Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Prie grūdų supirkimo punktų nutįso ūkininkų eilės: laukti tenka net per naktį

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Gaištamas brangus laikas – laukti tenka ir per naktį.
Gaištamas brangus laikas – laukti tenka ir per naktį.
Printer Friendly, PDF & Email

Ūkininkai skundžiasi: brangų javapjūtės laiką tenka gaišti prie grūdų supirkimo punktų. Po laisvo Žolinių savaitgalio susidarė nemenkos eilės ir Šeštokų grūdų sandėlyje (Lazdijų rajonas). Savaitgalį sandėlis buvo uždarytas. O ir dabar darbo laikas tik iki 16 valandos.

Paskambinus į šį punktą išgirsti žinutę: „Darbo laikas 7.30- 16.00. Priimsime tiek, kiek bus vietos. Kvietrugio neperkame”.

Tad ūkininkai jau nuo ankstaus ryto, kas nuo šeštos, kas nuo septintos rikiavosi eilėje: traktoriais ir mašinomis su priekabomis atvežę šių metų derlių. Sunkiasvorės grūdus gabenančios technikos eilės nusidriekė, jau atsirado ir eilę užėmę lengvieji automobiliai, vėliau atvyks ir traktoriai su grūdais.

„Nuo Oninių jau yra eilės”, – sako ūkininkas Vytas nuo pasienio iš Sangrūdos (Kalvarijos savivaldybė). Ūkininkai tikina, kad eilės tai padidėja, tai sumažėja. Teisybės dėlei, reikia pasakyti, kad yra buvę, kai atvažiuoja ir neranda jokio ūkininko su grūdais – būna vienas vienintelis. „Tuomet viskas greitai“, – sako sangrūdiškis.

Pirmadienis po Žolinių kiek kitoks: nutįso nemenka eilė. O juk ūkininkams, žinia, kiekviena minutė brangi, tad ir kelios valandos praleistos eilėje nemažas nuostolis.

 Prisipažįsta: patys vežantys, patys kuliantys. „Laimei, kad orai geri, leidžia dirbti. Bet vėlgi visko būna: kartais „paveda” technika, genda”, – sako vyrai. Eilė nemenka ir nors judanti, tačiau ūkininkų taip pat daugėja: eilė vis pasipildo. „Vargstame”, – sako sangrūdiškis, prisipažinęs, kad laukiantis jau gera valanda.

Sako, galėtų vežti į Jungėnus, bet susiskambinęs su draugu, tas informavęs, kad ir ten eilė. O kaimynai iš Lenkijos neperka?

„Būna, kad nuperka, bet čia aš parduodu oficialiai. Tik nežinau, kaip bus su apmokėjimu. Parašyta, kad per mėnesį atsiskaitys. Matysim”, – sako jis. Tai jau paskutiniai ūkininko kviečiai.

„Dar likę šiek tiek nekulta, bet jau mažai, tad kai sugrįšiu, nukulsime paskutinius”, – tikina ūkininkas. Prisipažįsta, kad ir sandėliuoja, ir parduoda. Derliumi patenkintas. „Ūkininkams visada negerai: lyja negerai, sausa negerai, bet derlius šiemet neblogas”, – sako ponas Vytas.

Tai gal geras? „Sakykime, neblogas. Sangrūdos žemės: tai kalvelės, tai kloniai, bet kūliau ir po 5 tonas iš hektaro. Tai gerai”, – sako jis. Anot jo, jei jau visai nieko neišeitų, ūkininkai nesėtų.

„Dabar pabėdavoja, pasiskundžia ir toliau dirba“, – sako ūkininkas Vytas prisipažindamas, kad ir po javapjūtės darbų netruks: reiks arti, o žemė kieta.

Būrelis ūkininkų iš Naujosios Kirsnos (Lazdijų rajonas) nuo 7 ryto laukia eilėje. Iš Želsvos (Marijampolės savivaldybė) atidardėjęs ūkininkas taip pat nuo 7 čia, Šeštokuose. Sako, kad javapjūtė vieniems į pabaigą, kitiems dar ne visai, bet kad jau į antrą pusę, tai tikrai.

„Jau likau kone paskutinis net mažus plotelius po hektarą, po pusę hektaro nusikūlė žmonės”, – sako ūkininkas iš Naujosios Kirsnos.

Tai gerai, kad kombainą gavo? „Kūliau ir aš, reikia kaimynams “pamačyti”, – tikina kitas. Anot ūkininkų, kaime žmonės jau gyvulių nelaiko, tad pašarų nereikia, pensininkai pasisėja, parduoda. „Mažų plotelių jau mažėja, ūkiai stambėja”, – tvirtina jie.

Anot vyrų šnekų, šiemet grūdus, ko gero, reiks valgyti patiems – derlius geras, kas sėjo, tas prikūlė ir gerai. „Jau skambina, siūlo javų ir už nedidelę kainą. Dar gerai, kad kaimynai iš Lenkijos nuperka, bet nedaug- kainas ir jie žino. O jei nėra kur pilti, neturi aruodų, nėra kur dėti- problema”, – sako jie.

O kainos grūdų šiemet tenkina? „Ar kada ūkininkui buvo gerai?” – klausimu į klausimą atsako jie. Anot jų, visada geriau, kai daugiau moka: iš pradžių kaina buvo aukštesnė, paskui vis krito krito. „Pasityčiojimas“, – tarsteli vienas.

AB „Kauno grūdai” derliaus supirkimo kainos nuo rugpjūčio 12 dienos Šeštokų grūdų sandėlyje:

kviečiai Ekstra klasė 15 % – 145 eurai; kviečiai Ekstra klasė taip pat – 145; kviečiai 1 klasė – 137; 2 klasė – 135; 3 klasė – 125; 4 klasė – 121.

Superkami ir pašariniai grūdai:

kvietrugiai tvarūs – 109 eurai. Miežių ir kvietrugių neperka.

„Miežius vežiau į Alytų. Eilėje atsistojau 11 valandą vakaro ir tik kitą dieną apie 17 valandą sulaukiau“, – pasakoja ūkininkas iš Simno (Alytaus rajonas).

Sakosi, kad javapjūtė jau į pabaigą. „Šiemet nedaug sėjau, auginau gyvulius, paskaičiavau, kad nieko neišeina, tad arsiu pievas, sėsiu“, – sako simniškis.

Ponia Albina sugrįžo iš Marijampolės, ten jai pasakė, kad iki pietų tikrai nieko nebus – eilės didelės ir ten. „O man tas pats, kur vežti“, – sakė ji Šeštokuose, mat jos žemė – Krosnoje (Lazdijų rajonas).

„Tokio gero kviečių derliaus nemačiau per visą savo gyvenimą“, – tikina 78 metų Albina prisistatanti, kaip ne ūkininkė. „Na, ūkininkė tik 3 hektarų“, – pasisako ponia. Tačiau sėjusi, nukūlusi ir dabar parduoti norinti. Pasak jos, pavasarį gerai palijo, gerai sudygo, o dabar gerai ir išdžiovino, derlius geras. Prisipažino, kad daugiau nesės, sodins sodą, augins uogas.

Kiti ūkininkai sakė, kad susiskambinę su giminaičiais: Jungėnuose pirmadienį ryte prie grūdų supirkimo punkto 3 kilometrų ūkininkų eilė. Pasirodo, eilėse ūkininkai kamuojasi ne tik Šeštokuose, bet ir kituose grūdų supirkimo punktuose.

„Rekordinis šių metų grūdų derlius lėmė, kad per trumpą pjūties periodą sandėliai fiziškai negali apdoroti pasiūloje esančių grūdų kiekio. Turime ribotą laisvos vietos plotą, tad reikalingas laikas išsivežti grūdus iš sandėlio, kad jį atlaisvintume. Dėl to sutrumpintas darbo laikas. Ūkininkai, kurie turi sudarę sutartis, iki sutarties pabaigos periodo, t. y. Iki rugsėjo pradžios, bus aptarnauti ir grūdai iki to laiko bus priimti. Labai atsiprašome ūkininkų už tai, kad tenka palaukti eilėje. Kaip alternatyvą skubantiems ūkininkams galime pasiūlyti grūdus pristatyti į kitą mūsų padalinį – Pilviškių elevatorių, Vilkaviškio r., Pilviškių mst., Geležinkelio g. 22B“, – vakar sakė Raimondas Moliušis AB „Kauno grūdų“ Šeštokų grūdų sandėlio vadovas.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA