Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Paežerio gyventojus išgąsdino nuodai vandenyje

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
Asociatyvi nuotr. Ž. Jankauskienės nuotrauka.
Asociatyvi nuotr. Ž. Jankauskienės nuotrauka.
Printer Friendly, PDF & Email

Greta Upynos esančiame Paežerio kaime – sumaištis. UAB „Šilalės vandenys“ darbuotojai gyventojams uždraudė naudoti vandentiekio vandenį, nes jame rastas padidėjęs arseno kiekis. Išsigąsdinę žmonės jau bijo semti vandenį ir iš šulinių, ūkininkai nerimauja, jog vandens gali pritrūkti ir gyvuliams.

Vandeniu visada buvo nepatenkinti

Žinia apie nuodus vandenyje Upynoje pasklido antradienio vakarą. Ją patvirtino  trečiadienį Paežerio kaime pasirodę UAB „Šilalės vandenys“ darbuotojai. Vieni skubiai  ėmė lauk iš gręžinio vandens pumpavimo įrangą, kiti ėjo per kiemus, dalijo geriamą vandenį buteliuose ir aiškino žmonėms kaip reikia elgtis, kol neišaiškės vandens užterštumo priežastys.

Paežerio kaime bendrovė turi 23 abonentus, vandentiekio vandenį maistui vartoja apie 40 gyventojų. Jie jau seniai nepatenkinti vandens kokybe, ne kartą priekaištavo įmonės darbuotojams, jog vanduo drumstas, dvokia, nemalonus jo skonis, daug nuosėdų. Dabar visi mano, jog tokių savybių vanduo įgavo dėl padidėjusio sunkiojo metalo kiekio.

2018-ųjų pabaigoje bendrovė pakeitė visą gręžinio įrangą, tačiau vandens kokybė nepagerėjo. Į visus priekaištus gyventojams būdavo atsakoma, jog patys kalti: mažai naudojant vandens, jis gręžinyje užsistovi, įgauna blogą kvapą. Žmonės nė už ką nenorėjo su tuo sutikti, nes kaime yra šeši stambūs gyvulininkystės ūkiai – jiems vandens reikia daug.

UAB „Šilalės vandenys“ Paežerio kaimo gręžinio vandens kokybę tikrina kartą per metus, kaip ir reikalauja higienos normos, tačiau nuo 2015-ųjų padidėjusio sunkiųjų metalų kiekio vandenyje nebuvo rasta.

Rugpjūčio pirmosiomis dienomis atliktas tyrimas parodė, jog arseno kiekis vandenyje padidėjo iki 13 µg/l (mikrogramų litre), kai turėtų būti ne daugiau kaip 10 µg/l. Gavus nerimą keliančius laboratorijos atsakymus, vandenį sukruto tirti ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, ir hidrologai, įrengę kaime gręžinį.

Tyrimus pradėjo tik dabar

UAB „Šilalės vandenys“ specialistai tikisi, jog pakeitus Paežerio kaimo vandenvietės  įrangą, geriamojo vandens kokybiniai rodikliai pagerės, tačiau priežastis gali būti ir gamtinė.

Pirmosios žinios apie padidėjusį arseno kiekį vandenyje iš laboratorijų atėjo dar 2017 metais. Padidėję šio toksiško elemento kiekiai buvo nustatyti Raseinių savivaldybės Ražaitėlių ir Šienlaukio kaimų vandenvietėse, vėliau jo rasta Geležinių kaimo vandenvietėje prie Marijampolės.

2018 metais dėl nuodingo vandens, kurį nuolat vartojo, kilo panika Jurbarko savivaldybės Šimkaičių ir Kniečių kaimuose. Padidėję arseno kiekiai buvo aptikti ir Lazdijų, Alytaus, Kaišiadorių, Kelmės, Panevėžio, Vilniaus rajonų vandenvietėse.

Iš kur atsiranda požeminiame vandenyje arsenas, iki šiol taip ir nepavyko nustatyti.

Pernai net kelis kartus Lietuvos geologijos tarnyba rengė konkursą arseno atsiradimo priežastims vandenyje ištirti. Tam buvo numatyta skirti 80 tūkst. eurų, tačiau visi pasiūlymai viršijo turimą finansavimą, todėl konkursas neįvyko. Aplinkos ministerijos buvo prašoma skirti papildomų pinigų.

Prieš mėnesį ministerija pagaliau pranešė, jog tyrimai pradėti – geologai tiria Raseinių rajono vandenviečių vandeningus sluoksnius, analizuoja, iš kur galėjo atsirasti užterštumas.

Arsenas pavojingas gyvybei

Visuomenės sveikatos centro specialistai perspėja, kad net labai nedidelis arseno kiekis yra toksiškas. Arsenas kaupiasi organizme ilgą laiką ir pamažu trikdo sveikatą. Ši kancerogeninė medžiaga gali būti mažakraujystės, neuritų, odos uždegimų, nuplikimo, galvos skausmų, skrandžio ir žarnyno, kvėpavimo takų, neuropatijos, anemijos, regėjimo, klausos priežastis.

Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad esant arseno koncentracijai geriamajame vandenyje 10-50 mkg/l,  gali pasireikšti neigiamas poveikis sveiktai. Padidinta arseno koncentracija vandenyje būdinga šalims, kuriose arsenas yra natūraliai paplitęs grunte, jo yra akmens anglies pelenuose.

Arsenas į aplinką patenka iš chemijos, farmacijos, elektronikos, tekstilės, optikos, energetikos, trąšų pramonės įmonių ir jų gaminių.

Facebook komentarai