Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Darbai gėlyne rugsėjį

Autorius: Živilė DAPŠAUSKAITĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Kai kurie vasaros augalai – jau pavargę, peraugę, nužydėję. Kiti tiesiog keičia spalvas į rudenines. Bet yra pakankamai augalų, kurių augimo sezonas dar nesibaigė.

Kalbant apie daugiamečius augalus, kai kurios vėlyvo sezono gėlės dar tik ima žydėti. Gražiai žydi astros, daugelis ramunėlių stiliaus augalų, kraujažolės ir salvijos.

Keletas patarimų rugsėjui:

• Pagerinkite dirvožemį. Ruduo yra puikus metas pagerinti dirvą. Pašalinus daržoves ir gėles, ant dirvos paviršiaus paskleiskite 2–3 cm gylio supuvusio mėšlo arba komposto sluoksnį. Įterpkite jį į dirvožemį ir išlyginkite. Jei plotas buvo mulčiuotas anksčiau, tiesiog paskleiskite ant mulčio ir viską šakėmis suarkite vienu metu. Jei norite apsaugoti dirvą nuo vėjo erozijos žiemą, dabar pasėkite metinės ruginės žolės dangą. Ji greitai auga ir apsaugos dirvą iki pavasario.

Jei turite šviežio arklių ar vištų mėšlo, ankstyvą rudenį paskleiskite jį sode. Žiemos sniegas ir lietus padeda jį suskaidyti, todėl didelis azoto kiekis pavasarį nedegins jūsų augalų. Kitais metų laikais šviežią mėšlą prieš naudojimą reikia kompostuoti.

• Pagerinkite savo kraštovaizdį. Rugsėjis yra idealus metas kraštovaizdį praturtinti krūmais ir medžiais. Hortenzijos, rožės ir kiti žydintys augalai veši vėsiu, drėgnu rudens oru. Prieš sodindami, bet kokius augalus, būtinai atlikite nedidelį tyrimą: ieškokite veislių, kurios būtų atsparios mūsų klimatui ir neužgožtų erdvės. Nepamirškite, kad net mažiausias sodinukas išaugs į medį.

• Pasodinkite pavasarį žydinčias svogūnines gėles. Kitais metais mėgausitės sodo žydėjimu, dabar pasodindami pavasarį žydinčius gėlių svogūnėlius. Tulpes, narcizus, krokus, hiacintus ir kitus ankstyvai žydinčius augalus galima susodinti į lysves arba sodinti tarp daugiamečių augalų ir krūmų. Sodinti svogūnėlius paprasta: tiesiog kaskite atskiras duobeles, įmeskite svogūnėlį ir uždenkite dirvožemiu. Arba iškaskite vieną didelę duobę ir įmeskite į ją keliolika ar daugiau svogūnėlių. Taip pasodinti jie pasirodys vienu įspūdingu spalvų deriniu.

Pasirinkite įvairių svogūnėlių, kurie žydi skirtingu laiku, kad spalvos džiugintų nuo ankstyvo pavasario.

 • Pridėkite spalvų į rugsėjo sodą. Jūsų sodas iš karto nusidažys spalvomis, į jį pasodinus chrizantemas! Šie lengvai prižiūrimi augalai, mėgsta vėsų orą ir suteikia spalvų. Ieškokite sodrių, dar tik sukrovusių pumpurus augalų, kad galėtumėte jais mėgautis ilgiau. Jei įsigysite jau žydinčių augalų, jie žydės trumpiau.

• Suneškite kambarinius augalus į vidų. Jei to dar nepadarėte, lauke buvusius kambarinius augalus įneškite į vidų prieš šalnas. Kai kurie augalai galėjo priauginti daug atžalų, todėl prieš įnešdami juos į patalpas apgenėkite.

• Sausos gėlės. Mėgaukitės rugsėjo sodo spalvomis visą žiemą, sukurdami džiovintų mėgstamų gėlių puokštes. Šiaudinės gėlės: gaublinis amarantas, celozija, sedumas, statica, kraujažolė ir artemizija yra tik keli gėlių pavyzdžiai, kuriuos lengva džiovinti ir išsaugoti žiemos puokštėms. Tiesiog nupjaukite žiedyną (palikdami kuo ilgesnį stiebą) ryte, išgaravus rasai. Surinkite juos ir pakabinkite žemyn žiedais sausoje, gerai vėdinamoje, tamsioje vietoje. Po savaitės ar dviejų galėsite daryti gėlių puokštes.

• Įtraukite vaikus. Įtraukite mažuosius į augalų pasaulį. Augalų terariumai yra įdomūs ir leidžia vaikams sukurti miniatiūrinį pasaulį. Be to, vaikai mokosi, kaip dirvožemis, augalai, vanduo ir oras sąveikauja tobuloje aplinkoje. Jie netgi gali pasirinkti džiunglių ar dykumos temas. Džiunglių temos terariumuose gali būti tokie augalai kaip peperomija, papartis, begonija, filodendras. Dykumos sode išbandykite įvairias rūšis iš mammillaria, echeveria, sempervivum, portulacaria, crassula, kalanchoe, sedum ir haworthia.

Facebook komentarai