Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Baltarusiai išėjo į gatves: užfiksuoti pirmieji susirėmimai (video)

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Stop kadras iš protesto akcijos.
Stop kadras iš protesto akcijos.
Printer Friendly, PDF & Email

Baltarusijoje pasibaigus balsavimui prezidento rinkimuose, kuriuose oficialus Minskas skelbiasi, jog didele balsų persvara laimėjo dabartinis šalies vadovas Aleksandras Lukašenka, sekmadienio vakarą Minsko gyventojai išėjo į gatves. Pranešama apie jau įvykusius susidūrimus su vidaus reikalų tarnybos „OMON“ pareigūnais.

Jau buvo atvejų, kai pareigūnų automobiliai buvo apmėtyti buteliais su degiu skysčiu.

Centrinės rinkimų komisijos vadovės Lidijos Jermošinos teigimu, susumavus penkių regionų preliminarius duomenis iš septynių, 82 proc. balsų surinko A. Lukašenka. Antrąją vietą esą užima opozicijos palaikoma Svetlana Tichanovskaja, surinkusi apie 5 proc. balsų.  L. Jermošina paragino kandidatus pripažinti A. Lukašenkos pergalę. 

a
Protestuotojai jau susirėmė su "OMON".

Dar iki uždarant balsadėžes, Baltarusijos miestuose nuo vakar buvo telkiamos kariškių ir „OMON“ pajėgos. Prieš pat rinkimų pabaigą, pareigūnai užblokavo gyventojų patekimą į Minsko centrą, Nepriklausomybės aikštę. Būtent į ją gyventojus kvietė rinktis opozicija.

Savo ruožtu kituose Baltarusijos miestuose irgi jau neišvengta neramumų.

Minsko režimui palankių apklausų organizatorių teigimu, baltarusiai linkę matyti A. Lukašenką tolesniu šalies vadovu. Jam palankumą esą rodo 70 proc. gyventojų.

Tačiau opozicijai palankių apklausų organizatoriai teigia, jog už pagrindinę A. Lukašenkos konkurentę balsuotų apie 70 proc. piliečių.

Šiandien Baltarusijoje kai kur buvo atjungtas internetas. Populiariausias opozicijos portalas tut.by nuo maždaug pusės dešimtos vakaro yra nepasiekiamas. Ilgą laiką žurnalistai fiksavo didelius trikdžius. Pasaulį pasiekia tik protestų nuotrupos. Patikimos informacijos nėra.

Papildyta 23.43 val. Panašu, kad gyventojai nebebijo milicijos. Protestai jau ne tik Minske, bet ir Breste, Vitebske. Minske fiksuojami faktai, kai milicijos pareigūnai nuleidžia skydus, tuo parodydami, kad jie neketina imtis smurto.

Minske jau kyla barikados

Įvairių šaltinių teigimu, Baltarusijos sostinėje centre protestuotojai jau stato barikadas, taip rengiantis ilgalaikiam protestui. Barikados kol kas statomos iš šiukšlių konteinerių. „Agroeta“ jau pranešė, kad Centrinei rinkimų komisijai paskelbus, jog Baltarusijos prezidento rinkimuose nugalėjo dabartinis šalies vadovas Aleksandras Lukašenka, gyventojai išėjo į gatves.

Tūkstančiai protestuotojų renkasi ne tik Minske, bet ir Breste, Vitebske.

Šalyje režimas atjungė internetą. „Gyventoja informacija keičiasi tiesiog gatvėje“, – „Belsat“ kanalo tiesioginiame eteryje sakė žurnalistė.

Teisėsauga prieš protestuotojus naudoja ašarines dujas ir garsines granatas. Pranešama, kad jau yra sužeistųjų. Virš protestuotojų zuja dronai.

00.05 val. Įvairiuose miestuose opozicijai pateko balsavimų biuletenių suvestinės, kuriose matyti, kad atskirose balsavimų apygardose S. Tichanovskaja yra surinkusi nuo 70 iki 97 proc. balsų. 

a
Minsko centre susirinkę tūkstančiai žmonių. Internetas šalyje neveikia. Apribotos ir telekomunikacijų paslaugos.

00.06 val. Minske į protesuotojus rėžėsi milicijos automobilis. Pareigūnai mėgina išvaikyti minią. 

00.16 val. Iš Baltarusijos pranešama, kad milicija prieš protestuotojus jau naudoja ir gumines kulkas. „Kuo milicijos smurtas didesnis, tuo piktesni protestuotojai darosi“, – pranešė „Belsat“ žurnalistė. Tiesioginio eterio metu girdėti šūviai. "Ką tik duota komanda "Pirmyn ant priešo". Pajudėjo link žmonių keistos mašinos. Jie (pareigūnai) atakuoja tarsi tai būtų karas", – pasakojo Minske dirbanti žurnalistė.

 

a
Neramumai Minske.

00.20 val. Minske kas 1-1,5 km milicija įrengė kontrolės postus. Mašinos nei įleidžiamos nei išleidžiamos. Taip bandoma paralyžiuoti judėjimą Baltarusijos sostinėje.

00.44 val. Minsko centre jau susirinkę tūkstančiai žmonių. Pranešama apie vis daug iau sužeistųjų.  Tiesiogiai įvykius galite sekti čia.

00.52 val. Centrinė rinkimų komisija pranešė, kad visose apygardose, kuriose buvo balsuojama triuškinamą pergalę pasiekė dabartinis šalies vadovas A. Lukašenka.

a
Gatvėse sprogsta granatos. "OMON" mėgina išvaikyti minią.

1.10 val. S. Tichanovskojos patikėtinė Ana Krasulina TV kanalui "Dožd" pareiškė, kad "Svetlana ir šiuo metu yra kartu su žmonėmis. Šalia sprogsta granatos, kaukia mašinos", – sakė A. Krasulina, paklausta, ar kandidatė pasirengusi kartu su žmonėmis išeiti į gatves. Ji tikino, kad kandidatės komanda pasirengusi kalbėtis su valdžia dėl taikaus valdžios perdavimo S. Tichanovskajai.

1.13 val. Pranešta, kad jau du pareigūnų sunkvežimiai taranavo minią. Pirmą kartą sunkvežimis pervažiavo žmogų.

a
Vaizdo įraše matyti, kad jis buvo užsikabinęs ant sunkvežimio kabinos, o neišsilaikęs ant jos parkrito po ratais.

1.24 val. Pasirodė kadrai, kaip partrenkiamas žmogus. Vaizdo įraše matyti, kad jis buvo užsikabinęs ant sunkvežimio kabinos, o neišsilaikęs ant jos parkrito po ratais.

a
Sužeistieji gabenami į greitosios pagalbos automobilius.

1.29 val. Kol kas nepranešama apie mirtis, tačiau sužeistųjų daugėja. Oficiali informacija to nepatvirtina, tačiau sužaloti žmonės matyti nuotraukose ir vaizdo įrašuose.

a

1.34 val. S. Tichanovskaja: "Mes jau laimėjome. Tokio dalyko (tokių protestų) mūsų šalyje niekada nėra buvę". "Belsat" praneša apie įvykį, kai vienam sužeistųšjų mėgino padėti greitosios medicinos pagalbos gydytojai. Jų link "OMON" numetė garsinę granatą. Nukentėjo visi sprogimo epicentre buvę žmonės. 

1.50 val. „Nechto“ („Nexta“) kanalo vyr. redaktorius televizijos kanalui „Dožd“ pranšė, kad iš turimos informacijos aišku, jog ne mažiau kaip 50 Baltarusijos piliečių yra sužalota, o dar 10 žmonių sužalojimai yra labai rimti. Vienas žmogus yra reanimacijoje. Jam stipriai sužalota krūtinės ląsta. Į krūtinę pataikė „OMON“ paleista šviesos granata.

a

2.00 val. Kobrino mieste „OMON“ pareigūnai padėjo ant žemės skydus. Protestuotojai prie jų priėjo ir apsikabino. Savo ruožtu Pervomaiskojės mieste gyventojai susirėmė su „OMON“ ir teisėsaugininkus nuginklavo. Atėmė skydus, šalmus ir kitas jų priemones.

a
Protestuotojas, į kurį pataikė granata.

2.07 val. Pranešama apie pirmąją auką. Mirė protestuotojas, kuriam į krūtinę pataikė granata.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA