Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dzūkai jau neša grybus ir uogas į supirkimo punktus

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Kaip niekada anksti pradėjo supirkti grybus ir uogas Dzūkijoje. Autorės nuotr.
Kaip niekada anksti pradėjo supirkti grybus ir uogas Dzūkijoje. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Grybų šiemet reikia ieškoti ne įprastose vietose

Veisiejuose jau atsidarė uogų ir grybų supirktuvės. Nepanorusi prisistatyti supirkėja, sako, kad vos kelios dienos kaip superkanti. Mėlynių dar niekas neatnešė, o štai pirmąsias lepeškas (red.– voveraites) jau nupirkusi.

„Tokių mažų dar nesu mačiusi. Kalbame su grybautojais, atrodytų, ir šilta, ir lietaus užtenka, o lepeškos mažos ir gana“,– sako ponia.

Kur buvęs, kur nebuvęs pasirodė ponas Jeronimas. Jis sako žinantis, kodėl tos lepeškos šiemet mažos. „Miške grybų niekas netręšia“,– juokauja vyras ir svarsto, kaip čia taip su tais grybais šiemet Dzūkijoje, esą gal, kad žiemą sniego nebuvo.

Jeronimas aiškina, kad įprastose vietose – samanose, grybų šiemet nėra.

„Ant kalnukų kur, šyčkutėse“,– dalijasi pastebėjimais. O kas tos šyčkutės? „Nežinote? Ot gražu! Taigi spygliai. Spygliuose šiemet voverukių reikia ieškot“,– juokiasi iš manęs vyras.

„Kirmičių“ suranda apsčiai

Kitame supirkimo punkte sutikto grybautojo pasiteiravau, kur gi jis grybauja? Sako miške, tikrai ne ežere. Anot jo, grybų yra. „Radau ir baravykų tik, kad sukirmiję“,– gaili vyras.

Veisiejiškiai grybautojai pasakoja, kad ir kazlėkai – „vieni kirmičiai“.

Supirkėjas Romas rodo dėžes ir atkreipia dėmesį į voveraites: iš lapuočių miškų – šios didelės, iš spygliuočių – gerokai mažesnės.

„Grybų kainos labai svyruoja. Nuo 5 eurų iki 3.50“,– sako supirkėjas. Už mėlynių kilogramą šiuo metu moka 2 eurus.

Turguje grybus perka nė nesiderėdami

Garsiajame Veisiejų turgelyje kilogramas voveraičių ketvirtadienį kainavo 5 eurus. Ponia Ona pardavinėjo vyro surinktus grybus. „Vakar per dieną Kapčiamiesčio miškuose pririnko apie 7 kilogramus. Tai lyg ir normaliai“,– džiaugiasi ji.

Sako, kažin, ar dar grybaus – daug vaikščioti reikėjo, pavargo.

Ponia Ona tikino, kad ant prekystalio – paskutiniai grybai, esą žmonės perka nė nesiderėdami.

Kitas ponas grybų atvežęs irgi iš Kapčiamiesčio. Į supirktuves grybų jis sako niekada nenešantis. „Mano turguose nuperka“,– tvirtina jis.

400 gramų voveraičių indelis kainuoja 4 eurus, o toks pat mėlynių indelis – 3 eurai.

Šiemet grybus jau per Jonines valgė

„Grybų padaugėjo, bet kainos nukrito“,– sako ponia Dalė Sadeckienė iš Kapčiamiesčio. Anot jos, pradžioje kilogramas voveraičių kainavo 6 eurus, paskui euru atpigo.

 „Supirkimo kainos kasdien krenta. Šiandien jau po 3.50 pirkome“,– sako supirkėja.

Pasakoja kalbėjusi ir grybautojais Lenkijoje – pas juos taip pat. Grybų supirkimo kainos pas kaimynus panašios kaip Lietuvoje: 3.50 – 4 eurai.

Supirktuvės dirba, grybautojai grybų randa – atneša. „Po truputį įsisiūbuoja“,– sako ponia Dalė. Jos supirkimo punktas kokią savaitę atidarytas.

„Metai žada būti grybingi. Pernai grybus supirkti pradėjome tik liepos 15 dieną. Šiemet voveraičių jau per Jonines galima buvo pavalgyti. Aišku, mes dar nesupirkome“,– sako ji.

Kainos krenta ne dienomis, o valandomis

„Turime grybų Kapčiamiestyje. Šiemet pradėjome supirkti daug anksčiau“,– sako čia ir gyvenanti ponia Aušra. „Grybai pas mus prasidėjo pakankamai anksti ir gausiai“,– pasidžiaugia ir priduria, kad Stalų girininkijoje grybų dar nėra.

Savo vietas turintys grybautojai – grybų randa. „Tik kainos ne dienomis, o valandomis krenta“,– teigia pašnekovė.

Sako Baltarusijoje už kilogramą grybų temoka 3 eurus.

„Aš dėkinga žmonėms, mat turiu daug gerų grybautojų, kurie dideliais kiekiais atneša grybų. Mano kompanija labai gera“,– pasidžiaugia moteris.

Grybautojai atvyksta iš Lazdijų, Marijampolės ir, žinoma, vietiniai kapčiamiestiečiai.

Grybus ponia Aušra superka jau 30 metų. „Mano tėtis pradėjo“,– tarsteli ji. Moteris turi supirkimo punktą ne tik čia, Kapčiamiestyje, bet ir Veisiejuose. Ten dirba jos vyras. „Tai šeimos verslas“,– teigia ji. 

Neslepia - dirbti labai sunku, kadangi nėra sutarimo tarp punktų. „Vieni kitiems pavydi“,– sako ji.

Sezonas dar tik prasideda

O štai ponia Irena iš Kapčiamiesčio dar tik pabandė supirkti grybus. „Galvoju dėl savęs nusipirksiu. Pažiūrėsiu, ar ateis, ar atneš. Pas mus juk trys supirkimo punktai yra“,- sako ji.

„Grybingi šiemet metai turėtų būti ir uogų bus“,– tikisi moteris.

„Dar nepasakyčiau, kad grybų daug yra. Beržynuose, lapuočiuose randa. Į Kauknorio,  Stalų pusę grybų nėra, daugiau į Ančios girininkiją važiuoja. Sezonas jau prasideda“,- sako pašnekovė.

Supirkimo punktai jau veikia visoje Dzūkijoje.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA