Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Atkirtis A. Maldeikienei: jeigu kalbame, kalbėkime faktais ir argumentais, ne emocijomis

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė
Astrida Miceikienė
Printer Friendly, PDF & Email

Europos Parlamentas atmetė siūlymus dėl Europos Sąjungos šalių žemdirbiams mokamų tiesioginių išmokų suvienodinimo, Lietuvoje vėl vyksta diskusijos dėl daugelį kartų aptartos temos: ūkininkų mokesčių.

Europarlamentarė A. Maldeikienė portalui “Agroeta” teigia, „taip, Lietuvos ūkininkai kol kas gauna gerokai mažesnes tiesiogines išmokas, tačiau jie yra praktiškai vieninteliai Europos ūkininkai, kurie nuo jų nemoka mokesčių“.

Jeigu gerbiama Aušra Maldeikienė giliau paanalizuotų Europos Sąjungos šalių mokesčių sistemas, pamatytų, kad tikrai nėra taip, kaip ji teigia.

Didžioji dalis Europos Sąjungos valstybių žemės ūkio produkcijos gamintojams taiko mokesčių lengvatas. Jeigu kalbame apie ūkininkų tiesioginių išmokų apmokestinimą, tai galima išskirti dvi grupes šalių:

1. Vienos jų, kaip ir Lietuva, teisės aktuose įvardijusios šias pajamas, kaip neapmokestinamąsias;

2. Kitos šalys taiko lengvatas visam ūkininkų apmokestinamajam pelnui (arba apmokestinamosioms pajamoms). Tokių šalių yra didesnė dauguma. Kaip antai, mūsų kaimyninėje Lenkijoje beveik visi (apie  90 proc.) ūkininkų šio mokesčio nemoka, taigi nemoka mokesčio ne tik nuo tiesioginių išmokų, bet ir nuo viso žemės ūkio veiklos mokestinio rezultato.

Tai pabrėžia ir argumentuoja ataskaitose ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija bei kitos tarptautinės organizacijos.

Lietuvos ūkininkai, kurie yra PVM mokėtojai, moka tokio pat dydžio gyventojų pajamų mokestį kaip ir kiti individualia veikla pagal pažymą užsiimantys asmenys. Taigi labai aišku, kad tie ūkininkai, kurie užsiima tikrąja žemės ūkio veika ir tiekia į rinką žemės ūkio produktus, moka mokesčius.

Reikėtų gerbiamos Aušros Maldeikienės paklausti, kodėl ji niekada nesidomi su verslo liudijimu dirbančių asmenų mokesčiais? Juk šie asmenys moka itin nedidelį gyventojų pajamų mokestį, pavyzdžiui, Kauno rajone 2020 m. individualią veiklą su verslo liudijimu vykdantys asmenys moka nuo 1 iki 35 Eur fiksuotą menesio mokestį ir šiam mokesčiui dar yra taikomos nuolaidos. Taigi, nekalkime prie sienos ūkininkų, žvelgime plačiau ir sistemiškai. Ekonomistai turėtų kalbėti skaičiais ir argumentais.

Kai Lietuvoje vyko finansinės krizės, tik žemės ūkis išlaikė nesumažėjusį eksporto lygį. Kai gyvename pandemijos metu, vėl visi atsigręžė į vietos maisto produktus, susidomėjo trumposiomis maisto grandinėmis, vietos maisto sistemomis. Taigi, jeigu kalbame, kalbėkime faktais ir argumentais, ne emocijomis.

Facebook komentarai

b