Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Sulčių spaudyklos išgyvena toli gražu ne patį geriausią sezoną

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Sulčių spaudykloms – liūdnos dienos ir neatrodo, kad kas nors pasikeistų. Jau ir pirmosios šalnos pasirodė, sodininkai sku­ba nuim­ti pa­sku­ti­nį, nors ir nelabai gausų šiemetinį der­lių. Koks jis šie­met? Ar šiemet dzūkai ir suvalkiečiai per žiemą ska­nau­s sa­vo so­duo­se už­de­rė­ju­siais obuo­liais, ar mė­gau­sis savo obuo­lių sul­ti­mis?

Kasdien net nedirba

Paskambinusi į modernią sulčių spaudyklą „Sodo sultys“ sužinojau, kad šiemetinis sodų derlius nedžiugina, tad ir darbo ne per daugiausia. Džiaugtis tikrai nėra kuo. Šiemet sodai apytušti Suvalkijoje.

„Kažkiek, aišku, spaudžiame, bet mažai. Net ir ne kasdien dirbame“, – sako sulčių spaudyklų Kalvarijoje ir Vilkaviškyje savininkas Nerijus Matlauskas.

Paklaustas, kad galbūt žmonės turėdami mažiau obuolių spaudžia sultis ir iš moliūgų, ir kitų daržovių, sako, kad obuolių sultis su daržovėmis maišo kasmet, čia jokia naujiena, bėda ta, kad šiemet neturi obuolių. „Ką bemaišysi, kai nėra obuolių?“ – tarsteli jis.

Anot jo, su praėjusių metų sezonu šiųmetinio nė iš tolo nėra ko lyginti. Sako, viskas paprasta – obuolių šiemet nėra. „Pamečiui juk būna: tai būna obuolių, tai ne – iš tikrųjų tai normalu. Esame susitaikę su tuo“, – paaiškina pašnekovas.

Pasakoja pasikalbantis su savo bendražygiais iš kitų Lietuvos regionų, tai jie sako, kad kitur lyg truputį daugiau yra obuolių: sodai pilnesni.

Tas pats ir Kalvarijoje, ir Vilkaviškyje žmonių spūsties sulčių spaudyklose tikrai nėra. „Todėl, kad šiemet daug kur nėra obuolių“, – tikina jis.

Nėra nė pusės, kiek buvo pernai

Ar dzūkai turi šiemet obuolių, į tai geriausia dabar atsakyti gali sulčių spaudėjai. Tačiau šie tik skėsčioja rankomis. „Nė pusės tiek nėra, kiek buvo pernai“, – sako vyriškis, paskambinus į vieną iš sulčių spaudyklų Lazdijuose. Tuoj patikslina, kad šiemet viso labo gal tik koks trečdalis nei pernai buvo. „Tik trisdešimt trečias procentas šiemet. Na, keturiasdešimtas procentas, kiek pernai buvo, ne daugiau, ir tai jau lubos“, – patikslina jis.

Pasakoja, jog pavasaris buvęs vėlyvas, vasaros pradžia be lietaus, ruduo ankstyvas, jau rugpjūčio pabaiga buvo šalta kaip rudenį. „Obuoliai neprinokę, žali krito“, – sako jis. Žydėjo sodai neblogai, atrodė, kad derlius turėtų būti gan neblogas. „Bet obelys ir pačios juk pasilieka tik tiek, kiek gali užauginti obuolių“, – sako mano pašnekovas.

Nepasaint, kad sodai apytuščiai, Lazdijuose sultis spaudžia kasdien. „Kasdien dirbame todėl, kad negali sau leisti ne kasdien dirbti. Užtat, kad iš viso būrio vis tiek atsiras koks vienas kitas, kuris neturėjo laiko, negalėjo, kuriam buvo bėda ir vis tiek atveš būtent tą dieną – tenka eiti daryti. Per daug neprimandravosi, užtat, kad nusiveš kitur. O kur nusivežti, tikrai yra. Žino, kur nuvažiuoti ir nuvažiuos kitur. Turi reaguoti į klientų pageidavimus“, – sako lazdijietis. 5 litrai obuolių sulčių – 2,5 Eur – už tiek galima išsispausti sulčių Lazdijų spaudyklose.

„Eilių nėra, tuščia absoliučiai“, – tarsteli jis. Lazdijietis sako, kad kai Dzūkijoje obuolių nebūna, tai apie Jurbarką būna, kiek jam teko girdėti. Žodžiu, obuolių šiemet ieškoti reikia visai ne Dzūkijoje – dzūkų sodai apytuščiai. „Na, ką su Dievu nesusitarsi – jis nesitaria“, – raminasi dzūkai.

Facebook komentarai