Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

V. Ribikauskas: ar dabar medžiotojus šokdins ir auklės visos pamiškių kaimų ponios?

Autorius: Vytautas RIBIKAUSKAS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Skandalingoji žurnalistė ir buvusi ne mažiau skandalingų televizijos laidų vedėja Rūta Janutienė įsivėlė į konfliktą su Švenčionių rajone Pliauškių miške savo medžioklės plotuose teisėtai medžiojusiais medžiotojais. Poniai R. Janutienei nepatiko, kad medžiojama netoli jos privačios žemės sklypo bei sodybos. Apmaudu, kad Aplinkos ministerijos darbuotojai, atsakingi už medžioklės proceso reguliavimą, kartu su gausiais patarėjais, padėjėjais, medžioklės klausimus nagrinėjančia taryba bei medžiotojų organizacijų atstovais taip ir nesugebėjo suformuluoti punktą medžioklės taisyklėms, apibūdinantį trukdymo medžioklei sąvoką. Šis atsitikimas su R. Janutiene būtų to trukdymo akivaizdus pavyzdys.

Kokia situacija ir kaip turėtų būti?

Jeigu medžiotojus tikrintų ir mokytų kiekviena pamiškės kaimo moteriškė ar vyriškis, medžioklė paprasčiausiai būtų neįmanoma. Netgi jeigu medžiojama piliečio privačioje žemėje ar miške, kur pilietis medžioklės neuždraudęs pagal nustatytą tvarką, medžioklei medžiotojai neprivalo nei prašyti savininko leidimo, nei derinti su juo medžioklių grafikų, nei, juo labiau, rodyti žemių savininkams medžioklės dokumentų, ginklų leidimų ir pačių ginklų.

Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, medžiotojai su žemių savininkais privalo derinti tik biotechninių įrenginių (šėryklų, jaukyklų, tykojimo bokštelių, pašarinių bei žvėrių pirminio apdorojimo aikštelių) įruošimą privačiose valdose. Taip pat medžiotojai negali vykdyti medžioklės arčiau kaip 200 m nuo sodybų bei naudojamų pastatų, jeigu su jų savininkais nesusitarta kitaip (arčiau nei 200 m).

Piliečiai, nenorintys medžiotojų matyti savo privačiose valdose, gali uždrausti medžioklę savo žemėse kreipdamiesi į savivaldybės, kurioje yra privati nuosavybė, Medžioklės plotų vienetų sudarymo ir jų ribų pakeitimo komisiją, nurodant priežastis, dėl kurių medžioklę norima uždrausti. Tačiau yra tokio draudimo savininkams nelabai priimtinos pasekmės – uždraustuose medžioti plotuose medžiotojai savininkams neatlygina kanopinių žvėrių ir bebrų padarytą žalą.

Tačiau nesakau, kad piliečiai turėtų nusišalinti nuo visų aplinkosauginių problemų. Įtarus, kad miške, pamiškėje, laukuose ar vandenyse vykdoma kokia tai nelegali veikla, piliečiai turėtų kreiptis į aplinkosaugininkus ar net policiją, bet nebandyti patiems susitvarkyti su galimais pažeidėjais.

"Arkliukai", kuriais bandoma joti į valdžios aukštumas

Na, o ponia R. Janutienė nėra paprasta moterėlė iš pamiškės kaimo. Ji konfliktuoja su visais ir visada. Nepavyko moteriškei ant mulų ar zebrais perdažytų asilų (buvusių Lietuvos prezidentų ir kitų žinomų politikos veikėjų drabstymas purvais knygose bei liūdnai pagarsėjusioje televizijos laidoje) išjoti į Seimą, tai dabar bando pasibalnoti šiuo metu daugelio veikėjų pamėgtus aplinkosaugos "arkliukus". Tų "arkliukų" ar net "eržilų" veislės yra: meilė vilkams, šunims, katėms, kailiniams žvėreliams, auginamiems fermose, ir jų globa; miškininkų triūsu suformuotų gražių girių pavertimas rezervatiniais šabakštynais; miškininkų ir medžiotojų drabstymas purvais ar mėšlu: pirmuosius dėl, atseit, iškirstų visų Lietuvos miškų, o antruosius dėl iššaudytų visų žvėrių. Blogiausia, kad ta perdėta meilė gamtai dažniausia yra apsimestinė, tarnaujanti tik kaip tas "arkliukas" išjoti į kokias nors valdžios aukštumas ar, pradžiai, bent būti visuomenei labiau žinomam, o paskiau, kaip Dievas duos...

Ir kai kam pasiseka. 2012-2016 m. buvęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas po 2016-ųjų liko be rimto užsiėmimo, tai pasibalnojo aplinkos švarintojo "arkliuką": lakstė upelių pakrantėmis rinkdamas šiukšles, net nekultūringų piliečių išmestas senas padangas traukė iš vandens ir tampė šlaitais, o dabar naujo Seimo narių sąraše. Švarinti paupius tai geras darbas, bet kai kiekvienas judesys, pasilenkiant paimti nuorūką, filmuojamas ir vaizdai brukami televizijos žiūrovams, ta "gero darbo" sąvoka labai išblunka. Ir tada nenorom pradedi galvoti, kad tas geras darbas yra tik "arkliukas" lengvesniam kopimui į gan statų karjeros kalną. Tačiau R. Janutienei nereikėtų puoselėti vilčių, nors ir daug yra medžiotojų negerbėjų...

Facebook komentarai