Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Europarlamentarai siekia geriau apsaugoti bites nuo pesticidų

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Europos Sąjunga (ES) turi veiksmingiau mažinti pesticidų naudojimą ir daugiau investuoti į tyrimus, kad būtų apsaugotos bitės ir kiti vabzdžiai apdulkintojai, įsitikinęs Europos Parlamentas (EP), pranešė jo biuras Lietuvoje.

Trečiadienį EP pritarė rezoliucijai, kurioje kritikuojama pernai birželį Europos Komisijos (EK) pristatyta iniciatyva dėl vabzdžių apdulkintojų apsaugos, nes ji nepakankamai apsaugo bites ir kitus augalus apdulkinančius vabzdžius nuo žemės paskirties pasikeitimo, buveinių praradimo, intensyvaus ūkininkavimo, klimato kaitos bei invazinių rūšių plitimo.

Europarlamentarai siūlo sugriežtinti tvaraus pesticidų naudojimo direktyvą bei skirti daugiau dėmesio pesticidų naudojimo mažinimui vertinant ES valstybių pažangą. Jie taip pat siekia, kad pesticidų mažinimas taptų esmine būsimos bendros ES žemės ūkio politikos dalimi. Kartu EP siūlo skirti daugiau lėšų bičių populiacijos mažėjimo priežasčių tyrimams, taip pat sukurti bičių kolonijų stebėjimo mechanizmus, kurie leistų įvertinti įgyvendinamų priemonių sėkmę.

2018 m. balandį ES visiškai uždraudė lauke naudoti imidaklopridą, klotianidiną ir tiametoksamą – neonikotinoidines veikliąsias medžiagas. Tiesa, kai kurios ES valstybės paskelbė apie laikinąsias išimtis, leidžiančias naudoti šias medžiagas. EP ragina išplėsti šį draudimą visiems neonikotinoidų pagrindu pagamintiems pesticidams.

EK duomenimis, vien tik ES apytiksliai 84 proc. pasėlių rūšių ir 78 proc. laukinių gėlių rūšių bent iš dalies priklauso nuo gyvūnų apdulkinimo. Tai sukuria iki 15 mlrd. eurų vertės žemės ūkio produkcijos per metus.

Lietuvoje išrinkto EP nario (Europos liaudies partija) Liudo Mažylio teigimu, padariniai gali būti pašalinti tik pašalinus pačias tokios situacijos, kokia yra susiklosčiusi, priežastis.

„Viskas, ką mes darome siekdami užkirsti kelią biologinės įvairovės nykimui, turi būti pagrįsti mokslu ir ambicingais, tačiau įgyvendinamais tikslais. Kad būtų išvengta apdulkintojų mažėjimo, gairės turėtų būti visiškai patvirtintos kaip įmanoma greičiau. Reglamentas dėl augalų apsaugos produktų pateikimo į rinką turėtų būti iš dalies pakeistas atsižvelgiant į lėtinį toksiškumą ne tik bitėms, bet ir kitiems apdulkintojams. Svarbus EK ir valstybių narių tikslas turėtų būti poveikio įvertinimo ir standartizuoto laukinių apdulkintojų stebėjimo taikymas“, – sakė jis.

Facebook komentarai