Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Turgavietės netekusių Dzūkijos ūkininkų likimo valiai nepaliks

Autorius: Daiva BARTAŠEVIČIŪTĖ
Nebeliko nieko kita, kaip važiuoti namo arba pradėti prekiauti šalia turgaus.
Nebeliko nieko kita, kaip važiuoti namo arba pradėti prekiauti šalia turgaus.
Printer Friendly, PDF & Email

Keletą dešimtmečių trukusi „Dzūkų turgaus“ era  baigėsi.  Į šalia Alytaus esantį Kaniūkų kaimą, kartą per savaitę – šeštadienio rytais, iš visos Dzūkijos suvažiuodavę ir suvešdavę savo išaugintą derlių bei pagamintą produkciją, ūkininkai liko be prekyvietės. 

Ženklai, kad kažkas vyksta, buvo stebimi jau nuo rudens pradžios – niekas nerinko rinkliavos už prekybos vietą, kol vieną šeštadienį ūkininkai rado užrakintus turgaus vartus. Nebeliko nieko kita, kaip važiuoti namo arba pradėti prekiauti šalia turgaus. Ūkininkai pasirinko antrąją išeitį, išsirikiavo nuo tarp turgaus vartų ir šalia esančios degalinės.

Anot Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) skyriaus „Dzūkijos ūkininkas“ pirmininko Mariaus Gudaičio, šis turgus buvo svarbus daugeliui žemdirbių, į jį suvažiuodavo ūkininkai ne tik iš Alytaus, bet ir aplinkinių rajonų. „Nebelikus turgavietės, sulaukiau skambučių ir iš Kauno rajono ūkininkų, kurie domėjosi susidariusia situacija. Turgavietė labai reikalinga ypač vyresnio amžiaus ūkininkams, kurie įpratę savo produkciją parduoti tiesiogiai, be interneto pagalbos“, – sakė M.Gudaitis.

Iš karto reagavo į problemą

Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pranskevičius patvirtino, kad situacija savivaldybėje žinoma ir sprendžiama.

„Kai tik sužinojome, kad bendrovė „Techagris“, administravus „Dzūkų turgų“, bankrutavo, iš karto važiavome į vietą išsiaiškinti, kas vyksta. Savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas pabrėžė, jog reikia kuo greičiau išsiaiškinti situaciją ir smulkiesiems ūkininkams, būtent kurių daugiausia naudojosi šio turgelio paslaugomis, padėti,  kuo greičiau rasti kitą vietą, suderinti ją su Ūkininkų sąjungos atstovais, – portalo „Agroeta“ žurnalistei pasakojo V.Pranskevičius.

Anot pašnekovo, nuvykęs į bendrovės „Techagris“ teritoriją, savivaldybės atstovas pamatė, kad ūkininkų turguje buvusi bendrovės parduotuvė uždaryta, žmonės negali patekti į joje buvusį sanitarinį mazgą – pasinaudoti tualetu, nusiplauti rankų. Visa teritorija neapšviesta, niekas jos neprižiūri. Dėl COVID-19 pandemijos norinčių prekiauti turguje ženkliai sumažėjo, o tie, kurie dar nori kažką parduoti, būriuojasi už teritorijos  vartų. Pakalbinti ūkininkai skundėsi, kad privačios teritorijos šeimininkai neva nori iš ūkininkų keliskart didesnio mokesčio už naudojimąsi jų teritorija.

Reikia viską suderinti

Netekę Kaniūkuose esančios turgavietės, ūkininkai žvilgsnį pirmiausia nukreipė į Alytaus mieste esančią Jazminų gatvės turgavietę, kurioje ūkininkai taip pat prekiauja savo išauginta įvairia produkcija, tačiau prekyba grūdais joje nevyksta.

UAB „Alytaus prekyba“ Jazminų ir Jotvingių gatvių turgaviečių direktorius Arūnas Dudzys, tikino, kol neįvyks susitikimas su Alytaus rajono savivaldybės atstovais,  negalįs nieko pasakyti. Esą reikia išspręsti daug klausimų.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus departamento direktoriaus Romo Černiaus nuomone, ūkininkai ir dabar savo  užaugintai produkcija gali prekiauti Jazminų gatvės turgavietėje, susitvarkę reikalingus dokumentus. „Taip pat gali prekiauti triušiais, paukščiais, jei  yra patvirtinti jų augintojai ar pardavėjai iš patvirtintų transporto priemonių, tačiau stambesniais gyvūnais, pradedant ožkomis, prekiauti draudžiama. Stambesniais gyvūnais galima prekiauti tik ūkinių gyvūnų turguose, kurių įrengimui taikomi daug didesni reikalavimai“, – teigė R.Černius.

Greitai turės naują turgavietę

Savivaldybės darbuotojai apžiūrėjo keturias galimas naujo ūkininkų turgaus vietas. Anot mero A. Vrubliausko, nauja vieta turi būti patogi kaimo žmonėms privažiuoti su savo prekėmis, jas tinkamai išdėstyti, saugiai parkuoti transporto priemones.

„Vadovaudamiesi šiais kriterijais, nusprendėme, kad tokia tinkama vieta galėtų būti dabar veikiančio Jazminų gatvės turgaus teritorijoje, vienoje iš aikštelių, kuriose statomi automobiliai. Taip pat svarstoma galimybė perkelti ūkininkų turgų į aikštelę, esančią prie įmonės „Stamita“ degalinės, miesto pakraštyje, šalia kelio Alytus-Kaunas“, – sakė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V. Pranskevičius.

Šiomis dienomis V. Pranskevičius būsimos turgavietės vietas žada dar kartą apžiūrėti kartu su savivaldybės meru A. Vrubliausku, administracijos direktore Gintare Jociunskaite bei pačių ūkininkų atstovais.

„Galbūt netgi jau šį savaitgalį, bet ne vėliau, kaip nuo gruodžio 1 dienos ūkininkų turgus veiks tvarkingoje, atitinkančioje reikalavimus naujoje vietoje. Apie tai Alytaus ir aplinkinių rajonų ūkininkai bus atskirai informuoti“, – teigė V. Pranskevičius.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA