Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

EK mėgins "atrakinti juodąją dėžę“: paaiškins, kokią kainos dalį gauna ūkininkas, perdirbėjas ir prekybininkas

Autorius: Agroeta
EK mėgins "atrakinti juodąją dėžę“: paaiškins, kokią kainos dalį gauna ūkininkas, perdirbėjas ir prekybininkas
EK mėgins "atrakinti juodąją dėžę“: paaiškins, kokią kainos dalį gauna ūkininkas, perdirbėjas ir prekybininkas
Printer Friendly, PDF & Email

(Briuselis, gegužės 23 d.) Remiantis trečiadienį Europos Komisijos pateiktu pasiūlymu didinti kainų skaidrumą maisto produktų grandinėje bus galima gauti esminę informaciją apie maisto produktų kainodarą, tai yra, kaip nustatomos kainos.

„Ūkininkų pozicijos maisto tiekimo grandinėje sustiprinimas yra Europos Komisijos prioritetas, – teigia už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Philas Hoganas. – Padidinus rinkos skaidrumą, bus galima suteikti vienodą prieigą prie informacijos apie kainas ir daugiau aiškumo šioje srityje, o tai padarys mūsų maisto grandinę teisingesnę ir darnesnę. Šiomis naujomis taisyklėmis, kurių priėmimas yra labai didelės visoje ES visuomenės paramos ūkininko vaidmeniui maisto tiekimo grandinėje sustiprinti išraiška, bus papildyta priimta nauja direktyva, kuria uždraudžiama nesąžiningos prekybos praktika suteikiant daugiau galių silpnesniems ir mažesniems maisto tiekimo grandinės dalyviams“.

Nors informacijos apie pokyčius žemės ūkio rinkose (kainų, gamybos apimčių, atsargų ir kt.) yra daug, informacijos apie kitas pagrindines žemės ūkio ir maisto tiekimo grandinės rinkas (konkrečiai, tarp ūkininkų ir vartotojų veikiančias maisto perdirbimo ir mažmeninio pardavimo rinkas) beveik nėra.

Rinkoje dėl informacijos tarp ūkininkų ir kitų maisto tiekimo grandinės dalyvių asimetrijos ūkininkai atsiduria labai nepalankioje padėtyje, o tai griauna pasitikėjimą tuo, ar elgiamasi sąžiningai. Šis perdirbėjų ir mažmenininkų informacijos apie rinkos pokyčius trūkumas vadinamas žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinės „juodąja dėže“, o šiandieniniu pasiūlymu ši dėžė yra „atrakinama“.

Siūlomos priemonės bus taikomos mėsos, kiaušinių, pieno produktų, vaisių ir daržovių, pasėlių, cukraus ir alyvuogių aliejaus sektoriams.

Kiekviena valstybė narė bus atsakinga už kainų ir rinkos duomenų rinkimą. Valstybės narės pateiks duomenis EK, o ši savo ruožtu stebėjimo duomenis paskelbs savo žemės ūkio maisto produktų duomenų portale ir ES rinkos stebėjimo centruose.

Agroeta

Facebook komentarai