Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Įmirkusiuose Pakruojo laukuose klimpsta kombainai

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Javapjūtė Pakruojo rajone šiemet sudėtinga – įmirkusiuose laukuose klimpsta technika. Ūkininkams su galingais traktoriaus tenka tempti įklimpusius kombainus, pakrautas priekabas. LŪS Pakruojo skyriaus nuotr.
Javapjūtė Pakruojo rajone šiemet sudėtinga – įmirkusiuose laukuose klimpsta technika. Ūkininkams su galingais traktoriaus tenka tempti įklimpusius kombainus, pakrautas priekabas. LŪS Pakruojo skyriaus nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Pakruojo rajono žemdirbiai šią vasarą atsimins ilgai. Nors ir trumpalaikės, bet labai smarkios liūtys guldė ištisus hektarus pasėlių. Kai kuriose vietovėse, pradėjus javapjūtę, įmirkusiuose laukuose klimpsta kombainai ir kita technika.      

Lietuvos ūkininkų sąjungos Pakruojo skyriaus pirmininkas Albinas Navickas sakė, jog dar vienas smarkus lietus rugpjūčio pirmąją „privertė“ mėnesio kritulių normą. Lietaus per parą prilijo mažiausiai 45 mm, o daugiausiai kliuvusiose vietose – ir beveik dvigubai daugiau. Su tokiu kiekiu kritulių net ir tvarkingiausia melioracijos sistema pajėgtų susidoroti greičiausiai per kelias paras. Pakruojo rajone, pasak A. Navicko, dauguma melioracijos sistemų „amžius“ siekia pusę šimto metų ir daugiau.

Albinas Navickas pasakojo, jog praėjusią savaitę Pakruojo rajone kulti beveik niekur nebuvo įmanoma. Žmonėms beliko tik nervintis. Juk javapjūtei – pats laikas. Pabandę įvažiuoti į laukus, greitai suprato, kad iš darbo bus menkai naudos. Ratai „pjaustė“ žemę, gadino jos struktūrą, o kai kur net nebuvo įmanoma išvažiuoti. Ne sykį teko iš laukų traukti tiek įklimpusias pakrautas priekabas, tiek ir kombainus. Ūkininkai, apsidrausdami, iš karto prie kulamų laukų atsivarydavo galingus traktorius, kad turėtų kuo įklimpusią techniką gelbėti. Pastarosiomis dienomis situacija šiek tiek pagerėjo. Orai sausesni, šiltesni, šioks toks vėjelis laukus džiovina.

„Žemės ūkio ministras su ekspertais kalba apie būsimą gerą javų derlių. Bet bent jau mūsų krašte derlius geriausiu atveju bus tik vidutinis. Smulkesnieji ūkininkai, panaudoję mažiau augalų apsaugos priemonių, jau pastebėjo fuzariozės pažeistų kviečių. Todėl kokybiškų grūdų tikėtis nebeverta. Vyrauja antra, trečia ir ketvirta grūdų klasės, o maistinių grūdų greičiausiai bus mažai. Bent jau nukulti ankstyvesnių veislių javai parodė, jog grūdų kokybė – prasta. Mažiau grūdų byra ir dėl gamtos išdaigų, ir dėl labai brangių, todėl „trupinamų“ trąšų“, –apibendrino A. Navickas.

Didelio džiaugsmo nekelia ir rapsų derlius. Iš hektaro prikuliama vidutiniškai apie dvi tonas, retas ūkininkas gali pasigirti prikūlęs po tris ar keturias tonas iš hektaro.  

LŪS Pakruojo skyriaus pirmininkas minėjo ir dar vieną problemą – iš daugelio ūkių į užtvanką sutekančius vandenis. Dėl vandens gausos mirksta, skęsta ne tik ūkininkų pasėliai, bet ir kiemai, sodybos.  

Jei orai leis ir technika neges, pasak LŪS Pakruojo skyriaus priminko, javapjūtės pabaigtuvės numatomos maždaug už dviejų savaičių.

Facebook komentarai

bas

a