Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Anglies dvideginiui neutralus ūkis: efektyvūs taršos mažinimo būdai

Autorius: Partnerių turinys
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Sparčiai auganti planetos populiacija nesuvaldomai didina ir anglies dvideginio emisiją. Didėjant populiacijai, sparčiai didėja ir žmonių mitybos poreikiai. Siekiant užtikrinti, kad visi planetos gyventojai turėtų maisto, nebe pakanka taikyti tradicinės žemdirbystės modelį. Mažėjant žemės ūkio naudmenų plotams, yra nuolat kertami miškai, nusausinamos pelkės ir taip atveriamos naujos, ūkininkavimui skirtos teritorijos. Tačiau toks nusistovėjusios ekosistemos trikdymas kelia naujų iššūkių, susijusių su anglies dvideginio mažinimu.

Mažėjant miškams, žemė tampa nepajėgi susitvarkyti su nuolat augančiomis anglies dvideginio emisijomis. Didėjantis ūkio gyvūnų ir galvijų skaičius dar labiau didina anglies dvideginio išskyrimą, todėl siekiant sumažinti šiltnamio efektą, pirmiausiai reikia didinti ūkių produktyvumą ir taikyti šiuolaikinius ekologiškus sprendimus.

Laiku nepradėjus spręsti šios problemos, gamtai padaryta žala gali būti nebe ištaisoma, o didėjantis šiltnamio efektas ir klimato kaita, gali sukelti daug nuostolių. Vykstant klimato kaitai, dažnėja įvairios stichinės nelaimės, tokios kaip sausra, potvyniai ar uraganai, kurios gali sunaikinti derlių ir dar labiau apsunkinti produktyvią ūkio veiklą.

Siekiant išvengti panašių nuostolių, jau dabar vertėtų pradėti mažinti anglies dvideginio išskyrimą ūkiuose, taikant pačius primityviausius sprendimus. Žemiau pateikiami keletas patarimų, kaip galima sumažinti ūkiuose susidarančio anglies dvideginio kiekius.

Žalios energijos gamyba ūkiuose

Priklausomai nuo ūkio pobūdžio, skiriasi ir ūkio reikmėms skirtos energijos poreikis. Gamybinių ir kitų patalpų šildymui dažniausiai naudojamas kietasis kuras arba dujos bei nafta. Siekiant sumažinti išmetamų teršalų kiekį, ūkis galėtų pats apsirūpinti energijos ištekliais. Vienas iš tokių būdų – biokuro gamyba. Šiam tikslui puikiai tinka plačiai auginami gluosniai. Tai greitai augantis medis, kurį labai paprasta paversti į biokurą. Taikant tokią strategiją, sumažėtų išlaidos kurui ir aplinkos tarša.

Dar viena alternatyvi iškastinės energijos rūšis – tai bioetanolis. Šį, iš grūdinių kultūrų gaminamą ekologišką kurą, galima naudoti ūkyje naudojamuose įrengimuose ar aptarnaujančiame transporte. Nors jo gamyba yra kur kas brangesnė, nei iškastinių alternatyvų, tačiau verta apmąstyti jo naudojimą kartu su kitomis atsinaujinančios energijos rūšimis – saulės, vėjo ar atliekų generuojama energija, 

Energijos išteklių taupymas

Energijos išteklių taupymas – tai dar vienas būdas sumažinti ūkyje susidarantį anglies dioksido kiekį. Mažinti energijos sąnaudas reikia pradėti nuo pat pirmosios grandies – ūkio produkcijos gamybos ir baigti realizacijos grandyje.

Moderni technika naudoja mažiau degalų bei į gamtą išskiria daug mažiau taršos, todėl esant galimybėms, technikos atnaujinimas galėtų ženkliai sumažinti ne tik anglies dvideginio dujų išskyrimą, tačiau ir veiklos kaštus. Nauja technika reikalauja mažiau priežiūros ir yra patikimesnė. Palydovinių žemėlapių pagalbą, galite efektyviau suplanuoti savo darbą laukuose ir sunaudoti mažiau degalų.

Produkcijos realizacija taip pat įtakoja anglies dvideginio išskyrimą. Tai ypač aktualu smulkiuosiuose ūkiuose, kurie savo produkciją patys tiekia galutiniams vartotojams, ją pristatydami į parduotuves, turgavietes ar kitas prekybos vietas. Siekiant supaprastinti šį procesą, rekomenduojama rinktis alternatyvius prekybos būdus, pavyzdžiui internetinę prekybą. Šiais laikais yra daug įvairios pramonės šakų įmonių, siūlančių paslaugas ir prekes internete. Jau nieko nebestebina, kad internete galime užsisakyti maisto, užsiregistruoti į grožio salonus ar net žaisti kazino ir kitus azartinius žaidimus. Todėl ūkio produkcija taip pat neturėtų būti išimtimi. Internete galima rasti įvairių virtualių prekybos vietų ir turgaviečių, kuriose galite centralizuotai parduoti savo pagamintą produkciją.

Žemės našumo didinimas ir gyvūnų veislės

Derlinga žemė yra didžiausia kiekvieno ūkininko vertybė. Tai ypač aktualu augalininkystės ūkiuose, kurių pajamos tiesiogiai priklauso nuo žemės derlingumo ir galutinio derliaus. Todėl žemės  našumo balo didinimas turėtų būti vienas iš svarbiausių tikslų. Kuo didesnis našumo balas, tuo daugiau derliaus galima išgauti tame pačiame žemės plote. Tokiu būdu galima palaikyti norimą pajamų lygį dirbant mažesnį žemės plotą ir išskirti mažiau anglies dvideginio dujų.

Tuo tarpu gyvulininkystės ūkiuose, šiltnamio efektą labiausiai įtakoja galvijų išskiriamos metano dujos. Siekiant suvaldyti šį procesą, reikia nuolat stebėti gyvulių sveikatos būklę, jų genetines savybes bei ligas, galinčias įtakoti didesnį metano dujų išsiskyrimą. Pavyzdžiui, auginant greičiau augančias galvijų rūšis, sutrumpinama jo gyvenimo trukmė ir tokiu būdu sumažinamas jų išskiriamas metano dujų kiekis.

Nors šiuo metu anglies dvideginiui neutralių ūkių skaičius dar nėra ženklus, tačiau tai yra ateities modelis, kuris dėl didėjančio šiltnamio efekto augančių energijos kaštų, pamažu išstums įprastinį ūkininkavimą.

Facebook komentarai