Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dzūkijoje medaus prisukta trečdaliu mažiau nei pernai

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Medaus krautuvėlė Dzūkijoje
Medaus krautuvėlė Dzūkijoje
Printer Friendly, PDF & Email

Ar jau ragavote pirmo šviežio medaus? Daugeliui skaniausio, tik nežinia ar, kad pirmas - labai lauktas, ar tikrai skaniausias. Koks gi šiųmetis medunešis Dzūkijoje? Ar nepristigsime šio vertingo produkto?

„Medunešis šiemet labai prastas. Medaus prisukome trečdaliu mažiau nei įprastai“,- tiesiai šviesiai sako Lazdijų bitininkų draugijos pirmininkas Juozas Petrauskas. Anot jo, buvę šalta, augalai neišskyrė nektaro, bičių šeimos vystėsi, tą, ką sunešė pačios sunaudojo, bitininkams neliko. Už kilogramą medaus šiemet bitininkai prašo 6-7 eurų. „Jei kitas medunešis bus geresnis ir medus bus pigesnis“,- teigia jis. Neslepia liūdesio prityręs bitininkas, tačiau  optimizmo nepraranda. „Laukiame geresnių laikų. Jei tik šilumos bus, žydinčių augalų dar yra: ir avietės, ir esparcetai žydi, tad bitutės gali puikiausiai darbuotis“, - sako J. Petrauskas pats prižiūrintis 70 bičių šeimų. Sakosi, vėl atkursiąs bityną, mat paprastai jo bityne apie 100 bičių šeimų darbuojasi.

Pavasarinio medaus išsukta trečdaliu mažiau

Bitininkė Janina Lisauskienė iš Būdviečio Lazdijų rajone, taip pat jau išsuko pavasarinį medų. Jos bitynas - Lazdijų rajone, Kalvarijos savivaldybėje 12 skyrių: Būdvietyje, Strumbagalvėje, Kybartų kaimuose, Aštriosios Kirsnos dvaro sode, Bielėnuose, Žemaitkiemyje, Paliūnuose - tėviškėje, Pašilių kaime. 

Janinos „šviežiai kepta“ bitininke nepavadinsi. Medų ji suka nuo 1987 metų, tai darė dar sovietmečiu kolūkyje - dirbo bitininke, dabar virš 20 metų bitininkauja savo bityne - turi 200 bičių šeimų.

Šiemet pavasarinio medaus sukimo sezonas prasidėjo panašiai kaip pernai. „Paprastai sezonas niekada neprasideda tuo pačiu metu“, - bando prisiminti ji.

Pavasarinio medaus išsukta trečdaliu mažiau. „Tačiau tikrai nepritrūksime, visiems smaližiams užteks paragauti su šviežiais agurkais ar sūriu“,- nuramina Janina. Kiek prisukusi medaus, bitininkė nutyli, sako, žmonės, linkę svetimus pinigus skaičiuoti, todėl geriau patylėti. Janinos bityno medus šiemet brangesnis: 1 kilogramo kaina - 6 eurai.

„Taip būna, kad vienas prastesnis medunešis, kitas geresnis“,- pasakoja bitininkė J. Lisauskienė. Ji nusiteikusi optimistiškai, prognozuoja geresnį derlių po antro sukimo. „Tikimės, kad bus gerai. Juk negali suplanuoti, kas nuo mūsų nepriklauso. Tai jau gamtos reikalas“,- sako ji. Bitininkė pasakoja, kad pernai viskas išdžiūvo, šiemet žaliuoja ir pievos, ir pamiškės, avietynai labai gražūs. „Tad medaus gausesnio derliaus tikimės“,- viliasi ji.

Bitininkė nuolat pas savo bites, namie ją surasti sunku, o žmonės medaus nusipirkti nori. Todėl ji sugalvojo atidaryti medaus krautuvėlę. „Ją jau du kartus pirkėjai "nusiaubė"“,- šypsosi pasakodama bitininkė. Kieme stovi spintelė, joje pridėta medaus: įvairaus dydžio stiklainiukuose, kibirėliuose. Pirkėjas pasiima medų ir palieka pinigus. „Sugrįžtame namo, randame tuščią spintelę, tik pinigus belieka pasiimti“,- sako ji.

Antanas Kliučinskas Žališkės kaime, Lazdijų rajone bitininkauja. Turi kaimo turizmo sodybą. Pirmasis Lietuvoje įkūrė bičių namelį. „Žmonės atvažiuoja čia pailsėti, atgauti jėgų ir, aišku, gali pasėdėti bičių avilyje - namelyje, pakvėpuoti tuo oru. Norinčiųjų ir šiemet apstu“,- sako jis. Atvykstantiems A. Kliučinskas gali papasakoti daug įdomių dalykų apie bitininkystę. Šį bityną itin pamėgę mokiniai, čia vyksta edukacijos. Paklaustas apie šiųmetinį medunešį sako, kad pirmo medaus jau neturintis- visą pardavęs.

„Mano medus - skanus, kas paragauja, vėl perka. Išperka iš namų, o man tai labai paranku, nereikia laiko gaišti turguje“,- kalba bitininkas. Jo bityne 30 bičių šeimų. O kokia medaus kaina? „Koks medunešis bebūtų, ar daug medaus, ar mažai prisuku, mano bityno medaus kilogramas kainuoja 6 eurus. Aš  nei keliu, nei nuleidžiu kainą - visada tokia pat“,- teigia jis.

Tiesa, pripažįsta, jog šiemet pirmo pavasarinio medaus prisukęs 25 procentais mažiau nei pernai. Tačiau sakosi, jog jo bitynas idealioje vietoje: visada užuovėja, aplink visa žemė užsėta medingais augalais, todėl bitutėms itin palankios sąlygos. Bitininkas medų kopinėjantis tris kartus: didysis medunešis būna po liepų žydėjimo, tačiau ir antrojo sukimo tikisi geresnio, mat , anot jo, esparcetai plieskia aplink, bitelės dūzgia. Bitininkas nusiteikęs optimistiškai - smaguriai medaus nepristigs. „Užteks ir patiems, ir svečiams pavaišinti“,- teigia bitininkas.

Facebook komentarai