Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Gyvenimas kaime. Ir ūkininkauja, ir daržininkauja: „Pavargstame, pagulime ir dirbame toliau“

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Darbščioji Rita nė kiek nesigaili, jog gyvena kaime.
Darbščioji Rita nė kiek nesigaili, jog gyvena kaime.
Printer Friendly, PDF & Email

Rita ir Vidmantas Opolskiai iš Teizininkų kaimo Lazdijų rajone sako, kad 40 mėsinių galvijų tikrai nėra daug. „Kažkada ir pienininkyste vertėmės: turėjome 9 karves. Bet pienas vis pigo, abu dirbome ir nusprendėme atsisakyti. Tiesiog neapsimokėjo. Tuomet nutarėme pabandyti auginti mėsinius galvijus“, – paaiškina Rita.

Maršrutas tarp Kalvarijos ir Veisiejų

Anot ūkininkės, jų ūkis kuriamas nuolat, nuolat ir keičiasi. „Kai susituokėme, gavome dovanų – pinigų, nusipirkome tris bulius. Juos pardavėme, nusipirkome keturias karves, o paskui vis didinome ir didinome savo ūkelį. Štai taip ir išėjo“, – pasakoja šypsodamasi pašnekovė. O kodėl ūkis? „Ką gi kaime daugiau darysi? Tik ūkis“, – ir klausia, ir atsako ūkininkė.

„Visas gyvenimas kaime. Nuo mažens įpratę prie kaimiškų darbų. Mokyklon ėjome,  vasaromis kolūkyje šieno kitkas krovėme, runkelius ravėjome. Taip ir likome kaime“, – prisipažįsta ji.

Ne tik galvijus, jiedu auginantys. Daržininkauja, savo užaugintas daržoves parduoda Dzūkijoje – Veisiejų turguje, Suvalkijoje – Kalvarijos turguje. Sako, bandė prekiauti ir Seirijų turgelyje, į Simną važiavo, bet nieko gero: žmonių mažai, prekyba prasta, tad nutarė vykti tik į didelius turgus. „Sau daržovių užtenka ir turgun nuvežu“, – patikina daržininkė.

Pirmieji pirkėjai sūrių, kiaušinių ieškodami ateina jau po penktos valandos ryto: tamsu, o pirkėjai jau dairosi. Sako, kad Veisiejų turguje geriausiai perka bulves, česnakus, daržoves, o Kalvarijos turguje – krūmus, gėles. „Braškių daigus noriai perka Kalvarijos turguje“,– patikina Rita.

Daržininkė ir pati svarsto, niekaip nesupranta, kodėl taip skiriasi pirkėjų įpročiai. „Apie Veisiejus kaimai gi, o daržoves perka. Žmonės daržų kaime neturi, mažai kas ką augina. Sako, kad geriau nusipirkti nei daržą ravėti. Kalvarijoje daugiau miesto žmonių ateina, o perka kitką“, – svarsto Rita.

Paprikas augino dėl grožio

Dvejus metus ir ji augino gėles. Turi du didelius šiltnamius. Dabar augina pomidorus. „Šiltnamyje man poilsis“, – teigia daržininkė. Pavasarį pardavinėja daigus, paskui jau prinokusius pomidorus. „Auginu ir arbūzus, ir melionus“, – sako ji. Nei daug, nei mažai – jų šeimyna jau dešimt arbūzų suvalgiusi. „Ir visi, kas pirko iš manęs arbūzų daigus, džiaugiasi“, – tikina daržininkė.

Pasakoja, kad sodino dviejų veislių arbūzų. „Geltoni skanesni už įprastus. Saldūs kaip cukrus“, – tikina ji. Tiesa, geltonųjų arbūzų daigus ir pati pirkusi Kalvarijos turguje.

Viską augina lauke. „Ir paprikos mano lauke. Yra daug, bet nokti pradėjo tik dabar. Ir skonis visai kitoks nei šiltnamyje augintų net kvepia kitaip“, – pasakoja Rita.

30 daigų paprikų daržininkė, prisipažįsta, sodino tik dėl grožio, mat jie patys paprikų nevalgo. „Išnokusias vežu į turgus“, – sako ji. Jos klientai tikina, kad ir paprikos, ir pomidorai auginti lauke visai kitokie: skanesni, kvapnesni. „Turguje įprasta viską lyginti su lenkiškais produktais, daržoves taip pat. Kaime augintas daržoves žmonės labai giria, noriai perka“, – sako daržininkė. Vis tik prisipažįsta, kad būna, jog iš praeinančių turguose tenka išgirsti replikų, kad iš Lenkijos privežta.

Kaimynai gal ir juokėsi, bet bulves sodino rankomis

Augina ir morkų, ir burokėlių ir kopūstų, ir svogūnų, ir dramblinius česnakus, ir bulves. „Šiemet pirmi metai, kad mano svogūnai užaugo. Vis kažkaip neužaugdavo“, – pasakojo ji.

Bulvių sodino apie 20 arų. Kaip derlius? „Dar nekasėme“, – teigia Rita. Tikisi, kad užaugo, mat ir kopūstų galvos didžiulės, ir morkos geros. „Viskas užaugo“, – nesiskundžia ūkininkė. O štai braškių didesnį plotą tik šiemet užsisodinusi. „Kol kas braškių tik 5 arai, bet planuojame ženkliai daugiau sodinti, toliau plėsime“, – patikina pašnekovė.

Turi visą ūkyje reikalingą žemės ūkio techniką. „Viską darome su technika“, – pasakoja moteris. Prisipažįsta, kad mėgsta paeksperimentuoti. „Pernai bulves sodinome rankomis. Išbandėme. Traktoriumi padarėme vagas, o metėme rankomis. Galvojome, kad kaimynai, tai tikrai juokėsi: techniką turime, o rankomis sodinome. Pavargome, tai pavargome... Šiemet jau su traktoriumi sodinome. Bet, žinokite, tos rankomis sodintos bulvės geros užaugo“, – pasakoja šypsodamasi daržininkė.

Svajoja apie vynuogyną

Ritai patinka ir gėlės. Tiesa, rožės jai nelabai, o štai jurginais apsisodinusi, mat dovanų gavusi. Dabar neatsidžiaugia gražiais jų žiedais. Tačiau svajoja ji apie kitką. „Dabar viename šiltnamyje vištos įkurdintos, mat lapė buvo įsisukusi. Iškelsiu vištas ir pasodinsiu vynuogyną – seniai svajoju apie tai“, – prasitaria Rita. Ir tuoj priduria, kad „daigų vis tiek nemes į šoną“. „Sėsiu ir auginsiu“, – tikina ji.

Ar patinka daržininkauti, nė pati nežino. „Vis sakau neauginsiu, bet jau treti metai kasmet daugiau ir daugiau auginu. Atrodo sunku, bet kai užauga – džiaugiuosi“, – prisipažįsta ji.

Ir kaip gi jie viską suspėjantys? „Taip ir spėjame: pavargstame, pagulime ir dirbame toliau“, – tikina ūkininkė pridurdama, kad per darbus niekur daugiau ir nespėja – nei į koncertus, nei kur kitur.

Tik pagrybauti, tai jau būtinai miškan važiuojantys ir prirenka tiek, kad turgun veža. „Kalvarijoje už kilogramą baravykų 8 eurų prašiau, neskirsčiau didesnis ar mažesnis baravykutis – visus bendrai pardaviau. Išpirko“, – sako ji.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA