Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Investicijos į elnių ir danielių ūkį

Autorius: Steponas GEDVILA
Danieliai. Asociatyvi nuotr.
Danieliai. Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Kaip rodo ūkininko Žydrūno Nevulio patirtis, tik su ES parama galima būti ramesniam dėl savo ūkio ateities. Dabar vėl kviečiama teikti paraiškas gauti finansavimą investicijoms į žemės ūkio valdas (2020 m. II) pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“.

Kartą „paragavęs“, negali sustoti

„Kad turėtum automatizuotą, modernų ūkį, tam reikia nemažai pinigų“, – sako ūkininkas Žydrūnas Nevulis iš Druskininkų savivaldybės Leipalingio seniūnijos Leipalingio kaimo.

Jo, ūkininko karjera, kaip pats sako, jau rimta, prasidėjo dar 1998 metais. Prisimena pradžią, kai pirmasis ūkio traktorius buvęs su melžimo aparato varikliu, o plūgas – arklinis. „Tėtis vairavo traktorių, o aš ėjau paskui plūgą, jį laikydamas”, – pasakoja jis.

Vėliau 10 metų jis ūkininkavo ekologiškai.

Dabar jo valdos – 250 ha žemės, kurioje sėkmingai augina daugiausia grūdines kultūras: rugius, kvietrugius, kviečius, avižas, miežius. Ūkyje taip pat auga žirniai, lubinai, vikiai, aliejiniai ridikai, garstyčios, rapsai. „Nors pas mus smėlynai, tačiau skųstis negaliu, šiemet ir mes gerai prikūlėme“, – pasidžiaugia ūkininkas.

Šiandien jis jau ne tik augalininkyste užsiimantis ūkininkas – plečia netradicinę gyvulininkystę. Tad reikia vis daugiau pievų. „Kainos pas mus kosminės, netoli kurortas, tai jei kas parduoda žemės, tai ir kaina nemaža“, – aiškina jis. Technikos pašarų ruošimui sakosi, šiokios tokios turintis: presą, seną šienapjovę. „Būtų ne pro šalį atsinaujinti. Gal su laiku, taip ir bus“, – svarsto jis.

Ūkininkas neslepia, kad prie didelės meilės žemdirbystei nemažai prisidėjo ir Europos Sąjungos (ES) parama pagal Lietuvos kaimo plėtros programą (KPP). Pasinaudojo ja ne kartą. „Kartą „paragavęs“, negali sustot. Čia kaip toje žinomoje reklamoje“, – kalbėdamas šypsosi jis.

Drąsus? „Reikia būti drąsiam. Jei nebūsi drąsus, stovėsi vietoje“, – patikina jis. Teigia, jog svarbiausia: reikia viską labai gerai susiskaičiuoti. „Skaičiuoti, galvoti, gerai apsvarstyti labai reikia. Viską darau su didele atsarga. Būna, kad paskolas išsimoku anksčiau laiko, bet rezervui laiko visada pasilieku gerokai daugiau. „Jeigu ką“ – apie tai visada galvoju“, – neslepia Ž. Nevulis.

Pernai jis pagal tą pačią veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įsigijo teleskopinį krautuvą, smulkių sėklų sėjamąją, tvoros komplektą gyvūnams aptverti. Dar anksčiau nusipirktas traktorius, grūdų sėjamoji.

Reikia investicijų, meilės ir pašaukimo

Ž. Nevulio ūkio aptvare bėgioja 10 elnių, 49 danieliai. Prisipažįsta, galvojęs ir apie mėsinių galvijų auginimą. „Bet investicijos didelės, o paklausos nėra, tas ir atbaidė“, – sako jis. Tad nusprendęs auginti tai, kas jam miela. Žydrūnas dargi –  medžiotojas. Kaip pats sakosi, nuo 1995 metų.

Ūkininkas nestovi vietoje. „Judi, reiškia, gyveni“, – tikina jis. Anot jo, jeigu nori gyventi, turi judėti į priekį. Kiti nori tik pašalpų. Jam toks veltėdiškas požiūris į gyvenimą nepriimtinas. „Dabar veisiu, didinu bandą“, – sako jis. Mano, kad optimalus variantas jo ūkiui būtų auginti apie 80 danielių, elnių mažiau – 35-40.

Šiemet ketina pirkti mėsos perdirbimo ir brandinimo įrangą mėsos cechui, automobilį-šaldytuvą. Kitaip tariant, automobilį su visa šaldymo įranga produkcijai vežioti, priekabą, gyvūnų fiksavimo stakles, reikalingas pagauti gyvūną. „Tik paramos dėka galiu tai padaryti“, – patikina jis pridurdamas, kad ir savų lėšų ketina investuoti.

„ES parama yra neįkainojama pagalba. Be paramos nepasidaryčiau to, ką dabar turiu. Žinoma, kiekviename darbe dar reikia ir pašaukimo, ir meilės“, – sako Ž. Nevulis.

Paramos gali kreiptis

Paramą pagal veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ gali gauti fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir nustatyta tvarka savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą. Taip pat juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir nustatyta tvarka savo vardu įregistravę valdą.

Paraiškų priėmimas vyks nuo šių metų lapkričio 2 dienos iki gruodžio 18 dienos. Maksimali paramos suma – iki 600 000 Eur. Šiuo paraiškų teikimo laikotarpiu numatoma finansuoti investicijas į naujų gamybinių pastatų ir statinių statybą, esamų rekonstravimą ar kapitalinį remontą.

Kokia veikla remiama? Tai žemės ūkio produktų gamyba, prekinių žemės ūkio produktų (pagamintų (išaugintų) valdoje) apdorojimas (rūšiavimas, pakavimas, surinkimas ir t. t.), perdirbimas ir tiekimas rinkai arba pripažinto žemės ūkio kooperatyvo iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų supirkimas ir realizavimas, supirktų iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimas ir iš jų pagamintų maisto ir ne maisto produktų realizavimas.

a

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA