Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Užklupęs lietus, žemdirbiams „davė atsikvėpt“

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Ką subrandino javų laukai, ūkininkai veža į grūdų supirkimo punktus, kur iš žemdirbių superkamas šiųmetis derlius. Autorės nuotr.
Ką subrandino javų laukai, ūkininkai veža į grūdų supirkimo punktus, kur iš žemdirbių superkamas šiųmetis derlius. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Javapjūtė dar tik įsibėgėja, tačiau jau dabar aišku, kad praėjusių metų derliaus rekordų pasiekti tikrai nepavyks. Tačiau tai, ką subrandino javų laukai, ūkininkai veža į grūdų supirkimo punktus, kur iš žemdirbių superkamas šiųmetis derlius.

Kol kas galime sakyti, kad derliaus vidurkis yra vidutiniškas

Arūnas Moliušis, AB „Kauno grūdai“ Augalininkystės verslo infrastruktūros vadovas sako, kad pernai Lietuvos ūkininkai galėjo džiaugtis rekordiniu grūdų derliumi: derlingumas viršijo vidurkį.

„Šių metų derlius yra šiek tiek mažesnis, lyginant su praeitais metais. Kol kas galime sakyti, kad derliaus vidurkis yra vidutiniškas“, – sako jis.

„Vyraujanti kokybė yra maistiniai 2 klasės kviečiai, nors pasitaiko daugiau negu įprastai žemesnės, tai yra, 3 bei 4 klasių kviečių. Vyraujantys sausi bei aukštos temperatūros orai lėmė, kad grūdai buvo paveikti kaitros, tai lėmė žemesnį jų saiko svorį, kuris maistiniuose 2 klasės kviečiuose vidutiniškai yra 75 g/L“, – sako vadovas.

„Kainos šiemet formuojasi didesnės nei buvo pernai tuo pačiu metu, tai, savaime suprantama, ūkininkus nuteikia pozityviai“, – sako A. Moliušis.

Į Šeštokų grūdų sandėlius skuba ir dzūkai, ir suvalkiečiai

Dzūkijoje naktį palijo, teko lietaus ir Suvalkijai. Vienur mažiau, kitur ganėtinai gausiai. „Davė atsikvėpt”, – sako ūkininkai.

Per daug nepyksta, kad darbus pristabdė nusiritęs lietus. Į AB „Kauno grūdai“  Šeštokų grūdų sandėlius veža dar vakar vėlai vakare nukultus grūdus. Į šį grūdų supirkimo punktą skuba ir suvalkiečiai, ir dzūkai. Paklausti apie šiųmetį derlių ir kainas, nuoširdžiai prisipažino, jog visada norisi, kad būtų ir derlius didesnis, ir grūdų supirkimo kainos aukštesnės.

Šiandien ūkininkai sakos nekuls, tad ir pasikalbėti bus kada. „Dar ir dabar lyg lynoja. Gali būti, kad neleis kombainams į laukus išvažiuoti ir pora dienų. Matysim“, – postringauja jie. Sako, turės laiko prie technikos „pasikrapštyti“.

Žemdirbių nuotaikos įvairios

Pakalbinus žemdirbius, matyti įvairios nuotaikos, tačiau dideliu optimizmu netrykšta.

Vieni ūkininkai sakė, kad javapjūtė jau į antrą pusę ritasi, kiti gi tvirtino, kad dar tik įsibėgėja, treti dar tik pradėję kūlimą.

Iš Teizų kaimo (Lazdijų rajonas) atskubėjęs ūkininkas sako, kad derlius šiemet „ne taip baisiai geras“. „Kuliame kviečius. 3 tonos iš hektaro“, – neslepia jis. Sako, kad su vasariniais javais dar prasčiau. „Nieko gero. Toli gražu iki rekordinio derliaus. Šiemet toks tikrai nebus“, – tikina jis.

Iš Ponkiškių kaimo (Alytaus rajonas) ūkininkas, atvežęs kviečius, sako, kad bent kol kas skųstis negali – derlius neblogas. „Pradžia dar tik“, – priduria vyriškis.

Iš Šventežerio kaimo (Lazdijų rajonas) Mantas Sujeta sakosi ūkininkaujantis 10 hektarų žemės. Patikina, kad grūdai šiemet ženkliai smulkesni nei įprastai. Kviečius jau nukūlęs. Kulia ir kvietrugius. Sako, kad šiemet kulia nuo 3 iki 4, 5 tonos iš hektaro.

Iš Salaperaugio kaimo Kalvarijos savivaldybėje 100 hektarų dirbantis ūkininkas Edvardas Kajokas pasakoja, kad jų krašto laukuose darbuojasi ir lietuviai ūkininkai, čia lietuviškas žemes dirba ir ūkininkai iš Lenkijos.

Jis pats turi nuosavos žemės, dar ir nuomojasi. Ūkis mišrus: augalininkystės ir pieninkystės. Laiko 30 karvių ir prieauglį. „Mama melžia karves. Kartais pagalvojame apie mėsinius galvijus. Gal vertėtų pabandyti auginti?“ – išsako savo svarstymus jis.

Šiemet tikėtasi ženkliai daugiau prikulti: dabar kviečių prikulia 3 tonas iš hektaro, kvietrugio viso labo tik 2 tonas iš hektaro. „Vasariniai visai prastai atrodo. Iki avižų dar nebuvau nuvažiavęs, tai nežinau kaip ten“, – pasakoja jis.

Sako, kad javapjūtė jo ūkyje dar tik įsibėgėja. „30 hektarų nukulta“, – sako ūkininkas.

„Dirbame daug, o patiems lieka kruopelytė“, – neslepia jis. Ir nors jo technika nauja, o ir parama ūkio modernizavimui pasinaudojęs, tačiau ir savų lėšų prireikę. Pasakoja, kad anksčiau kūlę senu „Donu“, tad daugiau laiko teko remontuoti nei kulti, dabar jau kulia moderniu kombainu.

„Visokių metų būna, tai liūtys, tai kaitra kaip kad šiemet“, – tarsteli jis. O dabar dargi viskas brangsta, trąšos ypatingai. „Yra buvę, kai už trąšas tik kitais metais pasidengiame“, – neslepia jis.

Edvardas ūkininkauja nuo 2012 metų, ėjęs tėčio pėdomis – tėtis ūkį įkūrė 2003 metais.

Vartų kaime (Lazdijų rajonas) ūkininkaujantis Artūras Margelis sako, skųstis negali: derlius neblogas. Pasidžiaugia, kad ir bulvės dukros su žentu ūkyje neblogai užderėję. Pasvarsčius apie šiųmetinius orus, jų įtaką derliui, Artūras primena vyresniųjų išmintį.

„Tėvas sakydavo, kad jei gegužę lyja, tai ir tinginiai duonos turės“, – sako jis. Išvykdamas iš grūdų supirkimo punkto atsisveikina sakydamas, kad šiandien jau tikrai neatvažiuosiąs: lauks, kol pradžius, tuomet vėl prie darbo – juk javapjūtė.

Iš Peršėkininkų kaimo Alytaus rajone ūkininkas sako, kad nedaug turi – tik 10 hektarų javų. „Čia toks mano ir ūkis. „Dasiduriu”, – neslepia jis.

„Prastas šiemet derlius”, – tiesiai sako ūkininkas. Anot jo, žiemkenčiai dar dar, o vasariniai, tai jau visai prasti. „Kaitra užkepino”, – paaiškina jis. Kviečių iš hektaro 4 tonas kūlęs. Sako, kad ir kiti jo pažįstami ūkininkai negali pasigirti geru derliumi.

Ūkininkas Vytautas iš Metelių kaimo (Lazdijų rajonas) juokauja, kad kokia technika, tokie ir ūkininkai. Ir vis tik nors jo technika ne pirmos jaunystės, tačiau tvarkinga.

„O ir žemės gi kokios mūsų? Tik ot tokios“, – tikina ūkininkas. Sakosi, kad menkas jis – ūkininkas. Paklaustas apie derlių, patikina, kad jų krašte derlius prastokas. Jam pritaria ir kolega, taip pat atkakęs į Šeštokus su pilna priekaba kviečių. „3 tonas iš hektaro kviečių kūliam“, – sako kolega.

Nuo Simno atvykęs ūkininkas sako, kad kulia iki 5 tonų kviečių iš hektaro, tačiau neslėpė, kad tikėjosi daugiau. „Vasarinių dar nekuliam, dar nesunokę“, – tarsteli jis.

Facebook komentarai