Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Pamokantis pavyzdys: kada pieno gamintojai nesidomi pieno supirkimo kainomis?

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Švelnėjančių karantino sąlygų naudą jau pajuto Petronių ir Šinkūnų kaimų (Ukmergės r.) gyvulių augintojai. Ten gyvenančios ir pieno gamyba bei perdirbimu besiverčiančios ūkininkės nė lašo pieno neparduoda stambiesiems perdirbėjams, o visą savo ūkio produkciją turguose realizuoja pačios.

„Karantino metu turguose buvo labai sumažėję pirkėjų, tačiau dabar pastebime, kad žmonės vėl ima grįžti pas savo nuolatinius pieno produktų pardavėjus“, – džiaugėsi ūkininkė Audronė Kazlauskienė.

Petroniškė „Agroetai“ pasakojo, kad karantino metu viso pieno ir jo produktų kartais nepavykdavo parduoti turguose, o įvairios mugės ir kiti masiniai renginiai yra uždrausti.

„Dalį pieno sušerdavom gyvuliams, nes neturėjom jo kur dėti, tačiau pas perdirbėjus nesikreipėm“, – sakė jau 27 metus sėkmingai gyvuojančios Petronių pienininkių uždaros grupės aktyvistė.

Jau beveik 30 metų, kai kiekvieną pirmadienį 11 valandą penkios Petronių ir dvi gretimo Šinkūnų kaimo moterys renkasi vienos iš šios, jei taip būtų galima ją pavadinti, artelės narių namuose ir aptaria būsimos savaitės planus.

Visos jos laiko melžiamas karves, gamina ir perdirba pieną. Moterys oficialiai nėra susibūrusios į jokią bendrovę ar kooperatyvą, visos jos – atskirų, išskirtinai šeimos ūkių atstovės. Tačiau jas sieja itin tvirta, laiko ir įvairiausių negandų išbandyta draugystė, kurios neatstos joks oficialus dokumentas.

Septynios Siesikų seniūnijos ūkininkės, kartu sudėjus, laiko per 50 melžiamų karvių. Sueigų metu daugiausia dėmesio skiriama pieno produktų asortimentui ir bendriesiems reikalams. Moterys aptaria, kur prasidėjusią savaitę važiuos prekiauti, kartais apie kokį naują sūrio ar kito pieno produkto receptą padiskutuoja, jos viena nuo kitos paslapčių neturi ir viskuo dalinasi.

Tiesa, per karantiną 6 savaites pienininkių susirinkimai nevyko, tačiau dabar ši veikla yra atnaujinta.

„Agroetai“ pasidomėjus, ką šios pienininkės mano apie šiandienines pieno supirkimo kainas, sužinome, kad Petronių ūkininkės jų nežino ir jau seniai visiškai jomis nesidomi.

„Mes gaminame įvairius sūrius, jogurtus, kitus pieno produktus ir mums nesvarbu, kiek kažkoks stambus pieno supirkėjas moka jo gamintojui, mes žiūrime savo produkcijos“, – sakė A. Kazlauskienė. Beje, pasak pašnekovės, petroniškės savo pieno gaminių kainos nė karto nedidino po euro įvedimo.

Facebook komentarai