Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kalniškės miško barsukai jau žino, kokia bus likusi žiema?

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Barsuko pėdos Kalniškės miške.
Barsuko pėdos Kalniškės miške.
Printer Friendly, PDF & Email

Nors įprasta sausio 25 - ąją laikyti data, kuri žymi viduržiemį, tačiau iš tiesų šis laikotarpis yra skaičiuojamas tarp šv. Petro ir Povilo atsivertimo – sausio 25-osios ir vasario 2 dienos. Tai ypatingas metas, apgaubtas paslaptimis, spėlionėmis ir prognozėmis. Tai posūkis į šiltąjį metų laiką. Anuomet per pusiaužiemį dzūkai bulvių nevalgydavo, kad vasarą jos nekirmytų. O ir pasimalkauti sumaniusieji susilaikydavo, miškan neidavo. Iš miško šiuo metu malkų, šiukštu, neveždavo, mat manė, kad nusižengusiems vasarą į kiemą gyvačių prišliauš.

 Sausio 25-ąją sėdėdavo ant šilto pečiaus ir orus spėliodavo.

Buvo tikima, kad tos dienos priešpiečio oras toks, koks jau buvęs pirmąją žiemos pusę, o popietinis – antrąją žiemos pusę prognozuoja. Jeigu saulėta, spėjama, kad bus graži vasara ir geri metai. Jeigu debesuota – tais metais daug žmonių mirs. Jeigu lyja ar sninga – laukia didelis kainų šuolis, nes javai dar laukuose supus. Pučia smarkus vėjas, tarp žmonių kils dideli neramumai.

Drąsesnieji miškan nueidavo, bet ne malkauti, o barsukų urvų apžiūrėti. Visų žvilgsniai tądien nukreipti į barsuko urvą.

Barsukai gyvena tuose pačiuose urvuose daug metų, jei jiems vieta patinka, jei jaučiasi saugiai. Kiekvienais metais juos plečia, vis rausia. Gamtininkai sako, kad seni barsukų urvai – ištisa požeminių labirintų sistema su daug išėjimų į paviršių.

Sakoma, kad sausio 25-ąją, per viduržiemį, miške savo oloje barsukas nubunda ir iškiša galvą apsidairyti. Jeigu šviečia saulė, išsigąsta savo šešėlio, sprunka atgal į guolį ir gulasi ant to paties, jau nugulėto šono. Miegas tuomet prastas. Todėl manoma, kad sniegas greit nutirps – ateis ankstyvas pavasaris. Jeigu apniukę, barsukas pasivaikščios po mišką, visur pripėduos, sugrįš urvan, apsivers ant kito šono ir vėl kietai įmigs. Tikėtina, kad pavasaris bus šaltas ir vėlyvas, o ir palūkėti dar gerokai šilumos teks.

Tačiau suvalkiečiai visai kitaip barsuko elgesį aiškina. Suvalkijoje tikima, kad jei tą dieną šviečia saulė, barsukas išlenda iš urvo, pamatęs savo šešėlį, išsigąsta ir nieko nelaukęs atgal guoly pasislepia. Manoma, kad tuomet bus ilga žiema. O jei apsiniaukusi diena pasitaiko, tuomet barsukas išeina pasivaikščioti kiek ilgėliau. Tikėtina, greitai ateis pavasaris.

O ką gi kužda į ausį barsukas šiemet? Kokios gi antros žiemos pusės tikėtis?

Štai Kalniškės miško barsukai nesikuklina: vaikšto, kiek jiems širdis geidžia. Gyvena taip, kaip jiems patogiau. Tai rodo daugybė pėdelių prie jų urvų. Tad gal Kalniškės miško barsukas padės įminti didžąją mįslę - kokia gi bus likusi žiema šiemet, ar greitai sulauksime pavasario?

Tik ar rimta taip spėlioti likusios žiemos orus?

„Apie tą  besivartantį Barsuką reiktų klausti Liberto Klimkos. Jis žino visus prietarus. Tik su realybe jie nieko bendro neturi. Kai Dievulis sutvėrė gyvūnėlius, jis nei vienam nesuteikė gebėjimo nuspėti ateitį. Kitaip evoliucijos procesas būtų neįmanomas ir Darvinas neturėtų ką veikti“, – šypsodamasis aiškina Žuvinto biosferos rezervato ekologas Arūnas Pranaitis.

Anot jo, tikri barsukai yra prisitaikę ilgokai nusnūsti šaltą žiemą, kai maisto surasti jiems nepavyksta. „Bet tokią kaip ši, jie – aktyvūs, nors gal mažiau, nei šiltuoju laiku“, – patikina ekologas. Teigia, kad nieko keisto dabar aptikti barsuko pėdsakų. „Šiaip jau, snausdamas tas gyvūnas, išnaudoja mažiau energijos, nei būdamas aktyvus, o dabar jie kažko gero ir nesuranda. Tad barsukas slankioja su apytušciu pilvu. Kita vertus, Vakarų Europoje, kur žiemos šiltesnės, jie išvis neįminga žiemą“, – sako Žuvinto biosferos rezervato ekologas Arūnas Pranaitis.

O jūs jau spręskite patys, kaip čia bus. Viena, aišku, kad kaip besielgtų barsukas jis – tikrai nepameluos, mat prognozės lieka prognozėmis, juolab, kad ir versijų juk ne viena.

Facebook komentarai