Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Stendai – priekaištams dėl dujų emisijų, darančių žalą gamtai, paneigti

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
 Informacinis stendas, kuriame pateikiama informacija, kiek konkrečios kultūros hektaras pagamina deguonies.
Informacinis stendas, kuriame pateikiama informacija, kiek konkrečios kultūros hektaras pagamina deguonies.
Printer Friendly, PDF & Email

Kelmės rajone prie pažintinių takų, apžvalgos bokštų, lankytinų vietų, sustojimo aikštelių, šalia laukų – informaciniai stendai, kuriuose pateikiama informacija, kiek konkrečios kultūros hektaras pagamina deguonies.

Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas sakė, jog taip elgtis sumanyta dėl vis garsesnių priekaištų žemės ūkiui apie dujų emisijas, kurios daro gamtai žalą, keliamų vis griežtesnių reikalavimų emisijas mažinti.

„Kartais pasiūlymai, kaip reikalavimus įgyvendinti, skamba absurdiškai. Kodėl nekalbama apie tai, kad žemės ūkio veikla anglies dvideginio emisijas ir „užrakina“, deguonies pagamina?“, – stebėjosi M. Puidokas.

Kaip pavyzdį Kelmės ūkininkų sąjungos pirmininkas pateikė Vokietijos mokslininkų išvadas. Remiantis tyrimais nustatyta, kad hektaras kviečių per metus „užrakina“ 9 tonas anglies dvideginio ir pagamina 6 tonas deguonies. Tokio kiekio deguonies žmogui užtektų 25 metams. Įvertinus visą kviečių auginimo, priežiūros ciklą, išskirto ir sugerto anglies dvideginio balansas yra teigiamas. Hektaras rapsų per metus išskiria tiek deguonies, kad žmogui užtenka 19 metų, be to dar iš tokio lauko galima gauti ir 40 kilogramų medaus.  Toks pat plotas kukurūzų 14 tonų anglies dvideginio paverčia 9 tonomis deguonies, kurio žmogui užtenka net 38 metams.

Martynas Puidokas svarstė: ar negatyvios nuomonės formavimas visuomenėje nėra priemonė lėšas, skirtas žemės ūkio gamybai, perskirstyti veikloms, keliančioms abejonių?

„Informacinius stendus sumanėme pirmiausia statyti Kelmės rajone, bet labai kviečiu ir kitų rajonų kolegas  prisidėti prie visuomenės švietimo. Stendų plakatus jau išsiuntinėjome. Tikimės, kad paprastai ir aiškiai stenduose pateikta informacija padės žmonėms susidaryti tikrą, o ne iškreiptą vaizdą“, – pasakojo M. Puidokas. Informacija siūloma kuo plačiau dalintis ir socialiniuose tinkluose.

Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas tvirtino, jog panašiai, kaip ir apie priekaištus žemės ūkiui dėl dujų emisijos, kalbama ir apie vandens užterštumą. Žemdirbiai, pasak Martyno Puidoko,  „plakami“ ir dėl vidaus vandenų, žaliuojančios Baltijos jūros.

 „Nors Lietuvoje vis kyla skandalų dėl to, kad skirtingi pramonės objektai, net miesto valymo įrenginiai leidžia apvalytas ar nevalytas nuotekas, tie įvykiai greit užsimiršta. Paprasčiau yra apkaltinti visų Lietuvos blogybių priežastį  – žemės ūkį“, – apgailestavo Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas.

Facebook komentarai

bas

a