Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Baltarusijoje antroji protestų diena (nuolat pildoma)

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Protestai Baltarusijoje. "Nexta" nuotr.
Protestai Baltarusijoje. "Nexta" nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Įvairiuose Baltarusijos miestuose vėl telkiamos jėgos struktūrų pajėgos, laukiant pakartoninių protestų, kurie turėtų prasidėti 19 valandą. Minsko centre „OMON“ pareigūnai jau ruošiasi aktyvistų antplūdžiui, tačiau iki dabar neaišku, ar baltarusiai ryšis protestuoti, kai sekmadienį teisėsaugininkai panaudojo jėgą prieš tūkstančius demonstrantų.

„Belsat“ kanale nuolat kartojama, kad Baltarusijos miestai „verda“ pykčiu. Vakar 33 miestuose vyko protestai. Daugelyje jų, o ypač sostinėje Minske, pareigūnai brutaliai vaikė aktyvistus.

Nors oficialusis Minskas skelbia, kad rinkimus laimėjo dabartinis šalies vadovas Aleksandras Lukašenka, surinkęs daugiau kaip 80 proc. rinkėjų balsų, tačiau protokolai rodo, kad šiuos rinkimus A. Lukašenka triuškinančiai pralaimėjo Svetlanai Tichanovskajai. Pati S. Tichanovskaja pranešė, jog protesto akcijoje nedalyvaus, nes sieks išvengti galimų provokacijų jos atžvilgiu.

a
Apie 21 valandą prie Puškino metro gausybė gyventojų išėjo į gatves. Protestas dar tik įsibėgėja.

 Šiuo metu pagrindinėse miestų aikštėse, kur turėtų vėl vykti protestai, telkiami „OMON“ ir Vidaus reikalų ministerijos milicijos pareigūnų būriai, rikiuojama specialioji technika – visureigiai, autobusai ir vandens patrankos. 

17.50 val. Visą pirmadienį įvairiuose Baltarusijos miestuose teismai skiria bausmes per vakarykščius protestus sulaikytiems žmonėms. Daugumai skiriama iki 10 parų arešto. Per protestus sekmadienį buvo sulaikyta iš viso apie 3 000 asmenų. 

18.11 val. Prezidentas Gitanas Nausėda palaiko Lenkijos Ministro Pirmininko Mateuszo Morawieckio kreipimąsi į aukščiausių ES institucijų – Europos Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos – lyderius Ursulą von der Leyen ir Charlesą Michelį, raginant ES skirti atitinkamą dėmesį nerimą keliančiai padėčiai Baltarusijoje bei palaikyti Baltarusijos žmonių lūkesčius ir viltis.

„Šiame etape būtina tarptautinės bendruomenės, ES parama Baltarusijos žmonėms, siekiantiems permainų savo šalyje. Remiu Lenkijos Premjero Mateuszo Morawieckio siūlymą surengti neeilinį ES viršūnių susitikimą dėl situacijos Baltarusijoje. Baltarusijos piliečių siekiai nusipelno tinkamo ES ir Vakarų sostinių dėmesio“, – teigė Prezidentas.

18.12 val.  Pranešta, kad Soligorske vakar susirinko apie 1000 protestuotojų. Apie 300 pareigūnų aktyvistus išvaikė. Sulaikyta apie 50 asmenų. 

a
Pirmadienį Minsko gyventojai fiksavo karinę techniką, kuri telkiama į miesto centrą. "Dožd TV" nuotr.

18.36 val. Minsko gyventojai fiksuoja karinę techniką, kuri telkiama į miesto centrą. Baltarusijos kariuomenė iki šiol nesijungė į protestų malšinimą.

19.11 val. „Nexto“ naujienų portalas pranešė, kad protestai nukeliami vienai valandai. Žmonės raginami rinktis 20 valandą. Minske rekomenduojama eiti nedidelėmis grupėmis centro link.

19.14 val. Minske jau suimami aktyvistai, kurie renkasi į pagridninę aikštę, kur yra stela „Minskas – miestas didvyris“. Į šią vietą toliau telkiama technika, vandens patrankos. Baltarusijoje neveikia internetas. Prieinami tik valdžios kontroliuojamos naujienų agentūros BELTA, taip pat prezidento ir kai kurie kiti oficialūs puslapiai.

19.18 val. Žurnalistas Vladimiras Solovjovas pranešė, kad žmonių kol kas nedaug, todėl neaišku, ar protestai apskritai įvyks. Aktyvistai neturi koordinacinio centro. Viskas vyksta chaotiškai.

19.43 val. Prie Minsko stelos matyti daugybė milicijos pareigūnų. Jie suima visus vyriškius, kurie yra iki 30 metų. Masinių protestų kol kas nematyti.

19.58 val. Pinsko mieste „OMON“ pareigūnai zuja po namų kiemus ir sulaiko jaunimą.

20.00 val. Minske milicija sulaiko jaunuolius, net ir tuos, kurie tiesiog vaikšto po miestą. Pranešama, kad sulaikytiesiems brutaliai užlaužiamos rankos. Dalis pareigūnų yra persirengę civiliais drabužiais.

a

20.05 val. Minske gyventojai dažniausiai sulaikomi po vieną, todėl jiems rekomenduojama būriuotis, eiti grupėmis.

a
Minsko gyventojai renkasi į protestus.

20.23 val. Iš įvairių Minsko rajonų gyventojai būriais traukia centro link. Pranešama, kad prie viešbučio „Jubileinaja“ netrukus gali kilti susirėmimai tarp omonininkų ir aktyvistų.

20.43 val. Prie Baltarusijos vyriausybės pareigūnai įrenginėja spygliuotos tvoros užkardas. „OMON“ mieste toliau sulaiko jaunimą. Įprasta praktika, kad iš pareigūnų sunkvežimio išbėga apie 20 omonininkų. Jie puola sulaikyti 3-4 asmenis. Likę gyventojai išsibėgioja kas kur ir vėl būriuojasi. Taip vyksta visuose Minsko miegamuosiuose rajonuose. Centras yra blokuotas gausių „OMON“ ir VRM darbuotojų pajėgų.

20.51 val. Liudininkai praneša, kad Minske aidi šūviai.  Pranešama, kad į žmones šaudo guminėmis kulkomis.

a

20.56 val. Panašu, jog A. Lukašenkos režimui nepavyko įbauginti Baltarusijos gyventojų. Iš visų Minsko miegamųjų rajonų žmonės kolonomis, po kelis šimtus, traukia į miesto centrą, kuris yra užblokuotas omonininkų. Pranešama, kad jau panaudotos ir šviesos garsinės granatos.

21.10 val. Prie Puškino metro omonininkai paleido ašarines dujas. Girdėti garsinių granatų sprogimai.

21.33 val. Pranešama, kad Centriniam rinkimų komitetui rinkimų rezultatus apskundusi S. Tichanovskaja neišleidžiama iš pastato.  

a
"Almaz" būrys šturmavo prekybos centrą "Korona".

21.35 val. Automatais ginkluoti specialios paskirties būrio „Almaz“ pareigūnai užblokavo prekybos centre „Korona“ pirkėjus. Neaišku, kodėl tai vyksta, bet informuojama, kad atvyko trys autobusai šių karių.

a

22.37 val. Daugelyje miestų vyksta Baltarusijos piliečių susirėmimai su milicija ir „OMON“. Pranešama, kad režimas naudoja prieš protestuotojus garsines granatas, gumines kulkas.

22.40 val. Po trijų valandų sulaikymo S. Tichanovskaja išėjo iš Centrinio rinkimų komiteto pastato. Kartu su ja buvo ir jos advokatas, tačiau pokalbyje tarp S. Tichanovskojos ir CRK atstovų jis nedalyvavo. Išėjusi iš pastato S. Tichanovskaja tepasakė: „Aš jau priėmiau sprendimą“. Vėliau ji sėdo į automobilį ir išvažiavo nežinoma kryptimi. Su ja niekam nepavyksta susisiekti.

23.35 val. Įtampa Baltarusijoje neslūgsta. Didžiausi susirėmimai dabar vyksta Minske prie Puškino metro. „OMON“ panaudojo ašarines dujas, garsines granatas ir siekia išstumti protestuotojus. Pastarieji imasi mėtyti akmenis. Taip pat pranešta apie kitoje sostinės vietoje, Bangaloro rajone, pastebėtus šarvuočius.  

a
Minske prie prekybos centro kyla barikados.

23.38 val. S. Tichanovskaja atsirado. Ji sveika ir gyva, pranešė jos rinkimų štabas.

23.48 val. Baltarusijos Vidaus reikalų ministerija patvirtino apie vieno protestuotojų žūtį. Skelbiama, esą jis nuo barikadų mėgino į „OMON“ pareigūnus mesti nenustatytos kilmės sprogmenį. Šis esą sprogo rankoje. Nuo sunkaus sužalojimo aktyvistas mirė. 

a

00.20 val. Minske perieš „OMON“ pajėgas protestuotojai jau naudoja petardas. Pranešama, kad prie Puškino metro omonininkams pradėjus šturmuoti protestuotojus, šie panaudojo ne mažiau kaip 4 butelius Molotovo kokteilius.

 

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA