Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dzūkės džiaugiasi: spanguolių šiemet daug ir didelės kaip vyšnios

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Spanguolių Dzūkijos pelkutėse užderėjo kaip niekada daug, prisirinkti tikrai galima. Autorės nuotr.
Spanguolių Dzūkijos pelkutėse užderėjo kaip niekada daug, prisirinkti tikrai galima. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiuo metu – spanguolių sezonas. Jų užderėjo kaip niekada daug, prisirinkti tikrai galima. Spanguolių ne tik daug, jos ir didelės. Gausus žydėjimas pranašavo, gerą derlių.

„Pažiūrėkit, yra ir tokių kaip vyšnios didumo“, – rodo uogautojos. Sako, būtinai reikia prisirinkti, mat tai ne tik gardus maistas, bet ir nuo seno gerai žinomas vaistas.

Dzūkijos pelkutės šiemet raudonuoja nuo spanguolių gausos. Tereikia netingėti ir pasinaudoti šia gamtos dovana. „Jei bijot gyvatių, tadu nuspirkit“, – vis tik įspėja užkietėję uogautojos.

Dzūkijoje lyja, tad pelkutėse vandens yra.

„Apsiauname ilgesniais čebatais, nuo lietaus reikia būtinai ką turėti, o ir pirštines gerai būtų užsimauti, tada aštrūs žolynai pirštų nesupjaustys“, – pataria uogautojos. Pasakoja, jei tik virš galvos pakimba juodas debesis, grasinantis lietumi, tuoj moterėlės suskumba palikti pelkę: į automobilį dumia.

„Šiltos arbatos išgeriame, užvalgome, po 50 gramų stipresnio gėrimo paragauname, palaukiame, kol praeis lietus ir atgal į pelkynę“, – kvatodamos spanguoliavimo ypatumais dalijasi dzūkės.

Uogautoja Jolanta iš Lazdijų su savo pussesere važiuoja į Drapalio pelkę (Druskininkų savivaldybė). Čia traukia ir vietinės moterys. Šiemet sako, spanguolių kaip niekada daug. Trina rankomis dzūkės: samanose lyg priberta raudonų uogyčių, saujomis žeria. Yra ir pasislėpusių – šios pačios didžiausios, gražiausios, didumo sulig vyšniomis. Sako, kad jos neskubančios, renkančios tik sau.

„Na, dar kokiai gerai kaimynei truputį įpilsiu ar mamai parinksiu“, – prasitaria Jolanta. Renka atsargiai. Tikina, kad jei jau šiemet šalnos nenušaldė spanguolių žiedų, uogų daug, tai reikia kruopščiai rinkti, šiukštu, nedraskyti miško paklodės.

„Uogų daug. Visi gali prisirinkti. Nėr čia ko draskytis“, – tvirtina jos. O ir atsargioms reikia būti: jei jau mato, kad kojos gilyn vandenin sminga, tuoj traukia ir stoja kiton kietesnėn vieton.

„Vandens šiemet pelkutėse yra, šlapia, drėgna. Gal todėl ir uogų daug“, – svarsto Jolanta.

Ir dar pamoko, kaip parsineštas uogas išvalyti, jei koks lapelis, žolė papuolė į kibirą. Moteris šio „triuko“ pamokęs sibiriokas (į Sibirą buvęs ištremtas), dabar jau garbaus amžiaus senolis. „Reikia stalo galą truputį aukščiau pakelti, ant jo patiesti frotinį rankšluostį. Iš kibiro po saują pilti uogas, kurios rankšluosčiu surieda į apačioje padėtą bliūdą. Tereikia uogutes truputėlį paglostyti, tada visi šapai lieka rankšluostyje“, – pamoko uogautojos. Tokiu būdu uogas greit sutvarko, išvalo, vandeniu užpila ir šaldytuvan. Tvirtina, kad taip turėti šviežių uogų galima ilgai, o ir vitaminai nežūsta. Įspėja, kad nereikia susigalvoti visokių nesąmonių.

„Būna, kad miestietės susigalvoja, sultis spaudžia iš spanguolių. Žieveles išmeta, o nereiktų. Geriausia, o ir sveika po saujelę spanguolių kasdien suvalgyti“, – moko dzūkės.

 „Kasdien po saujelę rytas, vakaras suvalgau“, – aiškina sutikta spanguoliautoja. Sako, daug jų nerenkanti, bet kai šiemet metai dosnūs, tai nors trupučiukų pasirinkti gerai. Spanguoles itin vertina – naudoja maistui, pagardai nepaprastai skanūs, o ir vaistas. Teigia, kad spanguolės be galo geros uogos. Ypač šias rudenines uogas turėtų pamėgti tie, kurie šlapimo takų problemų turi.

Uogautoja prisipažino, kad ji jau kokia pora savaičių kasdien du kartus per dieną po saujelę spanguolių suvalgo ir daug geriau jaučiasi, o ir su šlapimu susijusi bėda ženkliai sumažėjo, nemalonių pojūčių ženkliai mažiau.

„Nežinau, ar čia sutapimas, ar ne, bet ženkliai geriau, tikrai”, – neslepia ji pridurdama, kad kai jau pas tėvus į Drapalių kaimą atvažiuoja, tai būtinai į pelkutę spanguolių užsuka.

Moterys spanguoles renka daug metų ypač vietinės. Sako, kad geresnio vitaminų šaltinių ieškoti nereikia, nėra ko po vaistines vaikščioti, o ir palaksto po pelkutę, mat čia nepasėdėsi, nurinkus vieną kupstą, eini prie kito ir taip perdien veiksmo užtenka.

„Atrodo, nepavargsti, bet vakare vos nušliauži lovon. Geras sportas spanguoliavimas“, –prisipažįsta ir Jolanta. Neslepia, nemiga tikrai nekankina.

Tiesa, visai nebūtina žinoti spanguolynus taip, kaip juos pažįsta vietinės dzūkės. Jei noro yra pabūti gamtoje ir kokią saują spanguolių suvalgyti, tai galima padaryti visai nesunkiai. Trako gamtos taku, Trako miške (Lazdijų rajonas) pasivaikščioti galima, dar kokią voveraitę surasti, o priėjus įlomę, kur plyti pelkutė, per kurią miškininkai taką nutiesę, net nuo paties tako, į vandenį žengti nereikia, raudonų spanguolių saujelę galima prisirinkti.

Supirktuvėse už litrą spanguolių – 2 eurus duoda, turguose litras – 3 eurus kainuoja. Kai tik prasidėjo spanguoliavimo sezonas prašė ir po 4 eurus už litrą.

 

Facebook komentarai