Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Gaisras Alytuje: palikti vieni su savo bėda

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Printer Friendly, PDF & Email

Alytaus miestas ir rajonas po savaitę trukusio padangų gaisro iš lėto bunda tarsi po košmariškos nakties – bando valytis, bet nelabai žino kaip, bando gintis nuo įvairių tikrintojų, kuriems labiau rūpi ar ištisomis paromis gedusias padangas gesinusius ugniagesius lašiniais vaišinusi alytiškė turėjo reikiamus leidimus.  

Pamoka ateičiai

Šiandien Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje buvo aptarta situacija Alytuje, susidariusi po to, kai spalio 16-osios naktį padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilo didžiulis gaisras. Jo metu degė apie 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto sandėliai, kuriuose laikomos naudotos padangos. Gaisrą beveik savaitę gesino ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų, Vilniaus, Varėnos ir Marijampolės. Kol kas iki galo jis dar nėra užgesintas. Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio tvirtinimu, jam norėtųsi sakyti, kad jau viskas, gaisras užgesintas ir renkamos šiukšlės. Tačiau taip nėra. Padangos vis dar smilksta, skleisdamos pavojingus dūmus, kurie sklinda ne tik po Alytų ar jo priemiesčius, bet pasiekia ir tolimesnes Alytaus rajono gyvenvietes.

Tuo metu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariams tvirtino, jog gaisro gesinimo Alytuje metu pajėgumų buvo daugiau, nei reikia, o paties gaisro gesinimas negalėjo būti spartesnis, net ir turint daugiau technikos bei žmogiškųjų išteklių.

Po Seimo komiteto posėdžio Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas žurnalistams teigė pats pasigedęs iš valstybės institucijų informacijos tiek apie oro užterštumą, tiek apie Alytuje įvykusios nelaimės padarinių likvidavimą. Jam pačiam teko susirasti vieną chemijos mokslų daktarą ir su juo konsultuotis. Tuo tarpu atsakingos institucijos, dariusios tyrimus, esą tylėjo.  

Pasak A. Vrubliausko, labai trūko ir dabar dar nėra pakankamai tikslios informacijos apie oro ir vandens užterštumą. Todėl šiuo metu likviduojant nelaimės padarinius užsiimama tam tikru improvizavimu. „Tariamės su mokslininkais, plauname gatves, su gyventojais grėbsime lapus, bet tai yra tam tikras improvizavimas. Aš norėčiau, kad specialistai, valdiškos institucijos, komisijos, ministerijos pasakytų, ką daryti“, – teigė A. Vrubliauskas.

Seimo narys konservatorius Laurynas Kasčiūnas teigė manąs, jog labai trūko Vidaus reikalų ministerijos (VRM) indėlio sprendžiant šią katastrofą – ministerija turėjo perimti situacijos valdymą į savo rankas, paskirti atsakingą žmogų, kuris turėjo viską koordinuoti – nuo gaisro valdymo iki evakuacijos planų, tačiau taip padaryta nebuvo.

Reikalauja ministrės galvos

Antradienį aktyvūs alytiškiai peticijos.lt puslapyje parašė peticiją šalies prezidentui, kurioje ragina atsistatydinti iš pareigų vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę. Šiandien ryte peticiją jau buvo pasirašę daugiau, kaip 25 tūkst. žmonių.  

„Ekologinė nelaimė Alytuje akivaizdžiai parodė, kad Vyriausybė visiškai neužtikrina savo šalies piliečių saugumo nelaimių atveju, nesugeba suteikti bet kokios realios pagalbos, atvykę katastrofos šeštą dieną, Vyriausybės atstovai nelabai gaudėsi situacijoje, tik trukdė darbą ir jokios realios pagalbos nepasiūlė, maža to, palikusi Alytaus savivaldybę ir jos merą kapstytis patiems, ministrė dar sugebėjo priekaištauti jam dėl piaro ir išrėžti, kad už visus nuostolius gyventojams ir įmonėms atsakys pati savivaldybė.

Taip pat nuolat viešai akivaizdžiai skleidė dezinformaciją, tikindama, kad pagalba nuolat teikiama, technika siunčiama, oras neužterštas, nors realiai buvo viskas atvirkščiai, visą laiką meras su komanda tvarkėsi patys. Nesuvokiama. Gyvename šalyje, kurioje nelaimės atveju esame palikti kapstytis patys“, – teigia peticijos autoriai.

 „Pabudo“ tikrintojai

Seime besiaiškinant politikams, Alytaus miesto meras N. Cesiulis savo socialinių tinklų paskyroje šiandien paskelbė, kad jis keletą dienų džiaugėsi, kad žmonės yra vieningi ir palaiko gaisrą gesinančius vyrus. Socialiai atsakingos parduotuvės, kepyklėlės, kavinės ir pavieniai žmonės veža maistą, vandenį. Supranta, kad padėtis yra išties ekstremali.

„Tačiau dabar visokios tarnybos tarnybėlės puola klausinėti, kas veža maistą, ar yra maisto gamybos licencijos, ar turi leidimus vežioti maistą ir pan. Prašo kontaktų, pavadinimų, Klausia, kada konkrečiai maistas vežamas. Ar čia jie veikti neturi ką, ar tiesiog taip už gerumą padėkojama šiais laikais? Dabar galvoju apie tą ponią, kuri lašinukus iš namų vyrams pjaustė. Juk nei gamybos licencijų, nei transportavimo leidimų... Ką kalbėti apie tai, kad vyrai valgo juodom rankom ir panagėm. Tiesiog jos jau neatsiplauna“, - socialiniuose tinkluose teigia Alytaus miesto meras.

Prasidėjo valymo etapas

Kol valstybės politikai ginčijasi ir ieško kaltų, gyvenimas Alytuje dar sunkiai grįžta į įprastas gyvenimo vėžias. Šiandien Alytaus miesto mokyklose vyksta tik neformaliojo švietimo pamokos. Tėvams palikta teisė pasirinkti alternatyvą – moksleiviams lankyti ugdymo įstaigas ar ne. Alytaus miesto savivaldybės administracija informuoja, kad praleistų pamokų pateisinti nereikės, o tėvams apsisprendus vesti vaikus į švietimo įstaigas, neformalus ugdymas vyks tik mokyklų patalpose.

Vakar vakare posėdžiavusi Alytaus miesto ekstremalių situacijų komisija rekomendavo šiandien nevykdyti veiklos šiauriniame Pramonės rajone esančiose įmonėse. Be to, ir toliau mieste yra draudžiama prekyba lauke bet kokiais maisto produktais.

Alytaus miesto savivaldybės gatvių švara besirūpinanti įmonė „Raguvilė“ nuo sekmadienio plauna Alytaus miesto gatves. Du kartus nuplautos Putinų mikrorajono gatvės, nes šiam mikrorajonui teko didžiausia tarša. Praėjusią naktį buvo valomos Pramonės rajono gatvės. Pirmiausia jos valytos sausuoju būdu, surenkant kietąsias daleles, o vėliau – nuplautos. Žvyruotos gatvės artimiausiu metu bus palaistytos aukštos mineralizacijos druskos sūrymu, surišančiu kietąsias daleles ir mažinančiu dulkėtumą.

Panašių priemonių imtasi ir Alytaus rajone. Dar vakar pradėtos valyti gatvės Miklusėnuose. Specialia technika su vakuumine šluota plaunamos ir siurbiamos gatvių dulkės, kietosios daleles.

Taip bus valomos visos asfaltuotos gatvės Miklusnėnuose, Geniuose, Užubalius ir Miklusėnus jungianti Pavasario gatvė. Šių vietovių žvyrkeliai bus laistomi druskingu vandeniu.

„Pradėjome švarinimo darbus. Prieš tai tariausi su chemikais, mokslininkais, ko galime imtis. Pasitelkus techniką, bus sudrėkintas asfalto dangos paviršius, o dulkės, nešvarumai bus susiurbti vakuumine šluota. Tikimės, kad tai duos rezultatą. Darbai vyks ne tik Miklusėnuose, bet ir kitose stipriau užterštose Alytaus rajono vietose“, – kalbėjo Alytaus rajono savivaldybės meras A. Vrubliauskas.

Valymo darbus atlieka UAB  „Raguvilė“. Nuo gatvių susiurbtos medžiagos bus išvežtos į UAB „Toksika“.

„Taip pat noriu paprašyti gyventojų, kad nenaudotų lietaus vandens, nes jame gali būti kietųjų dalelių“, – teigė A. Vrubliauskas.

Artimiausiu metu Miklusėnų gyventojams bus išdalinti dideli vieno kubo šiukšlių maišai, kad į juos surinktų iš savo kiemų nuo medžių nukritusius lapus, kuriuos nemokamai išveš Alytaus rajono savivaldybė. Viešąsias gyvenvietės erdves tvarkys seniūnija.

Po gaisro padidėjus oro taršai nemažai žmonių iš Miklusėnų buvo išvykę, likę informuoti, kaip elgtis esant oro užterštumui.  Gyventojams buvo dalintas vanduo ir respiratoriai. Alytaus rajono savivaldybės iniciatyva tyrimams paimtos gaisro metu lauke augę daržovės.

Alytaus seniūnas Kęstutis Tumynas pažymėjo, kad miklusėniškiams trūko kvalifikuotų specialistų informacijos, o teikiama buvo neaiški. „Neaišku, kokios medžiagos pasklido ir svarbiausia, kokią jos įtaką darys sveikatai“, – sakė seniūnas.

Kol rajone nebus atšaukta ekstremali padėtis, Alytaus rajono ekstremalių situacijų komisija gyventojams draudžia deginti augalinės kilmės atliekas – lapus, šakas ir pan. 

Pagalba iš šalies

Alytaus merui N. Cesiuliui viešai pasidalinus informacija apie kylančius iššūkius ir biurokratinius trukdžius gesinant gaisrą padangų perdirbimo gamykloje, degalinių tinklas „Neste“ pasiūlė pagalbą. Įmonė skyrė 2 tūkst. litrų degalų, kuriuos gaisro gesinimo ir likvidavimo komandos nemokamai galės įsipilti „Neste“ degalinėse Alytuje.

„Reaguodami į susidariusią ekstremalią situaciją Alytuje jaučiame pareigą prisidėti ir palengvinti gaisro gesinimo darbų organizavimo naštą. Neatlygintinai tieksime degalus ugniagesių ir kitoms gaisrą Alytuje likviduojančioms brigadoms, kurios rodo išskirtines pastangas ir pasiaukojimą“, – teigė UAB „Neste Lietuva“ generalinis direktorius Ringaudas Steikūnas.

Iki šiol įvairi priešgaisrinės apsaugos gelbėtojų technika jau sunaudojo 4 tūkst. litrų degalų. Pasak Alytaus miesto mero N. Cesiulio, gaisravietėje šiuo metu dirba įvairi sunkioji gelbėtojų technika, kaip ilgatrasės karpymo žirklės, ekskavatoriai, pjautuvai, keltuvai, todėl parama degalais yra labai reikalinga.

Šiandien bendrovė „Norfos mažmena“ paskelbė nusprendusi skirti 10 tūkst. eurų ugniagesiams, gesinantiems gaisrą Alytaus padangų perdirbimo gamykloje.

„Šis gaisras ir Alytaus miestą ištikusi nelaimė yra didžiulis išbandymas visai valstybei. Aktyviai į pagalbą įsitraukusi visuomenė ir verslas parodė, kad nelaimės akivaizdoje galime būti vieningi. Operatyvi visų pagalba yra labai reikalinga ir reikšminga“, – pažymėjo Alytaus meras.

Anot jo, miesto savivaldybė sulaukia daug skambučių ir elektroninių laiškų iš alytiškių, norinčių skirti lėšų Pramonės rajone gaisrą gesinantiems ugniagesiams gelbėtojams premijuoti ar ekstremalios situacijos padariniams likviduoti. Todėl Alytaus miesto savivaldybė AB Šiaulių banke atidarė paramos lėšų sąskaitą LT467181200002130487, į kurią visi norintys gali pervesti lėšų  ugniagesiams premijuoti ir ekstremalios situacijos likvidavimo išlaidoms apmokėti.

„Nepaisant visų nesąmonių ir pokštų, kuriuos mums krečia, kas netingi, žmonės savo didvyrius myli – į savivaldybės sąskaitą jau sukrito virš 40 tūkst. eurų. Gavau žinutę, kad vienas mokinukas pervedė iš savo sąskaitos 1 eurą, nes jis tik tiek ir teturėjo. Stoviu, akis ir gerklę graužia. Tik šį kartą ne nuo dūmų...“, – tvirtina socialiniame tinkle N. Cesiulis. 

Nugaišo dėl oro taršos

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atliktas Alytaus apylinkėse rasto kiškio gaišenos patologinis anatominis tyrimas. Tyrimo akte nurodoma, kad iš nustatytų pokyčių patvirtinta diagnozė, kad kiškis nugaišo dėl ūmaus kvėpavimo funkcijos nepakankamumo bei kitų komplikacijų esant inhaliacinei traumai, informuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Anot pranešimo, smulkūs laukiniai gyvūnai, tokie kaip kiškiai, yra jautrūs aplinkos sąlygų pasikeitimams, taip pat oro taršai kenksmingomis medžiagomis. Kiškių gyvenamoji teritorija apima  kelių kilometrų spindulį, todėl vienareikšmiškai šį atvejį susieti su susidariusia situacija reikalingi detalesni aplinkos tyrimų rezultatai.

Labai svarbu, kad Alytaus miesto ir apylinkių gyventojai toliau būtų aktyvūs – šiomis dienomis pastebėję nugaišusių naminių ar laukinių gyvūnų nedelsiant informuotų VMVT visą parą veikiančia nemokama tel. linija 8 800 40 403, kad būtų atlikti reikalingi tyrimai.

Taip pat VMVT rekomenduoja stebėti naminius gyvūnus ir paukščius, o įtarus sveikatos sutrikimų – kreiptis į privačius veterinarijos gydytojus ar teritorines VMVT.

Reaguojant į Alytaus mieste ir rajone susidariusią ekstremalią situaciją, VMVT ir Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas dėl padangų degimo produktų sukeliamo poveikio gyvūnų sveikatai ir maisto saugai pateikė rekomendacijas gaisro paveiktoje teritorijoje gyvenantiems žmonėms ir maisto tvarkymo įmonėms.

Facebook komentarai