Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ūkininko svajonė – pelningas augalininkystės ūkis, kuriame nenaudojamas žemės arimas

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Dešimtmetį ūkininkaujantis Paulius Astrauskas iš Šedbarų (Kelmės r.) įgytas žinias pritaiko praktikoje, savo ūkyje. Ūkininkas yra baigęs agronomijos studijas, apsigynęs agrobiotechnologo laipsnį, studijuoja doktorantūroje dirvožemio mokslus. Autorės nuotr.
Dešimtmetį ūkininkaujantis Paulius Astrauskas iš Šedbarų (Kelmės r.) įgytas žinias pritaiko praktikoje, savo ūkyje. Ūkininkas yra baigęs agronomijos studijas, apsigynęs agrobiotechnologo laipsnį, studijuoja doktorantūroje dirvožemio mokslus. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šedbaruose (Kelmės r.) ūkininkaujantis Paulius Astrauskas – agronomas, agrobiotechnologijos magistras, studijuojantis doktorantūroje dirvožemio mokslus, turintis dešimtmetį patirties žemės ūkyje.

„Mano ūkis nėra didelis, bet stengiuosi ūkininkauti taip, kad ūkis būtų optimalus ir ekonomiškai naudingas bei pelningas. Kartu su tėčiu valdome apie 90 hektarų, auginame rapsus, kviečius ir ankštines kultūras“, – pasakojo P. Astrauskas, kuris savo ūkyje stengiasi nenaudoti arimo. Pasak ūkininko, žemę reikia kuo mažiau judinti, tausoti mikroorganizmus, kurie ir padaro visą juodą darbą.

Žinios įgyvendinamos praktiškai

Kadangi tėvo Albino ir sūnaus Pauliaus Astrauskų ūkis nėra didelis, ūkininkai neturi geros infrastruktūros, elevatorių, modernių sandėlių. Paprastame sandėlyje, esančiame kitame Šedbarų kaimo gale, Astrauskai laiko techniką arba rudenį neparduotą javų derlių.

„Didžiąją dalį derliaus parduodu vos nukūlęs, pagal sutartis. Nuolat stebiu rinkas, kainas, pokyčius, stengiuosi parduoti tuo metu, kai kainos yra didžiausios. Mano ūkininkavimas yra tikrai pelningesnis už tų ūkininkų, kurie nei planuoja, nei skaičiuoja. Visas turimas žinias įgyvendinu praktiškai, savo ūkyje“, – sakė P. Astrauskas.

Šiemet, kaip ir dauguma Lietuvos ūkininkų, šedbariškis džiaugėsi sulaukęs įspūdingo javų derliaus. Gamta, pasak ūkininko, netikėtai žemdirbiui už vargą atsidėkojo, atseikėjo ir po devynias ar dešimt tonų javų iš hektaro. Pauliaus Astrausko užaugintų kviečių vidutinis derlingumas – 9,5 tonos iš hektaro.

Ūkininkas taiko 3 – 4 kultūrų sėjomainas, augina tik pelningas kultūras. Abejotino pelningumo kultūros turi, pasak P. Astrausko, neabejotinos rizikos faktorių. Todėl tokių geriau neaugina iš viso, neeksperimentuoja.

Daugiausia Astrauskų ūkyje auginama rapsų, kviečių ir ankštinių kultūrų – pupų ir žirnių. Pastaruosius sėjo šiemet todėl, kad laukai nebūtų “dyki“ per žiemą iki pavasario sėjos, kad nevyktų erozija, neaugtų piktžolės. Dėl tos pačios priežasties galima sėti žirnių, avižų, miežių mišinius. Garstyčios, ankštiniai augalai praturtina dirvožemio organiką.

Modernizacija vyksta nuolat

Savarankiškai ūkininkauti šedbariškis pradėjo 2013 metais, dar studijuodamas. Rašė projektus ūkio modernizavimui, pasinaudojo parama smulkiam ūkininkui.

„Pirmiausia įsigijau sėjamąją, nes, kaip agronomas, žinau, kad svarbiausia yra kokybiškai pasėti sėklą. Turi būti optimalus pasėlio tankumas ir gylis. Nuo sėjamosios prasidėjo ir kitos investicijos. Nusipirkau diskinį, noraginį skutiką, automatinį vairavimą traktoriui. Iš praktikos pastebėjau, kad modernios šiuolaikiškos technologijos žemdirbiui padeda ne tik taupyti, bet ir tausoti sveikatą. Galiausiai dar įsigijau ir sėklos valomąją, galiu kokybiškai, be piktžolių paruošti vienodo dydžio ir svorio sėklą, išsivalyti grūdus“, – sakė P. Astrauskas.

Šiemet ūkininkas atnaujino kombainą. Modernizacija Astrauskų ūkyje vyksta nuolat. Pirmasis ūkininko traktorius buvo vos 160 arklio galių. Kitas – jau kur kas modernesnis, su amortizatoriais, tausojantis sveikatą. „Nors ir mažame ūkyje, dirbame pagal europietiškus standartus“, – pažymėjo ūkininkas.

P. Astrauskas taiko ūkio valdymo programą. Produktą, pasak ūkininko, reikia panaudoti tinkamiausiu lauku. Tik tuomet bus suformuojama didžioji grąža.

Stengiasi nenaudoti arimo

Paulius Astrauskas savo ūkyje stengiasi nenaudoti arimo. Nebent – kritiniais, ekstra atvejais.

„Mano naudojama technologija – skutimas ir minimalizuotas žemės dirbimas. Būtų puiku, jei ateityje atsirastų galimybių parašyti projektą ir įsigyti tiesioginės sėjos sėjamąją. Žemė turi būti kuo mažiau judinama. Pagal visus agronominius dėsnius, žemę reikia saugoti, tausoti mikroorganizmus, kurie už mus padaro visą juodą darbą“, – aiškino ūkininkas.

Facebook komentarai