Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ateities žemės ūkio profesijų TOP-5

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Mokslo ir technoligijų pažanga keičia pasaulį. Tiek dirbtinis intelektas, tiek robotų technika pastaraisiais metais sparčiai integruojami į žemės ūkio verslą. Artimiausioje ateityje turėsime savavaldžią žemės ūkio techniką, visuotinai naudosime tiksliojo ūkininkavimo inovatyvias technologijas.

Rutininius darbus jau dabar atlieka robotai, dronai, dirbtinių žemės palydovų pagalba valdomi augalų augimo, drėkinimo, tręšimo ir kiti procesai. Žemės ūkis yra viena labiausiai naujų technologijų valdomas verslas jau dabar. Todėl didės poreikis naujų technologijų ir robotų technikos kūrimui ir valdymui, taigi ir aukštos kvalifikacijos specialistams.

Pasaulines profesijų tendencijas prognozuojantys mokslininkai teigia, kad žemės ūkyje jau artimiausiu metu aukštos kvalifikacijos specialistų paklausa bus ženkliai didesnė nei šiandien. Prognozuojama, kad ateinančio dešimtmečio žemės ūkio profesijų TOP 5 bus  šis:

1. Dronų technologai. Šios profesiojos specialistai padės ūkininkams dronų pagalba padidinti derlių ir sumažinti pasėlių nuostolius naudojant jutiklius, robotiką ir vaizdus iš oro.

2. Hidrologai. Pasaulyje didėja vandens poreikis ir kartu jo trūkumas jau dabar. Hidrologo profesiojos tikslas – inovatyviais metodais saugoti aplinką ir skatinti tvarumą, kartu padėtii pasauliui tiekti švarų vandenį.

3. Žemės ūkio komunikacijos specialistai. Naujų žemės ūkio produktų pristatymas, žemės ūkio verslo komunikacijos strategijų kūrimas ir vystymas, pagalba žemės ūkio verslų vadovams.

4. Maisto inovacijų kūrimo mokslininkai. Naujų maisto produktų kūrimas, trumpųjų maisto grandinių ir maisto sistemų, naujų žemės ūkio ir maisto verslo modelių vystymas taikant mokslo laimėjimus ir mokslu grįstas technologijas, kurios padeda palaikyti visavertį maisto tiekimą ir vartojimą.

5. Tiksliosios žemdirbystės technologai. Tikslusis ūkininkavimas yra viena iš Europos žaliojo kurso priemonių, kuria bus siekiama mažinti aplinkos taršą ir švelninti klimato  kaitos padarinius, tuo pačiu naudoti naujas tiksiosios žemdirbystės technologijas derlaius didiniui ir sąnaudų mažiunimui.

Toliau sąraše rikiuojasi žemės ūkio ekonomistas-analitikai, agroekologai, laukinės gamtos atkūrėjai, vertikalios žemdirbystės specialistai.

Žemės ūkiui vis labiau taikant didžiuosius duomenis rizikoms valdyti, verslui vystyti, didėjant verslo sandorių realiu laiku apimtims vis daugiau informacijos reikės pateikti greitai, sistemiškai. Žemės ūkio ekonomistai – analitikai taps žemės ūkio verslo vadovų patarėjai, tendencijų prognozuotojai.

Agroekologai padės atkurti ekologinę pusiausvyrą žemėje, pasitelkdami vandenį, augalus, vabzdžius ir „žaliąsias“ maistines medžiagas. Tai tvarioji augalininkystė, kuomet žemei gražinama tuo pat metu, kai iš jos imama, kuomet išlaikomas ekologinis pėdsakas.

Laukinės gamtos atkūrėjo darbas – šalinti žalą aplinkai, kurią sukelia žmonės, fabrikai, automobiliai ir intensyvus ūkininkavimas, kuris išsekina vietovę, keičia jos visą ekosistemą. Taip pat gyvūnų migracijai trukdančių tvorų šalinimas, nenaudojamų kelių ar sunykusių gyvenviečių ardymas ir miškų atsodinimas tuose plotuose, dėl pramonės ir besaikio pesticidų naudojimo prarastų vabzdžių, žuvų, paukščių sugrąžinimas į tas vietoves. Biologinės įvairovės, būdingos būtent vietovei – nuo augalų iki laukinių gyvūnų – atkūrimas pareikalaus itin gausių žinių, tačiau tai atsipirks su kaupu visiems planetos gyventojams.

Didėjant poreikiui maistui nebepakaks žemės plotų jiems išauginti. Todėl ateities ūkininkas turi būti ir vertikalios žemdirbystės specialistas. Siekiant taupyti žemės plotus jis užsiims ūkininkavimu daugiaaukštėse konstrukcijose.

Facebook komentarai