Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Galimos kompensacijos už žalą – nebent antroje lapkričio pusėje

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Dėl padangų gaisro žalos atlyginimo Alytaus rajono ūkininkai turi kreiptis per mėnesį.
Dėl padangų gaisro žalos atlyginimo Alytaus rajono ūkininkai turi kreiptis per mėnesį.
Printer Friendly, PDF & Email

Vyriausybė pasitarime šiandien pritarė Žemės ūkio ministerijos siūlymui nedelsiant pradėti kompensuoti dalimis gyventojų, ūkio subjektų bei kitų įstaigų patirtą žalą padangų gaisro Alytuje metu. 

Siūloma Alytaus miesto bei Alytaus rajono savivaldybių administracijų vadovams nuo lapkričio 15 dienos kas dvi savaites teikti Finansų ministerijai bendrą prašymą dėl lėšų skyrimo valstybės paramai gyventojams, ūkio subjektams ir kitoms įstaigoms už žalą, patirtą dėl ekstremalios situacijos.

Anot žemės ūkio ministro Andriaus Palionio, pirmiausia Finansų ministerija lauks Alytaus miesto ir rajono savivaldybių informacijos apie nuostolius, o lėšas numatoma skirti iš rezervo fondo. Vyriausybė Aplinkos, Žemės ūkio, Sveikatos apsaugos ministerijoms pavedė iki lapkričio 20 dienos nurodyti Vidaus reikalų ministerijai (VRM) valstybės rezervo lėšų panaudojimo poreikį.

Pirmiausia į žalos atlyginimą galės pretenduoti ūkininkai ir įmonės, kurios dėl galimos taršos buvo priverstos išpilti pieną, kurie patyrė ar patirs kitokių nuostolių. Anot žemės ūkio ministro A. Palionio, žala yra ne tik momentinė, bet ir tęstinė, todėl žalos atlyginimas nebus vienkartinis – savivaldybių administracijos duomenis privalės pateikinėti kas dvi savaites.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė Vyriausybės pasitarime aiškino, kad ūkininkai bei kiti gyventojai, įmonės galės prašymus kompensuoti žalą teikti savivaldybėms per mėnesį nuo žalos atsiradimo. Prašymus vertins savivaldybių sudarytos komisijos ir jos jau apibendrintus duomenis pateiks Finansų minsiterijai.

Gaisro paveiktose teritorijose yra 108 ūkiai – 98 pieno ūkiai ir 10 ūkių užsiimančių mėsinių galvijų auginimu. Po gaisro atlikus tyrimą ir surinkus pieno perdirbimo įmonių duomenis, iš prekybos atšaukta 382 tonos „Rokiškio sūrio“, „Rokiškio pieno“, „Varėnos pienelio“, „Rivonos“ ir „Marijampolės pieno konservų“ pieno produktų.

Maisto ir veterinarijos tarnybai aptikus užteršto pieno gaisro paveiktose teritorijose esančiuose ūkiuose, 29 ūkiams uždraudė tiekti pieną supirkimo punktams, naudoti jį savo reikmės ir juo prekiauti. Pieno supirkėjams ir pieno perdirbimo įmonėms draudžiama supirkti pieną iš šių ūkių.

Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas šiandien Seime teigė, kad gyventojams nėra aišku, ar žala bus atlyginta tik už pieną, ar ir pagamintą produkciją, nes gaisro paveiktose teritorijose yra 72 pieno ūkiai, kurie laiko po 1-4 karves. Jie dažniausiai parduoda jau perdirbtą produkciją. „Kaip jiems bus atlyginta – ar už pieną, už karvę, ar ir už produkciją sumokėta, neaišku”, – teigė A. Vrubliauskas.

Žemės ūkio ministras A. Palionis tvirtino, kad valstybė yra pasiryžusi kompensuoti visą patirtą žalą. „Ne kartą tą pasakė ir ministras pirmininkas“, – aiškino A. Palionis.

Vyriausybės nurodymu Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki lapkričio 8 dienos VRM turi pateikti poreikį valstybės rezervo lėšų, reikalingų gaisro metu susidariusioms pavojingoms atliekoms tvarkyti, naudojantis VĮ „Toksika“ pajėgumais. O pavojingų atliekų išvežimą pradėti nedelsiant, Alytaus miesto ekstremalių situacijų komisijai priėmus sprendimą dėl pavojingų atliekų tvarkymo.

Vyriausybė taip pat VRM siūlo sušaukti Vyriausybės ekstremalių situacijų komisiją ir jos posėdyje kartu su ekspertais įvertinti ekstremalios situacijos Alytaus mieste bei rajone padarinių šalinimo priemones – nustatyti tikslią ekstremalios situacijos teritoriją, parengti būtinų priemonių ir tyrimų sąrašą bei pateikti Vyriausybei pasiūlymus dėl valstybės rezervo panaudojimo ekstremaliai situacijai likviduoti ir jos padariniams šalinti.

„Po savaitės grįšime prie šio klausimo jau Vyriausybės posėdyje ir tikiuosi, kad per šį laiką mūsų biurokratinės institucijos sugebės įgyvendinti tai, ką šiandien aptarėme“, – tikino premjeras Saulius Skvernelis.

Beje, šiandien Vyriausybė pritarė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento sprendimui panaudoti valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargas, susidarius ekstremaliajai situacijai Alytaus miesto savivaldybės teritorijoje dėl gaisro padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“. Iš departamento tvarkomų atsargų ekstremaliosios situacijos, susidariusios Alytaus miesto savivaldybės teritorijoje, padariniams šalinti, gaisro gesinimo darbams atlikti buvo skirti 100 komplektų dujokaukių ir 500 vnt. filtruojamųjų dėžučių dujokaukėms.

Pašalinus ekstremaliosios situacijos padarinius, panaudotos valstybės rezervo materialinių išteklių atsargos bus atkurtos iš 2020 metams departamentui šiam tikslui numatytų valstybės biudžeto asignavimų.

Facebook komentarai