Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Bulviakasis nuvylė –  neužaugo du trečdaliai ankstyvojo derliaus

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
R. Žebarausko bulvių laukai
R. Žebarausko bulvių laukai
Printer Friendly, PDF & Email

Didžiausias Kėdainių krašto ankstyvųjų bulvių augintojas Rimantas Žebarauskas surengė „žvalgytuves“ bulvių lauke. Kovo pradžioje sodintos bulvės įprastai tokiu laiku jau džiugindavo neblogu derliumi, tačiau šiemet spaudžia ašarą -  neužaugo nė trečdalis planuoto derliaus. 

Didžiausi istorijoje nuostoliai

Pernai birželio pradžioje ūkininkai Žebarauskai jau kvietė Tėvo dienai kepti bulvinius blynus, o šiemet pirmųjų  bulvyčių užteks tik paragauti. Ūkininkas kol kas jų neparduoda nei prekybos tinklams, nei  prekeiviams, nei turgaus pirkėjams – „žvalgytuvių“ derlių pasiūlė draugams, kurie supranta, kas yra mažos, skanios pirmosios bulvės. 

Tokį sprendimą  R. Žebarauskaspriėmė ne iš gero gyvenimo

„Anksti spręsti apie derlių iš pabandymo pakasti, bet rezultatai labai liūdni. Kad derlius prastas – pernelyg lengvai pasakyta, tai didžiausi mano praktikoje nuostoliai. Dabar vienintelė viltis – draudimas“,- portalui „Agroeta“ sakė kėdainietis. 

Kovo pradžioje sodindamas pirmuosius 12 ha ankstyviausiųjų veislių bulvių, ūkininkas daug investavo ir  įdėjo nemažai darbo:  kainavo ir sėklinių bulvių daiginimas, ir agroplėvelė, specialios apsaugos nuo šalnų technologijos. 

„Rizikos visada yra, bet nuo rizikos ir apsidraudžiau. Anksti sodindamas visada rizikuoji nušaldyti bulves, bet žinome, kaip jas apsaugoti  - visą plotą uždengiame vandeniu, kad nenušaltų. Nuo kitų negandų -krušos, audrų saugo draudimas.  Gegužės 12 d. audra tikrai buvo didelė,gretimame miške virto medžiai. Draudėjai atvažiavo, užfiksavo nuostolius, tikimės, kad kitą savaitę bus sprendimas juos kompensuoti“,- sakė ūkininkas. 

Sureagavo į stresą

Prieš visą Lietuvą sniegu nuklojusį cikloną kėdainiečio ankstyvosios bulvės jau buvo teniso kamuoliuko dydžio. Po to, kai audra išlaužė bulvių virkščias, jos nustojo augti, nes bulvės užmezgė daug naujų mažų bulviukų. Tokia buvo augalų reakcija į stresą. 

„Jei gyvenčiau Skandinavijos šalyse, nuostolis nebūtų toks didelis. Visas pasaulis valgo vieno kąsnio mažas bulvytes, tik lietuviai to nemoka ir nenori. Pradeda vienas kitas, bet dar  nedaugelis. Todėl šiandien  dar niekam neduodu pardavinėti, prekiauju pats savo rankomis. Pakviečiau atvažiuoti tuos, kurie supranta, kas yra mažytė skani bulvytė“,- neslėpė ūkininkas, pirmąsias bulves iš namų parduodantis po 1 Eur/kg. 

Pasak R. Žebarausko, lietuviai irgi turėtų suprasti, kad pirmos bulvės negali būti didelės. Jų nereikia skusti – užtenka švariai nuplauti.

Ne pats ankstyviausias derlius

Kėdainių krašte R. Žebarauskas yra didžiausias profesionalus ankstyvųjų bulvių augintojas. Kasmet pirmąsias bulves prekybos tinklams jis pasiūlo gegužės paskutinėmis dienomis. 

Šiemet derlius nėra toks ankstyvas. bulvė„Dėl audros  bulviakasis vėluoja dvi savaites – normaliomis sąlygomis gegužės 25 d. jau būčiau kasęs bulves ir pilnai jomis prekiavęs. Šiemet ciklonas su gausiu sniegu ir  smarkiu vėju ankstyvųjų bulvių derlių praktiškai sunaikino“,- apmaudžiai pripažįsta ūkininkas. 

R. Žebrauskas šiemet augina 170 ha bulvių. Ūkininkas neigia mitą, kad bulvės praranda paklausą, nes lietuvių jų nebevalgo. 

„Taip sako tik tie, kurie nemoka gaminti ir patiekti bulvių. Žmonės valgė ir valgys bulves, tik lietuviai dar kol kas nemoka teisingai pasirinkti bulvių veislės. Yra plaunamos, stalo,  krakmolinės, čipsinės bulvės – gama didelė, turime pasirinkti, ko norime. Iš vienų galime virti cepelinus, iš kitų niekada nepavyks jų padaryti“,- sakė ūkininkas. 

Kėdainiškis apmaudžiai pripažįsta, jog lietuviams kol kas nesvarbu, kokią  bulvę valgo – kad tik jos būtų pigios. 

Facebook komentarai