Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Protestai Baltarusijoje: gyventojai raginami pradėti visuotinį streiką ir kasdien 19 val. eiti į gatves (pildoma)

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Teigiama, kad šis vyras per protestus mirė, kai pateko po automobilio ratais. Tatjanos Zenkovič / ERA nuotr.
Teigiama, kad šis vyras per protestus mirė, kai pateko po automobilio ratais. Tatjanos Zenkovič / ERA nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Po kruvinos nakties Baltarusijos sostinėje Minske, kuomet tūkstančiai žmonių išreiškė savo nepasitenkinimą prezidento rinkimų rezultatų išvadomis, pirmadienio vakarą žmonės vėl planuoja išeiti į gatves.

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį protestai nurimo tik apie 3 valandą nakties. Pirmadienį visoje šalyje vis dar buvo atjungtas internetas, gyvenrtojai negali išsiimti grynųjų pinigų iš bankomatų, veiklą sustabdė Minsko vertybinių popierių birža, nes be interneto prekyba nebeįmanoma.

Anksčiau skelbta, kad Centrinio rinkimų komiteto duomenimis, prezidento rinkimuose 80,2 proc. balsų gavo dabartinis šalies vadovas Aleksandras Lukašenka, o pagrindinė jo varžovė Svetlana Tichanovskaja esą surinko tik 9,9 proc. rinkėjų balsų.

Su iškovota pergale rinkimuose A. Lukašenką pasveikino Rusijos, Kinijos ir Kazachstano vadovai. Tačiau S. Tichanovskaja pranešė, jog rinkimų laimėtoja laiko save, todėl A. Lukašenkos pergalės nepripažino. Iš turimų protokolų ji mano, kad rinkimuose gavo ne mažiau kaip 70 proc. gyventojų palaikymą. Ji taip pat teigia, kad rinkimų rezultatai bus apskųsti. Iš šalies ji nelinkusi išvykti.

Kituose interneto šaltiniuose teigiama, kad nauja protestų banga turėtų prasidėti šiandien.

Šiandien streiką pradėjo Baltarusijos metalurgijos gamykla, kurioje dirba apie 13 000 žmonių. Gyventojai raginami eiti į darbą, tačiau nedirbti, o kasdien nuo 19 valandos rinktis gatvėse.

Režimo informacinės priemonės pranešė, kad dėl vakarykščių protestų yra keliamos baužiamosios bylos. Įvairiais duomenimis yra suimta apie 3 000 aktyvistų.

Pranešama, kad per vakarykštes riaušes yra sužeista kelios dešimtys protestuotojų, žuvo 2 aktyvistai, nors šios žūtys tiesiogiai dar nėra patvirtintos. 

13.03 val. „Nexta“ duomenimis, per susirėmimus su pareigūnais Baltarusijoje mirė 3 žmonės. Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad per riaušes nukentėjo 39 milicininkai ir arti 60 protestuotojų.

13.05 val. A. Lukašenka pareiškė, kad Maidano šalyje nebus, todėl visiems esą reikėtų nusiraminti. 

13.07 val. „Prašau, nutraukite smurtą“, – į jėgos struktūras kreipėsi S. Tichanovskaja.

13.16 val. Politologas Valerijus Karbalevičius išsakė mintį, kad protestai Baltarusijoje neturi konkretaus tikslo. „Nėra lyderių, nėra konkrečių reikalavimų režimui. Tai yra šių protestų silpnoji pusė“, – televizijai „Dožd“ teigė V. Karbalevičius.

13.26 val. „Nexta“ vyr. redaktorius Romanas Protasevičius teigia, kad šiandien masiniai protestai visoje Baltarusijoje turėtų prasidėti 19 valandą vakaro. „Vakar protestai vyko 33 miestuose. Šiandien žmonės nusiteikę daug radikaliau, nei vakar“, – akcantuoja R. Protasevičius. Jis pridūrė, kad jau yra patvirtintos 3 aktyvistų mirtys.

13.48 val. Internetas Baltarusijoje atjungiamas iš užsienio, pareiškė šalies prezidentas A. Lukašenka. „Kažkas nenurimsta ir ragina išeiti į gatves. Net internetas atjungiamas iš užsienio, kad padidintų žmonių nepasitenkinimą. Mūsų specialistai aiškinasi, iš kur yra blokuojamas internetas“, – pirmadienį teigė A. Lukašenka.

17.07 val. S. Tichanovskaja save laiko Baltarusijos prezidento rinkimų laimėtoja ir pareikalavo taikiu keliu jai perduoti valdžią.

17.11 val. Jėgos struktūros Minske vėl telkia pajėgas. Liudininkai pastebėjo, kad miesto centro link važiuoja nuo 30 iki 50 autobusų. Tiltuose iš abiejų pusių įrengiami kontrolės patikrinimo punktai. „Agroeta“ primena, kad pirmadienį 19 val. vakaro planuojami gyventojų protestai. Žmonės nepatenkinti prezidento rinkimų rezultatais. Oficiali valdžia teigia, kad triuškinančia persvara nugalėjo A. Lukašenka.

17.12 val. Taip pat paneigiama informacija apie 3 žuvusius aktyvistus. Kol kas labiausiai tikėtina, kad mirė tik vienas protestuotojas, tačiau Vidaus reikalų ministerija šio fakto irgi nepatvirtina.

17.15 val. Baltarusijos metalurgijos gamykloje streikas baigėsi, kai į gamyklą atvažiavo generalinis direktorius. Jis pasakė, kad visi streikai turi vykti už gamyklos teritorijos. 

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA