Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

G. Stanišauskas: Priverstinis testavimas darbe pajudėjo. Ar kas sustabdys šį begalvių keliamą chaosą valstybėje?

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Gediminas Stanišauskas.
Gediminas Stanišauskas.
Printer Friendly, PDF & Email

Šandien Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus verslininkų surengta simbolinė „paskutinė vakarienė“ parodė valdžiai akivaizdų faktą – išgyventi dar ilgesnius suvaržymus restoranai, viešbučiai ir kavinės nebepajėgs. Bet I. Šimonytė toliau spaudžia gazą. Šviesos greičiu judam į visišką ekonominį chaosą, kol ne tik plaukai užsidegs, bet ir supleškės viskas aplink.

Žmonės iš visų kampų šaukia, kad be valstybės paramos nebeturi galimybių išgyventi. O ką valstybė? O ji, kaip tas Ostapas Benderis: „Kisa, kam tau pinigai, juk tu neturi fantazijos“. Pastarąją gali pakeisti tik noras išgyventi, todėl nenuostabu, kad žmonės naudojasi pogrindiniais verslo pasiūlymais ir verčiasi taip, kaip gali. Ir naudosis šešėliu, nes per vienerius metus pavargo laukti. Nes akivaizdu, kad vėl bus pakartota: „Per Velykas likite namie, kad Kalėdas sutiktumėte kartu“. Būkite atsakingi, sako mums I. Šimonytė.

Tik tos atsakomybės pačioje I. Šimonytės Vyriausybėje nė su žiburiu nesurasi, nebent uždegtum vaivorykštę atskirose ministerijose ar kokiam Seimo Žmogaus teisių komitete ir pasišviestum ten, kur labai labai tamsu. Nes tai svarbiau, už visos Tautos išgyvenimo klausimą...

Kai jau daugelis šalių apskritai stabdo vakcinavimą „AstraZeneca“ vakcina, pas mus lyg kokioje „Žvaigždžių karų“ visatoje vyksta įtempta vakcinavimo plano propaganda, o I. Šimonytė pareiškia, kad stabdyti „AstraZeneca“ vakcinų panaudojimą būtų „žalinga“. Kas jau kas, bet mesti milijonai eurų į siekį įtikinti visuomenę masiškai skiepytis, panašu, patyrė visišką krachą. Tauta spjauna į veidą: „Gal pirma Seimas ir Vyriausybė tegul parodo pavyzdį ir pasiskiepija kiekvienas“.

Ir še tau boba devintinės: Seime patys parlamentarai pradėjo šiauštis prieš visų jų, tai yra, kiekvieno Seimo nario vakcinavimą, kaip praėjusį trečiadienį pasiūlė ekspremjeras Saulius Skvernelis. Tada esą reikėtų skiepyti ir kitus politikus, patarėjus ir pan. Tačiau kur problema, mielieji? Tauta jums ne bandymų poligonas aar avinų banda, kurią gali skersti kada panorėjęs, nes peilį prie gerklės lietuviai irgi gali pakišti... Jei verčiate skiepytis kitus, būkit mieli, parodykite pavyzdį. O Tautos nuomonę, manau, atitinka Kauno V. Kudirkos progimnazijos tėvų balsavimas, kai daugiau kaip pusė tėvų nubalsavo už tai, jog jų mokykla nedalyvautų eksperimente, kuriame moksleiviai, taip pat jų šeimų nariai, turėtų būti testuojami kas 4-7 dienas dėl COVID-19. Ar įsivaizduojate situaciją, kai jūsų kūdikiui kas 4-7 dienas kiša noskrapštį į šnervę, o pastarasis klykia? Kas apmokės visas tas keliones pas medikus kas 4-7 dienas testavimui? Bet ar šios nereikšmingos detalės svarbios ten, Vilniuje? Ten, atrodo, Vyriausybėje ir Seime, sėdi visiški begalviai, nes valdančioji dauguma eina dar toliau.

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė LR Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimams, kuriais siekiama įteisinti priverstinį darbuotojų testavimą. Nors darbų ir veiklos sričių, kuriose „leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašą“ Vyriausybė Seimui dar nepateikė, vis dėlto tai aiškus signalas, kad I. Šimonytė, taip ir netapusi Prezidente, tokiu būdu, atrodo, lieja pyktį rinkėjams. Na susidaro toks įspūdis iš visų premjerės veiksmų.

Įstatymo pakeitimas primena ne tik kad sovietmetį, bet dar blogiau – Šiaurės Korėją: „Darbuotoją, atsisakiusį nustatytu laiku pasitikrinti, ar neserga užkrečiamąja liga, arba nepasitikrinusį be labai svarbių priežasčių (...), darbdavys privalo nušalinti nuo darbo ir nemokėti jam darbo užmokesčio arba skirti dirbti nuotoliniu būdu iki tos dienos, kol jis pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga (...)“, – teigiama projekte.

Jau dabar kai kurie ekspertai sako, kad tai akivaizdus kišimasis į žmogaus, kaip individo, neliečiamybę. Bet kartu tokiu būdu, sąmoningai ar nepagalvojus, kuriamas įrankis darbdaviui susidoroti su neįtinkančiu darbuotoju. Ar I. Šimonytė apskritai apie tai pagalvojo, prieš siūlydama tokią nesąmonę, kuri sukels daugiau chaoso, nei įves tvarkos.

Tai kur ta buldozeriu stumiama feministiška deklaracija apie teisę į savo kūną, kai kalbama apie abortus? Kodėl ši deklaracija negalioja siekiant masiškai vakcinuoti arba testuoti Tautą? Juk, atrodytų, turėtų irgi būti laisvas žmogaus pasirinkimas. 

Be kita ko, įstatymo pakeitime numatoma, kad „išlaidas už periodinius sveikatos patikrinimus ir vidutinį darbo užmokestį darbuotojams už sveikatos patikrinimams sugaištą laiką apmoka darbdavys, o už sveikatos patikrinimą prieš pradedant dirbti – darbuotojas, jei kiti įstatymai nenumato kitaip“. Tai išeina taip, kad visas tas išlaidas apmokės tie, kurie ir dabar nebeturi pinigų, santaupų, kurias prarado per tuos vienerius karantino metus, nes jų pakanka nebent „paskutinės vakarienės“ vainikui. Tą ir matėme šiandien prie Vyriausybės rūmų.

Beje, ir realybė tokia, kad net kaukių nelabai jau ir pamatysi priemiesčiuose, jau nekalbant apie kaimus, kur žmonės, bendraudami vieni su kitais, nelabai ir laikosi atstumų ir būriavimosi suvaržymų, surašytų ten, Vilniuje. Svarbu tik tai, kad visa ši kvaila ir Tautą pykdanti epopėja, artėja prie pabaigos. Žmonėms kantrybė, jei iki galo dar neišseko, tai, manau, artėja prie tos raudonos ribos, už kurios nereikės laukti nė artimiausių Seimo rinkimų. Bet jei galvoje tuščia, tai vargu ir ar šie argumentai padės...

Facebook komentarai

bas

a