Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Nuo gurmanų stalų dingsta pieniška veršiena. Kodėl?

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Maisto gurmanai, pieniškos veršienos mėgėjai, Lietuvos ūkiuose ar ūkeliuose vis sunkiau suranda vien tik pienu girdytų veršelių mėsos.

Tokia veršiena – beveik baltos ar šviesiai rausvos spalvos, šiek tiek rūgštoko kvapo, švelni ir minkšta. Ji – ne tik labai skani, bet ir sveika, naudinga, neriebi ir nekaloringa, lengvai virškinama, nes joje poodinių riebalų beveik nėra, o kauluose yra daug žmonėms naudingo kolageno.

„Tai kur gi iš mūsų pievų ir ganyklų dingo veršeliai?“, – „Agroeta“ klausė Kėdainių rajone dirbtiniu gyvulių apvaisinimu besiverčiančio Arnesto Stačkūno.

„Lietuvoje labai ženkliai sumažėjo karvių, o smulkiųjų šių galvijų laikytojų iš vis beveik neliko“, – aiškina A.Stačkūnas, akcentuodamas, kad kalba apie Vidurio Lietuvą.

Anksčiau pienu maitintų veršelių jų mėgėjai dažniausiai įsigydavo pas vieną ar dvi karvutes laikančius sodiečius, nes šie per metus, bet kuriuo atveju parduodavo po vieną – du veršelius. Dabar gi pavieniai karvių laikytojai savo gyvulius sėklina išimtinai su mėsinės krypties bulių sperma.

„Dažniausiai pasirenkama belgų mėlynųjų veislė, nes už tokį veršelį supirkėjai moka po 3.0 – 4.0 eur/kg kainą, kai tuo metu juodmargiai, pieninės krypties veršeliai, vertinami tik po 1.4 – 1.8 eur/kg“, – skaičiuoja gyvulių sėklintojas.

Suprantama, kam karvės laikytojui juodmargis veršiukas, jei neplanuoja užauginti karvės. Juk kur kas geriau už mėsinės krypties mišrūną, kuris tolesniam auginimui bus išvežtas į užsienį, iš supirkėjo gauti 250 – 350 eurų, nei už juodmargį, geriausiu atveju tenkintis 120.

A.Stačkūnas taip pat akcentavo, kad šiuo metu populiarėja seksuotos bulių spermos naudojimas. „Seksuota sperma – tam tikros technologijos, vadinamos srautine citometrija, pagalba atskiriami spermatozoidai su moteriškos lyties chromosomomis nuo vyriškos“, – kalbėjo specialistas, užtikrindamas, kad šio proceso rezultatas – 90 proc. moteriškos lyties spermos.

„Tai reiškia, kad naudojant seksuotą spermą, vietoj 50 proc. telyčių, ūkyje jų bus atvesta net 90 proc.“, – dėstė pašnekovas, neslėpdamas, kad šis produktas yra brangesnis.

Karvių sėklinimą seksuota bulių sperma dažniau taiko pažangūs pienininkystės ūkiai, tačiau niekas netrukdo eiliniam karvutės laikytojui, atėjus laikui, užsisakyti tokios spermos ir būti garantuotam, kad jo gyvulys atves telyčią, kuri pakeis pasenusią motiną.

Facebook komentarai