Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Galvijus laikantys ūkiai be kukurūzų visiškai prapultų

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Galvijus auginančios Lietuvos žemės ūkio bendrovės šiemet pasigamino pakankamą kiekį  pigaus, maistingo ir lengvai pasisavinamo pašaro – kukurūzų siloso. „Agroetos“ kalbinti ŽŪB vadovai vieningai teigė, jog praėjusi vasara buvo palanki kukurūzų auginimui, todėl silosinės vos sutalpino prieš kelias dienas baigtą pjauti natūraliu krakmolo būdu prisodrintą žaliąją masę.

Raseinių rajono Kalnųjų ŽŪB vadovas Edmundas Pėčia sakė, kad jų bendrovėje pagaminto siloso užteks 16-18 mėnesių. „Ūkio tvartuose turime apie 800 galvijų, todėl norėdami apsidrausti, kukurūzų siloso pasigaminome šiek tiek daugiau, nors jis racione sudaro tik 30-35 proc.“, – kalbėjo E. Pėčia.

Jis teigė, kad kukurūzus geriausiai pjauti tuomet, kai pieno linija yra apie vidurį arba užima 2/3 grūdo. Tokios brandos kukurūzų masė turi geriausią silosavimui drėgnį (65–70 proc.), gaunamas maksimalus sausųjų medžiagų ir energijos derlius, o grūdai masėje sudaro didelę dalį.

Po kelių dienų kukurūzus baigti pjauti tikisi ir Pasvalio rajono Vaškų ŽŪB žemdirbiai. „Darbo liko kelioms dienoms“, – sakė per 4 000 galvijų laikančios bendrovės vadovas Gintaras Linkevičius. Čia kukurūzų silosas yra vienas pagrindinių pašarų ir sudaro 60 proc. šėrimo raciono. Pasak G. Linkevičiaus, likusius 40 proc. sudaro šienainis, iš Kėdainių cukraus fabriko parvežtos cukrinių išspaudos ir dar visa tai, ką vietoje galima užsiauginti ar nupirkti.

Paklaustas, ar 600 ha kukurūzų auginančioje bendrovėje šie kuliami grūdams, ŽŪB vadovas teigė, jog ne. „Negaminame grūdainio, nes mums finansiškai neapsimoka“, – kalbėjo G. Linkevičius, paaiškindamas, kad dėl dirbamos žemės trūkumo jiems grūdų geriau yra nusipirkti.

O štai apie 100 ha kukurūzų auginančioje Ažytėnų ŽŪB (Kėdainių r.) gaminamas ir silosas, ir grūdainis. „Silosas sudaro apie 60 proc. visų galvijų šėrimo raciono, o grūdainio duodame tik melžiamoms karvėms. Ir tai ne daugiau nei po porą kg galvijui per parą“, – dėstė bendrovės zootechnikas Jonas Lukošius.

Pasak ūkio specialisto, Ažytėnų tvartuose esantiems galvijams pašaro tikrai nepritrūks: „Šienainio turime iki kitos vasaros, o siloso turi užtekti iki spalio“.

Šią savaitę kukurūzus grūdainiui planuoja nukulti ir Radviliškio r. Sidabravo ŽŪB žemdirbiai. „Ūkyje auginami galvijai labai mėgsta kukurūzus, todėl jų silosas sudaro apie 60 proc. šėrimo raciono“, – „Agroetai“ sakė Sidabravo ŽŪB vadovas Žilvinas Vaškas.

Pasak jo, šiemet kukurūzų nuėmimo darbai dėl gamtinių sąlygų kiek vėluoja, tačiau didelės įtakos ūkio produktyvumui tikrai neturės. Apie 1 800 galvijų, iš kurių 500 melžiamų karvių, auginančioje bendrovėje jau pasigaminta pakankamai kukurūzų siloso, planuojama, kad ir pagaminto grūdainio kiekis tenkins ūkio poreikius.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA