Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Prasideda laivybos sezonas. Ką turi žinoti poilsiautojai ir panemunio gyventojai?

Autorius: Loreta MAČIULIENĖ
Greitaeigis laivas „Raketa“
Greitaeigis laivas „Raketa“
Printer Friendly, PDF & Email

Intensyvėja keleivinės laivybos sezonas. Reguliarius reisus maršrutu Kaunas – Nida, pradėjo greitaeigis kateris „Raketa“, kursuoja ir kiti laivai. Šylant orams vilioja poilsis ne tik laivuose, bet ir vandenyje. Ką turi žinoti vandens pramogomis besimėgaujantys poilsiautojai?

Intensyvėjant eismui, didėja ir nelaimingų atsitikimų pavojus

Nemune vykdomi reguliarūs keleiviniai reisai, numatoma plauks krovininės baržos, reguliarius reisus vykdo ir greitaeigis „Raketos“ tipo keleivinis laivas.

Greitaeigiai keleiviniai laivai neturi didelės manevrų galimybės, nes jiems tinkamo gylio laivakelis yra gana riboto pločio, tad jiems sunku išvengti kelyje sutiktų kliūčių, taip pat vandenyje, dėl didelio greičio ir inercijos, sustoti čia ir dabar - neįmanoma. 

Pasak specialistų, pamačius plaukiant laivą, o ypač „Raketą“, reikėtų vandenyje nepalikti vienų mažų besimaudančių vaikų, nedidelių gyvūnų. Pro šalį plaukiant greitaeigiam keleiviniam laivui, net ir būnant ne vandens kelio ribose, o pakrantėje, laivo sukeliamos bangos pasiekia krantą ir gali būti pavojingos plaukti nemokantiems vaikams. Taip pat jos gali apversti mažas valtis, irklentes ar baidares.

Ne tik sausumos, bet ir vandens keliuose yra eismo taisyklės

Pramogaudami upėse bei ežeruose, plaukiodami baidarėmis, žvejodami ar užsiimdami kitomis vandens sporto rūšimis, turime žinoti, kad čia taip pat galioja eismo taisyklės. Nesilaikant jų galima nukentėti lygiai taip pat, kaip ir neatsargiai elgiantis gatvėse.

 „Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos valstybių, upėse bei ežeruose ar mariose, yra valstybinės ar vietinės reikšmės vandens keliai, turintys aiškias ribas. Jos žymimos specialiais plūdurais – bujais.  Tik tokiuose vandens keliuose gali plaukioti motorinės transporto priemonės. Ir tik tuose vandens ruožuose, kurie yra nustatyti kaip vidaus vandens keliai, galioja kelių eismo taisyklės“ – sako „Vidaus vandens kelių direkcijos“ laivybos direktorius Aurelijus Rimas.

Pagrindiniai keliai -  Nemunas nuo Kauno iki Atmatos žiočių, Kuršių marios, Kauno marios, Neries upė nuo Kauno iki Vilniaus ir Vilniaus miesto ribose, Galvės ežeras.

Vandens telkiniuose, kuriuose nėra vandens kelių, tačiau plaukioti motorinėmis transporto priemonėmis leidžiama, reikia naudotis bendromis plaukiojimo taisyklėmis ir gerąja plaukiojimo praktika.

Plūdurai – ne pramogai

Plaukiant upe ar ežeru, galima pamatyti specialius plūdurus – bujus, kuriais žymimas vandens kelias. Norintiems prie jų priplaukti, to daryti nepatariama. Bujai yra vienas iš aiškiausių požymių, kad esate vandens kelyje ir jame, kaip ir gatvėje, būti pavojinga.

Dešinės rankos taisyklė galioja ir vandenyje

Vidaus vandenų kelių eismo taisyklių yra ne mažiau nei sausumos kelių, bet daugumai mūsų užtenka žinoti bent keletą pagrindinių. O jos, labai panašios į mums žinomas sausumos kelių eismo taisykles:

pažymėtuose vandens keliuose ne motorinėms transporto priemonėms būti nerekomenduojama.

mažųjų laivų kategorijai priskirti laivai, net ir turėdami variklį, privalo duoti kelią kitiems didesniems laivams.

jei abi vandens transporto priemonės yra vienodos kategorijos, o jų keliai susikerta, čia, kaip ir kelių eismo taisyklėse, galioja dešinės rankos taisyklė – kelią privalo duoti tas, kuris mato kitą laivą prie dešiniojo borto.  Ši taisyklė netaikoma mažiems laivams kitų laivų atžvilgiu.

plaukiantis prieš srovę, privalo duoti kelią plaukiantiems pasroviui. To reikalaujama todėl, kad plaukiantys prieš srovę turi geresnį manevringumą ir valdymo galimybę.

vandens keliuose draudžiama palikti įvairias kliūtis –  tinklus, plūdrias medžiagas, kurios gali būti pavojingos laivams. To turėtų nepamiršti ne tik mariose dažnai tinklus statantys žvejai.

Pasak A. Rimo vertėtų prisiminti, kad nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia. O išmintingiausia būtų, keliuose vadovautis pagarba ir supratingumu. „Taip laivyba bus ne tik saugi, bet ir maloni“.

Facebook komentarai