Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Kai net prisiekę vynelio gurkšnotojai blaivūs, reiškia, grybų nėra

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Dzūkai sako, žemė žydi, grybų bus. Tačiau ir patys jau tuo mažai betiki: žemės žydėjimas kadaise pranašaudavo grybų gausą, dabar tas jau nepasitvirtina. Situacija miškuose prasta: voveraitės išdžiūvo, kiti grybai dar nepasirodė. O kad grybų miškuose dabar nėra, rodo vienas vienintelis pastebėjimas: jį žino tik vietinės dzūkės.

Sako, kad žemė žydi, dar nieko nereiškia. „Anksčiau gal ir reikėjo tikėti tokiu pasakymu, bet jau kelinti metai nepasitvirtina tas žydėjimas. Stebiu šį reiškinį. Kadaise taip būdavo, bet dabar jau ne“, – tikina Virginija iš Kapčiamiesčio.

Užėję karščiai, paliko dzūkus be grybų. Šios savaitės karščiai alina ir žmones, ir gyvulius. „Į miškus nieks neina. Kas gali šitokį karštį atlaikyt? Na, gal vienas kitas anksti ryte“, – svarsto Virginija.

Voveraitės Kapčiamiesčio miškuose „uždžiuvo“.

„Buvo žvynabudės pasirodžiusios, bet ir tos išdžiuvo dar neužaugę, o kitokio grybo nėra“, – patikina ji. Tiesa, lietaus buvo šioje savaitėje: lijo kokia 20 minučių. „Miške kaip nelyta, nė žymės nėra“, – tvirtina pašnekovė. Dabar miške, sako, nieko nėra nei grybų, nei žmonių. „Sausutukės voveraitės. Jei jau ir buvo kokia, tai ir ta iškepė“, – sako moteris.

O štai vietinės moterukės, sutiktos prie Kapčiamiesčio bažnytėlės, apie grybų gausą gali pasakyti iš labai savotiško pastebėjimo, bet, anot jų, pakankamai tikslaus. „Mes nebuvy miški, pasakyc galim“, – sako moterys. Pakalbintos ilgėliau, paslaptį išduoda. Anot jų, net priesiekę vynelio, alaus mėgėjai, kurie tik tam ir grybauja, vaikšto nosis nukabinę, miškan neina, vadinasi, grybų tikrai šiomis dienomis nėra.

Į Varėnos supirktuves dar atneša grybautojai voveraičių. Supirkėjai sako, kad nedaug, jau tikrai ne tiek, kiek anksčiau, nėra net ko lygint. Patikina, kad tikrai ne po daug atneša, mat  miške per tokius karščius išbūti – nemenkas iššūkis. Kilogramas voveraičių dabar 5 eurai. Kitokių grybų Varėnos miškuose galima sakyti nėra: vieną kitą gal kokį ir randa, bet tik tiek.

„Turėtų būt grybų, jei lietaus bus“, – vienbalsiai sako ir grybautojai, ir supirkėjai. Žino, kad jau rugpjūčio pabaigoje, rugsėjo pradžioje baravykų visada būdavo, šiemet dar nėra.

Vienoje Varėnos supirktuvėje pasirodė skelbimas, kad superkamos raudonųjų musmirių (Amanita muscaria) kepurėlės, bet tik šviežiai rinktos. Reikalingos tik musmirių kepurėlės be kotų, sveikos, nesulūžusios, turi būti nesukirmijusios, švarios, netinka rinktos įmirkusios lietuje. Primena, kad musmirės renkamos atskirai nuo kitų grybų. Kaina šviežių musmirių kilogramo – 3 eurai.

Žmonės sako, kad tai nepamainomas vaistas skaudantiems sąnariams, tereikia užpilti degtine ir palaikyti. Kiti gi sako, kad ir voveraitės – geras vaistas tik jau nuo kirminų. Jas taip pat reikia užpilti degtine ir palaikyti, tada jau naudoti, tik nepadauginti. „Jei lepeškų neėda jokie kirminai, vadinasi, ir žmogui gali būti naudingos, ginantis nuo jų“, – paprotina vietinės moterukės.

Tik, kad to valgio, ir vaisto būtų, tereikia vieno – lietaus, tad dzūkai laukia, kaip toje dainoje, lietaus iš aukšto dangaus.

 

Facebook komentarai

bas

a