautu. „Grūdų kokybė nebloga, o drėgnumas priklauso nuo oro, jei palyja – drėgnesni, jei saulėta – visiškai sausi“, – telefonu sakė S. Žilionis.

Kėdainiuose į UAB „Agrokoncerno grūdai“ elevatorių kviečiai taip pat vežami gausiai, nors jų kokybė nėra labai džiuginanti. „Daugiausiai 2-3 klasė, „ekstra“ klasės pasitaiko labai retai“, – teigė „Agrokoncerno grupės“ vadybininkė Adelė Štelmokienė. Pasak pašnekovės, dažniausiai pasitaikantis grūdų drėgnumas – 18-19 proc., nes jos žiniomis, ūkininkai dabar kulia labiau išgulusius javus ir taip stengiasi gelbėti derlių.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA