Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Farmer.pl: baigėsi lenkiškos kiaulienos importo į Kiniją aukso amžius

Autorius: Agroeta
Dabartinė Kinijos gyventojų padėtis ir produkcijos perteklius –idealus modernizavimo procesui. Yuangeng Zhang, Shutterstock.com nuotr.
Dabartinė Kinijos gyventojų padėtis ir produkcijos perteklius –idealus modernizavimo procesui. Yuangeng Zhang, Shutterstock.com nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Nuo 2022 metų sausio 1 dienos Kinijos finansų ministerija padidino į Kiniją importuojamos kiaulienos muito tarifą, rašo Lenkijos portalas farmer.pl. Šis sprendimas yra labai svarbus Lenkijos kiaulių augintojams ir ūkininkams. Nuo šių metų sausio importuojamai šaldytai kiaulienai ir jos gaminiams, taikomas naujas muito tarifas. Kinijos finansų ministerija jį padidino nuo 8 iki 12 proc. Mažesnis tarifas galiojo dvejus metus. Jis buvo sumažintas 2019 metų gruodį ir įsigaliojo nuo 2020 metų sausio.

Toks sprendimas buvo susijęs su afrikinio kiaulių maro (AKM) epidemija Kinijoje, kuri padarė didelę žalą šios šalies kiaulienos rinkai. Dabartinis padidinimas yra grįžimas į 2019 metus. Kas laukia šiais ir ateinančiais metais?

Modernizacijos kryptis

Padididntas muito tarifas importuojamai šaldytai kiaulienai ir jos gaminiams rodo, kad Kinija atkūrė kiaulienos rinką ir nebekyla grėsmių tiekimui. 2019 metais, kai dėl AKM traukėsi Kinijos kiaulių rinka, daugelis ekspertų ir analitikų prognozavo, kad naminių kiaulių ūkis sumažės 100–150 mln. (2018 m. – 428 mln.) ir išliks tokioje būsenoje dešimtmetį. Atsitiko kitaip. Kinija atkūrė ūkį vos per vienerius metus. Didelė staigmena pasauliui buvo 2021 metų sausį paskelbta Kinijos valstybinio statistikos biuro informacija, kad 2020 metų gruodžio pabaigoje Kinijoje kiaulių populiacija siekė 406,5 mln., o 2019 metais – 310,41 mln.

Tokia sėkmė „neužmigdė“  Kinijos vyriausybės ir Kinijos kiaulienos pramonės požiūrio į tikrąją pramonės būklę. Ūkių atkūrimas užtikrina aprūpinimą maistu, bet nesprendžia pagrindinės problemos – kokybės, vienodumo ir atsekamumo. Be jų Kinija negali svajoti apie eksportą. Todėl nuo praėjusių metų Kinijos vyriausybė vykdo kokybiškos kiaulininkystės modernizavimo programą. Šio plano detalės aprašytos keliuose Vyriausybės dokumentuose, o visa vizija ir strategija buvo pateikta naujausiame Vyriausybės dokumente „Nacionalinis gyvulininkystės ir veterinarijos pramonės plėtros planas“ (toliau Planas), paskelbtame 2021 metų gruodį.

Jame daroma prielaida, kad iki 2025 metų visoje Kinijoje bus padaryta didelė pažanga modernizuojant gyvulininkystę, o pirmieji norimą modernizavimo lygį pasieks melžiamų karvių, kiaulių ir paukštininkystės sektoriai. Reikia pabrėžti, kad šiuo metu Kinijoje kiaulienos apsirūpinimo lygis siekia 95 proc.

Pagal Plano nuostatas modernizuojama ne tik pati veislininkystė, bet ir skerdimas, perdirbimas, logistika, šaldymo grandinė, javų kultūra ir pašarų gamyba.

Pasekmės Lenkijos veisėjams

Dabartinė padėtis Kinijoje ir produkcijos šalyje perteklius – idealus modernizavimo procesui. Plano įgyvendinimui, kinų požiūriu, palankios sąlygos yra ir pasaulinėje rinkoje, taip pat ir Europos Sąjungoje, kur progresuoja AKM epidemija. Virusas uždarė daugelį rinkų, įskaitant Kiniją. Kai AKM buvo tik Lenkijoje, problema buvo tik vietinė. Tačiau kai virusas pasirodė Vokietijoje, viskas pasikeitė.

Bendras mėnesio kiaulienos importas iš Lenkijos į Kiniją, vidutiniškai siekęs 400 tūkst. tonų, dabar jau yra istorija. Tarifo nuo 8 iki 12 procentų padidinimą, lydi informacija, kad 2022 metais kinai iš savo rinkos išstums apie 1-1,5 mln. tonų kiaulienos, 70 procentų jos – iš ES. Taigi nesunku įsivaizduoti, kaip tai paveiks ES rinką.

Reikia turėti omenyje, kad šiemet Lenkijos kiaulių augintojams ir grūdų augintojams nebus lengva, nes auganti infliacija, kylančios energijos kainos, augančios palūkanų normos stipriai prieštarauja konkurencijai. Lenkijos ūkininkai, dėl kylančių kainų, šiemet turės daugiau sąnaudų. Čia nepadės Lenkijos įstatymai silpninantys pramonės konkurencines pozicijas rinkoje. Bet kaip selekcininkams, ūkininkams ir perdirbėjams sutaupyti, klausia farmer.pl.

Facebook komentarai

b