Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

G. Stanišauskas: Jūs šokiruoti? Kaip ir premjeras? Bet jei žinotumėte viską, prie šoko priprastumėte

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
"Čia yra vienkartiniai rūbai, sudėti po gydytojų pamainos Kauno infekcinėje ligoninėje. Man rašo, kad sistema dabar ten tokia - nusirengi ir įdedi į maišą. Užrašai vardą", – "Facebook" rašo žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė.
"Čia yra vienkartiniai rūbai, sudėti po gydytojų pamainos Kauno infekcinėje ligoninėje. Man rašo, kad sistema dabar ten tokia - nusirengi ir įdedi į maišą. Užrašai vardą", – "Facebook" rašo žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė.
Printer Friendly, PDF & Email

Kai žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė penktadienį paviešino Kauno klinikinėje ligoninėje (KKL) užfiksuotas nuotraukas, kuriose matyti į polietileninius maišelius sudėtos vienkartinės medikų apsaugos priemonės „daugkartiniam“ darbui su pacientais, premjeras Saulius Skvernelis buvo šokiruotas. Jis pareiškė, kad nedelsiant turi būti nušalintas KKL vadovas. Jei to nepadarys A. Veryga, tada esą kils Sveikatos apsaugos ministerijos atsakomybė. Nepraėjus nė porai valandų, savo „Facebook“ paskyroje „šoką“ nuo vaizdų patyrė ir A. Veryga, pareiškęs, kad KKL vadovas nušalinamas ir bus atliktas tarnybinis patikrinimas. Suspenduotas KKL vadovas Albinas Naudžiūnas tesugebėjo išlementi, jog tai politizuotas sprendimas. Kitaip tariant, istorija, kuri kilo per vieną dieną, kaip matyt, svarstė ir A. Veryga, ir jo viešųjų ryšių komanda, turėjo pasibaigti staigiai ir greitai, tai yra penktadienio naktį, kad šeštadienį jau suktųsi kitos temos, o nelemti maišeliai su daugkartinio naudojimo vienkartinėmis apsaugos priemonėmis, ant kurių kiekvieno užrašyta mediko vardas, būtų pamiršti.

Jei nebūčiau šioje gydymo įstaigoje dirbęs 5 metus atstovu spaudai, tikriausiai irgi būčiau šiandien šokiruotas. Įvertinant ir tai, kad Kauno klinikinės ligoninės infekcinių ligų korpusas anksčiau buvo Kauno infekcinė ligoninė, tai yra vienintelė tokio tipo specializuota gydymo įstaiga, kuri gydo itin retas, pavojingas ligas, pradedant maliarija ir baigiant, kaip anksčiau kalbėta – Ebola virusu. Tai infekcinių ligų gydymo bastionas Lietuvoje ir šie įvykiai su daugkartinio naudojimo apsaugos priemonėmis, ko gero, ir kelia didžiausią susirūpinimą „COVID-19“ pandemijos fone. Nė kiek neabejoju, kad jei šioje kovoje su virusu kris Kauno klinikinė ligoninė su jos ypatingos patirties infektologais, bijau net ir prognozuoti, kas visų mūsų laukia... Geriau apie tai net nepagalvoti.

Tačiau šokiruotas nesu. Veikiau dar kartą įsitikinau, kad Sveikatos apsaugos ministerijos vairą perėmus A. Verygai, tvarkos sveikatos priežiūros įstaigose dar ilgai nematysime. Ne vieną kartą įsitikinau, kaip KKL dirbantys medikai nerdavosi iš kailio, siekdami išgelbėti kiekvieno paciento gyvybę. Kaip jie net iš namų į ligoninę atveža savo namų apyvokos daiktus, įskaitant ir baldus, kad tik pacientams būtų užtikrintos sąlygos. Ir taip vyksta jau ne vieneri, ir net ne penketą metų. Net ir tada, kai visuomenė piktindavosi prastu maitinimu, kai nuolat medikus kaltindavo kyšininkavimu, KKL medicinos personalas (net neabejoju, kad ir kitų ligoninių medikai) siekdavo iš visų jėgų likti ištikimi Hipokrato priesaikai. Dar tik pradėjus darbą KKL, joje nebuvo jokių komunikacinių krizių suvaldymo algoritmų, jokios tvarkos, kaip bendrauti su žurnalistais. Kaip pasakojo patys gydytojai, žurnalistai spardydami duris galėdavo įsiveržti į kabinetą ir kelti klausimus prie čia pat apžiūrimo paciento. Ilgainiui susitvarkėme su bendravimu, tačiau daugelis buitinių bėdų išliko tos pačios. Ligoninės finansavimas ir uždarbis iš sveikatos priežiūros paslaugų vis dar ir dabar yra pernelyg mažas, kad gydymo įstaigos galėtų ne tik išgyventi, bet ir investuoti į inventorių. Išvilkite antklodes, pagalves, pasižiūrėkite čiužinius. Pamatysite tai, ko nesate matę.

O jei jau kalbame apie mūsų šalies infekcinių ligų bastioną, tai ar jūs matėte, kaip įrengti vadinamieji „boksai“. Kuomet vyko pratybos menamai kovai su Ebola virusu, pats kalbėjausi su infektologais. Kai kurie jų sakė, kad nerizikuotų savo sveikata esant tokioms sąlygoms. Ar tuose boksuose yra tambūras persirengti, ar už tambūro yra dezinfekcinė patalpa (paprastai su dezinfekciniu dušu ir ar tas dušas veikia) ir pan. Ar tos vienkartinės ir daugkartinės apsaugos priemonės išties yra bei ar nepasibaigęs jų naudojimo terminas. Šoko, manau, užtektų, nes, galbūt, paaiškėtų, kad A. Veryga mums visiems tiesiog dūmė akis apie pasiruošimą kovai su koronavirusu... 

Ir štai šiandien neva rastas sprendimas – laikinai nušalinti KKL direktorių A. Naudžiūną nuo pareigų, kuris sako, kad premjerui S. Skverneliui reikėjo pirmiau pasitarti su A. Veryga ir tik tada imtis sprendimų. O kas nuo to pasikeis? Pacientams realiai niekas nepasikeis, kaip ir niekas nepasikeis pačioje gydymo įstaigoje. Momentinis rūpestis – štai ir viskas, kol nurims bangos ir užges TV kamerų prožektorių šviesos. Pasikeis tik vadovas, kuris bus nuleistas pareigose, veikiausiai iki klinikos vadovo, kaip ir dirbo anksčiau. Naujas vadovas, tikėtina, irgi bus LSMU Kauno klinikų statytinis, nuolankus vykdytojas be stuburo. Jau dabar KKL vadovybėje net trys iš šešių vadovų yra sąlyginai neseniai iš LSMU Kauno klinikų „deleguoti“ žmonės. Tik vėl bėda – keičiantis vadovui papildomą stresą dėl savo ateities išgyvens medikai, skyrių vedėjai. „Nauja šluota“ niekad neprisideda prie sveikos darbinės aplinkos. Kaip, pavyzdžiui, dabar jaustis Infekcinių ligų skyriaus vedėjai Estelai Tamašauskienei ir jos personalui, kuomet tenka apsilankyti ir KKL administracijoje, kuomet vyksta darbiniai pasitarimai? Kaip į juos žvelgs kiti kolegos, dirbantys ne Infekcinių ligų skyriuose? Šie klausimai bendražmogiški, bet be galo svarbūs...

Kodėl A. Verygai svarbu išlaikyti SAM valdymo vadžias, užuot po tokio skandalo pasitraukus pačiam, atsakymų toli ieškoti irgi nereikia. Dar iki koronaviruso pandemijos nuspręsta sujungti Kauno klinikinę ligoninę ir Kauno Respublikinę ligoninę. Gydymo įstaigų tinklo optimizavimo planų rezultatus jau matome. Pažvelkite į situaciją rajonuose, kurie „irgi aprūpinti“ viskuo.

Ar jau pamiršome, kad KKL pastatus Kauno miesto centre nuspręsta perduoti Visvaldo Matijošaičio savivaldybei, o Kauno miesto savivaldybė už 4,5 mln. eurų pastatytų priestatą prie KKL. Savo ruožtu Kauno Respublikinė ligoninė perduoda Sveikatos apsaugos ministerijai pastatus jaukiame Kulautuvos miestelyje, Kauno rajone. Turtas parduodamas – visi laimingi. Kam rūpi tie gydytojai, kam rūpi pacientai? Atsakysiu – tik pasišventusiems gydytojams, kurie šiandien priversti kovoti su „COVID-19“ virusu pačiame avangarde, o tie polietileniniai maišeliai su „daugkartinio“ naudojimo vienkartinėmis apsaugos priemonėmis tėra tik daug ką nusakantis faktas. Todėl meldžiu valdžios, kad bent jau šiuo momentu ji atsitokėtų.

Gediminas STANIŠAUSKAS, portalo "Agroeta" vyr. redaktorius

Facebook komentarai