Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

COVID-19 sėja nerimą: užsikrėtė du audinių ūkio darbuotojai Radviliškio rajone

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Šiaulių apskrityje 37 ūkiuose laikoma beveik pusė milijono audinių. Autorės nuotr. 
Šiaulių apskrityje 37 ūkiuose laikoma beveik pusė milijono audinių. Autorės nuotr. 
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvoje, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, 86 ūkiuose laikoma apie 1,6 milijonai švelniakailių žvėrelių – audinių. Į vieną iš audinių auginimo ūkių Jonavos rajone jau įsisuko koronavirusas, susargdinęs tiek darbuotojų, tiek ir žvėrelių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento direktorius Arūnas Teišerskis informavo, jog Šiaulių regione audinių auginama daugiausia šalyje – 37 ūkiuose laikoma 473 tūkstančiai kailinių žvėrelių. Iki lapkričio 27-sios koronaviruso atvejų audinių fermose žvėreliams ir juos prižiūrintiems žmonėms nenustatyta. Tačiau sekmadienį jau nustatyti du koronaviruso atvejai Radviliškio rajone Pavartyčių bendrovės „Šiaurės lapė“ audinių ūkyje. COVID-19 susirgo du tiesiogiai su žvėreliais nedirbę darbuotojai.

Specialistai pastebi: audinių auginama mažiau ne tik dėl koronaviruso

VMVT Šiaulių departamento direktorius Arūnas Teišerskis sakė, jog tyrimai dėl koronaviruso atliekami visuose Šiaulių regiono audinių ūkiuose. Vykdoma nuolatinė audinių ūkių stebėsena, kas savaitę registruojami žvėrelių kritimai. Dėl padidėjusio gaištamumo esant menkiausiam įtarimui numatytos specialios priemonės. Ūkiuose laikomasi biologinio saugumo priemonių, visi darbuotojai privalo matuotis kūno temperatūrą, dėvėti specialią aprangą, numatytu laiku keistis drabužius ir pan.

„Šiaulių apskrityje 37 ūkiuose šiuo metu auginami 473 tūkstančiai audinių. Vien Šiaulių rajone – 21 ūkis su apie 210 tūkstančių audinių. Anksčiau ir ūkių, ir žvėrelių būdavo tikrai kur kas daugiau. Tačiau dabar jau toks metas, kai kailinių žvėrelių smarkiai mažėja, skaičiai nuolat kinta, bet išlieka didžiausi šalyje“, – pažymėjo A. Teišerskis.   

Audinių auginama mažiau ne tik dėl užsikrėtimo koronavirusu grėsmės. Kai kurie audinių augintojai dėl šventos ramybės iš karto pakeičia ir visą bandą. Mat audines puola ir kitos užkrečiamos ligos. Nerimo įneša kalbos, jog ne tik žmonės gali užkrėsti audines, bet ir atvirkščiai. Kol kas šiuo klausimu mokslas dar nepateikė įrodymų.

Audines augina ir dar augins senelio sodyboje

Šiaulių apskričiai priklausančiame Kelmės rajone audinių augintojų nėra daug – nė dešimties.

Kelmės rajono Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjos Joanos Miliauskienės teigimu, ūkiuose laikoma nuo 5 000 iki 15 000 audinių. Audinės auginamos ir visai netoli Kelmės, ir prie Tytuvėnų, Šaukėnų, Vaiguvos.

Šalia Vaiguvos, savo senelio sodyboje audines 7 metus laiko Egidijus Šimkus. Šio verslo ėmėsi paskatintas draugų, sulaukęs įvairios jų paramos. Pradžia buvo labai kukli – įsigyta 130 patelių. Vėliau įsirengė audinėms fermas, įsigijo tuo metu nepigius, po 450 litų kainavusius narvus.  

„Audines, nors ir nėra paprasta, man sekasi auginti gerai. Auginsiu, kol neuždraudė, kol dar yra poreikis. Labiausiai kiša koją kritusios kailiukų supirkimo kainos. Ketinau plėsti verslą, bet nėra už ką. Kyla minčių imti ir visko atsisakyti. Tačiau gaila būtų. Pirmiausia dėl įdirbio, nemenkų investicijų“, – sakė Egidijus Šimkus.   

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA