Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Nuo industrinio žemės ūkio – bioekonomikos link. Pagrindinės tendencijos

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė
Astrida Miceikienė
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuva svarsto Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF), pagal kurią Lietuvai yra numatyta 2,6 mlrd. eurų dotacijų. Prasideda diskusijos su Europos Komisija dėl RRF plano rengimo. Planuojama, jog Lietuva daugiausia lėšų skirs žaliajai transformacijai ir skaitmenizacijai, todėl žemės ūkio verslo vystymasis įgyvendinat šį planą yra itin svarbus.

Bendra žemės ūkio vystymosi tendencija aiški – nuo industrinio žemės ūkio – bioekonomikos link. Žemės ūkio verslo laukia iššūkis – orientuotis į tvarią atsinaujinančių biologinių išteklių gamybą ir tų išteklių bei atliekų srautų perdirbimą į pridėtinę vertę turinčius produktus – pašarus, biotechnologinius produktus ir bioenergiją.

Todėl ateities žemės ūkis turi remtis pagrindiniais tvarios bioekonomikos strategijos ramsčiais:

1) Investicijos į bioekonomikos mokslinius tyrimus, inovacijas ir įgūdžius.

2) Bioekonomikos sektorių rinkų plėtra ir konkurencingumo skatinimas: tvarus pirminės gamybos intensyvinimas, atliekų perdirbimas į pridėtinės vertės produktus ir tarpusavio mokymosi priemonės siekiant tobulinti gamybą ir efektyviau naudoti išteklius.

3) Geresnis perėjimo tvarios bioekonomikos link politikos koordinavimas ir aktyvesnis suinteresuotųjų šalių dalyvavimas ją įgyvendinant.

Žemės ūkis vystosi integruotai su visa šalies ekonomika. Ekonomikos, pagrįstos tvariu biologinių išteklių naudojimu, potencialas labai priklauso nuo visuomenės ir technologinių tendencijų, kurios pačios nėra bioekonomikos dalis. Todėl žemės ūkio transformacija tvarios bioekonomikos link yra pagrįsta ekonomikos tendencijomis.

Viena iš tendencijų: skaitmeninimas. Inovatyvių skaitmeninių technologijų naudojimas norint pakeisti žemės ūkio verslo modelius, gauti papildomų pajamų ir sukurti vertės kūrimo galimybes yra pagrindinė žemės ūkio transformacijos kryptis. Skaitmeninimas gali daryti įtaką bioekonomikai keliais būdais: įgalinti efektyviau auginti, transportuoti, perdirbti biologinius išteklius ir tiksliau planuoti investicijas optimaliam jų panaudojimui.

Dar viena žemės ūkio transformacijos kryptis yra žaliosios investicijos. Šiuo metu pensijų fondai ir kiti instituciniai investuotojai nukreipia dėmesį į tvarias ilgalaikes investicijas. Tai suteikia naujų finansavimo galimybių bioekonomikai, ypač didelio masto projektams, nes didieji investuotojai linkę teikti pirmenybę mažiau ir didesnėms investicijoms, o ne daugeliui mažų.

Žaliasis kursas – dar vienas iššūkis ir galimybė žemės ūkio transformacijai tvarios bioekonomikos link. Strategija „Nuo ūkio iki stalo“, ES Biologinės įvairovės strategija, Klimato paktas – tai tik keletas veiksmų, kurie kelia didelius iššūkius žemės ūkiui, kartu suteikia dideles veiklos ir finansinių paskatų galimybes.  

Visa tai kelia klausimus:

 Ar Lietuvos žemės ūkio verslas pasiruošęs šiems pokyčiams?

 Ar politikai, verslininkai, mokslininkai turi pakankamai žinių ir kompetencijų suvaldyti šiuos procesus?

 Ar visi kartu gebėsime pasinaudoti šių tendencijų mums skirtomis galimybėmis?

 Į kokias kompetencijas turime investuoti jau dabar?

Labai tikiuosi ir tikiu, kad naujoji Lietuvos valdžia, tardamasi su ūkininkais, žemės ir maisto pramonės verslo lyderiais, nevyriausybinėmis organizacijomis ir mokslininkais, iššūkius pavers galimybėmis, sudarys sąlygas žemės ūkio transformacijai tvarios bioekonomikos link. VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkai pasiruošę prisidėti prie transformacijos tinkamo įgyvendinimo.

Facebook komentarai