Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Iki spalio 29 d. priimamos paraiškos dėl paramos investicijoms verslui kurti

Autorius: Steponas GEDVILA
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Planuojantiems verslo plėtrą ir investicijas svarbu nepamiršti, kad iki spalio 29 dienos dar priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“.

Pasak Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Snieguolės Valiulienės, šia paramos priemone siekiama skatinti ekonominės veiklos įvairinimą, plėtrą, darbo vietų kūrimą bei jų išlaikymą kaimo vietovėse. Parama skiriama privatiems juridiniams ar fiziniams asmenims, kaimo vietovėse jau vykdantiems veiklą.

Suteikia naują impulsą įvairiems verslams

Kasybos darbus atliekanti Lazdijų rajono UAB „Randomas“, pasinaudojusi šia parama, įsigijo mobilų sijotuvą ir frontalinį krautuvą. Šios bendrovės direktorė Agnė Lipavičienė akcentuoja, kad be paramos mažai įmonei labai sudėtinga įsigyti brangią, kokybišką techniką. „Pagrindinė šios paramos nauda ir yra, kad ji suteikia galimybę plėstis įsigyjant naują, patikimą techniką“, – teigia vadovė.

Pastaruoju metu kylant ekonomikai kasybos darbų poreikis sparčiai didėja. Tuo pačiu pastebima tendencija, kad nauja ir kokybiška technika suteikia verslui daugiau privalumų, nes leidžia turėti mažesnes kuro sąnaudas, rečiau genda, padeda išvengti prastovų.

Įgyvendinant paramos projektą šioje bendrovėje įdarbinti penki žmonės (mechanikas, technikos operatoriai ir pan.). Pasak A. Lipavičienės, rasti reikiamus darbuotojus nebuvo paprasta: „Didžiąją dalį teko patiems apmokyti ir „užauginti“, išugdyti kaip specialistus. Manau, svarbiausia, kad būsimas darbuotojas būtų veržlus ir norėtų tobulėti“.

Kalbėdama apie tai, į ką verta atkreipti dėmesį tiems, kas dar tik svarsto kreiptis dėl tokios paramos, ji pataria labai gerai išnagrinėti rinkos poreikius bei tendencijas ir tuomet nedvejoti siekiant savo tikslo. „Mes tikimės ilgai ir sėkmingai dirbti bei plėstis ateityje“, – optimistiškai žvelgia į ateitį šios bendrovės vadovė.

Šia paramos priemone pasinaudojo ir Rokiškio rajono UAB „Kriaunų malūnas“, iš natūralios medienos gaminanti ekologišką biokurą: malkas, medžio pjuvenų briketus, granules. Bendrovė savo produkciją parduoda ne tik Lietuvoje, bet ir eksportuoja į Vokietiją, Jungtinę Karalystę, Nyderlandus, kitas šalis; eksportas sudaro didžiąją produkcijos dalį.

Vadovo Ričardo Pagirio nuomone, pagal darbo našumą mūsų šalies įmonės  atsilieka nuo kitų Europos Sąjungos valstybių, todėl kaime itin svarbu investuoti į naujas, modernias technologijas, planuoti procesų automatizavimą. Tačiau automatizavimas dažniausiai reiškia ir darbo vietų mažinimą, o tai kelia iššūkius verslui, kuris naudojasi parama investicijoms ir įsipareigoja kurį laiką darbo vietas išlaikyti. Tad besidomintiems šia paramos priemone verta itin atidžiai apsvarstyti, ar prisiimami įsipareigojimai išties suteiks reikiamą postūmį verslo plėtrai.

Sukūrus darbo vietą – iki 50 tūkst. eurų paramos

S. Valiulienės teigimu, ši priemonė populiari, skiriama suma nemaža: „Šių metų kvietimo biudžetą sudaro daugiau kaip 18 mln. eurų iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos valstybės biudžeto. Ankstesniais metas prašoma paramos suma neviršydavo kvietimui skirtos lėšų sumos, todėl visos paraiškos, surinkusios privalomą atrankos balų skaičių, buvo teikiamos tinkamumo kriterijų ir reikalavimų vertinimui“. 

ŽŪM atstovė atkreipia dėmesį, kad parama teikiama įvairioms veikloms, tačiau ji neteikiama žemės ūkio veiklai plėtoti. Žemės ūkis, miškininkystė ir žuvininkystė bei akvakultūra neremiami, tačiau remiamos žemės ūkiui teikiamos paslaugos (pavyzdžiui,  žemės dirbimas, žemės ūkio augalų sėja ir sodinimas, ūkinių gyvūnų auginimo ir priežiūros paslaugos, žuvininkystės tvenkinių priežiūros paslaugos ir pan.).

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad parama paslaugų žemės ūkiui teikimo veiklai neskiriama, jei paraišką teikia pareiškėjas, vykdantis žemės ūkio veiklą.

Paramos dydis priklauso nuo tinkamų finansuoti išlaidų (gali būti finansuojama iki 50 proc.) ir nuo to, kiek pareiškėjas planuoja sukurti naujų darbo vietų. Sukūrus vieną darbo vietą bus skiriama iki 50 tūkst. eurų paramos lėšų. Didžiausia numatyta paramos suma vienam projektui – ne daugiau kaip 200 tūkst. eurų (kai sukurtos ne mažiau kaip 4 darbo vietos).

Paramos lėšomis gali būti finansuojama projekte numatytai veiklai vykdyti skirtų gamybinių ir kitų būtinų statinių nauja statyba, rekonstravimas ir (arba) kapitalinis remontas. Taip pat parama gali būti skirta naujos technikos ir įrangos, skirtos projekto reikmėms, įsigijimui ir įrengimui, verslo infrastruktūros projekto kūrimui, bendrosioms išlaidoms.

Projektą privaloma įgyvendinti per 24 mėnesius nuo paramos sutarties pasirašymo dienos, o jį pradėti įgyvendinti būtina ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo paramos sutarties pasirašymo dienos.

a

Facebook komentarai