Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ateities žemės ūkis: modernus verslas, kurio valdytojai – naujų produktų ir verslo modelių kūrėjai

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė
Astrida Miceikienė
Printer Friendly, PDF & Email

Šiandien itin didelę reikšmę pasaulio vystymuisi daro informacinių technologijų plėtra, ji vaidina didelį vaidmenį ekonomikoje – žmogus visada siekia patenkinti vis augančius poreikius vienoje ar kitoje veiklos srityje, o informacinės technologijos plečia šių galimybių spektrą. Ne išimtis ir žemės ūkio verslas. Žemės ūkio verslo įmonės, ūkininkai, diegiantys naująsias technologijas savo veikloje gali ženkliai pagerinti konkurencingumą. Pritaikius efektyvesnes skaitmenines sistemas bei kitas novatoriškas technologijas galima sutrumpinti operacijų vykdymo laiką, užtikrinti geresnę kokybę, pritraukti daugiau vartotojų ir greičiau pasiekti naujas rinkas.

Skaitmenizacijos procesai jau dabar suformavo visiškai naujus verslo modelius, tokius kaip elektroninė prekyba, internetinės mokėjimų sistemos, internetinė reklama bei sukūrė tokius verslo gigantus kaip „Amazon“, „Uber“ ar „PayPal“. Šie procesai keičia ir žemės ūkio verslą.

„Forbes“ teigia, kad pirmasis pasaulyje visiškai be žmogaus tiesioginio fizinio darbo užaugintas ir nuimtas derlius buvo 2017 m., tai yra  tame pasėlių lauke niekada nebuvo žmogus.

Mokslininkai išskiria pagrindines ketvirtosios pramonės revoliucijos tendencijas, lemsiančias žemės ūkio verslo pažangą.

Viena iš tendencijų: skaitmeninimas. Inovatyvių skaitmeninių technologijų naudojimas norint pakeisti žemės ūkio verslo modelius, gauti papildomų pajamų ir sukurti vertės kūrimo galimybes yra pagrindinė žemės ūkio transformacijos kryptis. Skaitmeninimas gali daryti įtaką žemės ūkio verslui keliais būdais: įgalinti efektyviau auginti, transportuoti, perdirbti biologinius išteklius ir tiksliau planuoti investicijas optimaliam jų panaudojimui.

Kita tendencija – daiktų internetas ir jutiklių naudojimas žemės ūkio versle. Informacijos rinkimas naudojantis daiktų internetu, tai yra jutikliais, mašinomis ir dronais, gebančiais pateikti informaciją realiu laiku, kuri vėliau saugoma ir apdorojama debesyse, leis padidinti žemės ūkio verslo efektyvumą, pavyzdžiui, sumažinti darbo sąnaudas, stebėti ir pasiruošti nepalankioms klimato sąlygoms, trukdančioms gamybos procesams, stebėti kenkėjų ir ligų plitimą ir pan. Jutikliai, strategiškai išdėstyti aplink laukus, kartu su vaizdo atpažinimo technologijomis leidžia ūkininkams apžiūrėti savo pasėlius iš bet kurios pasaulio vietos. Be to, verslo prognozavimo modeliai, paremti dideliais duomenimis ir dirbtiniu intelektu, sudarys galimybę numatyti kenkėjų ir ligų protrūkius, pateikti rekomendacijas dėl geriausių augalų veislių parinkimo, taip pat nustatyti tinkamiausią laiką produktų pateikimui į rinką. Jutikliai, įmontuoti žemės ūkio technikoje, sudaro galimybę gauti realiu laiku informaciją apie derlių.

Dronai, sukuriantys 3D vaizdą, naudojami įvertinti dirvožemio kokybę analizuojant ir planuojant augalų sėjos ir sodinimo technologijas. Dronai jau dabar naudojami purškiant pasėlius taip, kad cheminės medžiagos nepateiktų į požeminius vandenis. Naujausi tyrimai parodė, kad dronai gali padidinti purškimo greitį penkis kartus, palyginti su technologijomis. Tai tik keletas modernaus žemės ūkio verlo pavyzdžių. 

Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad robotų naudojimas žemės ūkyje didina gyvulių produktyvumą, padidina augalų derlių. Tokie robotai, kaip purškimo ir ravėjimo robotai, gali sumažinti agrocheminių medžiagų naudojimą iki 90 proc. Robotikos technologijų kūrimu žemės ūkyje užsiimančios kompanijos eksperimentuoja su lazeriais ir fotoaparatais, kad galėtų nustatyti ir pašalinti piktžoles be žmogaus įsikišimo, kuria augalus persodinančius robotus, kurie suteikia tradiciniams metodams naują efektyvumo lygį, išbandoma vaisių skynimo ir riešutų derliaus nuėmimo automatika.

Dirbtinio intelekto ir mašininio mokymo naudojimas naudojimas didina ūkių galimybes valyti ūkius išmaniųjų programų telefone pagalba. Pavyzdžiui, dirbtinio intelekto naudojimas išmaniuosiuose fotoaparatuose, sumontuojamuose tvartuose, leis identifikuoti ir atpažinti kiekvieną gyvulį bei nustatyti, ar gyvulys pakankamai ėda, ar neserga ir informaciją pateikti ūkininkui telefone.

Žemės ūkio skaitmeninimo procesas lemiamai keičia žemės ūkio produktų verslo valdymą. Kuriami „Fintech“ produktai, kaštų valdymo technologijos, ūkio valdymo paslaugų modeliai, kiti inovatyvūs žemės ūkio verslo valdymo sprendimai. Jau siūlomos verslo valdymo technologijos, siūlant ūkio valdymui reikalingų duomenų rinkimą jutikliais, sparčiai plėtojamas dalijimosi ekonomikos konceptas žemės ūkio produktų gamybai reikalingai technikai efektyviau panaudoti. 

Žemės ūkio verslo skaitmeninimas leidžia pritaikyti tokius ūkio valdymo sprendimus ir skatina tokias inovacijas, kurias nebuvo įmanoma diegti dėl duomenų trūkumo. Visų pirma tai didesnės galimybės rizikų valdyme. Atsiradus galimybei rinkti duomenis apie augalus ir gyvulius realių laiku jutiklių, dronų, palydovų pagalba, atsiveria galimybė valdyti gamtines, technologines rizikas realiu laiku. Mokslininkai prognozuoja, kad ir darbuotojų parinkimas artimoje ateityje bus labiausia susijęs su jų gebėjimais valdyti rizikas ir taip pat visiškai persikels į elektroninę erdvę.

Skaitmenizavimo technologijos atveria naujas žemės ūkio verslo valdymo galimybes visuose žemės ūkio ir maisto produktų vertės grandinės etapuose: žemės ūkio procesų automatizavimas leidžia tiksliai sureguliuoti naudojamų žaliavų ir medžiagų kiekius,  sumažinti rankinio darbo poreikį; palydoviniai duomenys ir jutikliai pagerina pasėlių augimo ir žemės ar vandens kokybės stebėjimo tikslumą, o visa tai sumažina sąnaudas. Produktų kilmės atsekamumo technologijos ir skaitmeninės logistikos paslaugos suteikia galimybę supaprastinti žemės ūkio maisto produktų tiekimo grandines, tuo pačiu teikdamos patikimą informaciją vartotojams ir padidindamos šias technologijas taikančių ūkininkų konkurencines galimybes.

Skaitmeninės technologijos taip pat prisideda prie valdžios institucijų vykdomos žemės ūkio politikos ir programų veiksmingumo ir efektyvumo bei sudaro galimybes kurti dar geresnes. Pavyzdžiui, laisvai prieinami ir aukštos kokybės palydoviniai vaizdai sumažina daugelio žemės ūkio veiklų stebėjimo ir kontrolės išlaidas. Tai leidžia atitinkamoms valdžios institucijoms pereiti prie tikslingesnės politikos, pagal kurią ūkininkams būtų mokamos subsidijos. Skaitmeninės technologijos leidžia ne tik stebėti, kaip laikomasi aplinkos apsaugos politikos, bet ir automatizuoti žemės ūkio administracinius procesus ir plėtoti naujas paslaugas.

Galiausiai skaitmeninės technologijos padeda taikyti naujus prekybos žemės ūkio ir maisto produktais modelius, sujungdamos žemės ūkio produkcijos pardavėjus ir pirkėjus į naujas rinkas ir sudarydamos galimybes valdžios institucijoms stebėti ir užtikrinti kokybės standartų laikymąsi ir užtikrinti greitesnes ir veiksmingesnes pasienio procedūras, kurios yra būtinos greitai gendantiems produktams ir kt.

Visa ši technologinė pažanga padeda pasiekti tikslą sukurti atsparesnes, našesnes ir tvaresnes žemės ūkio ir maisto sistemas, geriau tenkinančias vartotojų poreikius, žemės ūkio verslą – moderniu verslu, o jo valdytojus – ateities produktų kūrėjais.

Facebook komentarai