Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dzūkai sausrai nepasiduoda: jei reikės šiaudais gyvulius šers

Autorius: Dainius MAKYS
Nederlingų žemių naudotojų asociacijos vadovė Danutė Karalevičienė sako, kad važinėdama po Lietuvą ji mato labai skirtingą vaizdą.
Nederlingų žemių naudotojų asociacijos vadovė Danutė Karalevičienė sako, kad važinėdama po Lietuvą ji mato labai skirtingą vaizdą.
Printer Friendly, PDF & Email

Jau antrą vasarą kankinanti sausra pakeitė Dzūkijos kraštovaizdį – pievose beveik nebeliko gyvulių, o vis dar laikantys raguočius išgyvena tik savo sumanumo bei užsispyrimo dėka.

Nepriruošė šiemet pakankamai nei šieno, nei šienainio Varėnos, Lazdijų, Trakų, kitų aplinkinių rajonų ūkininkai. Viltis, kad gelbės atolas, taip pat pamažu silpsta. Nederlingų žemių naudotojų asociacijos vadovė Danutė Karalevičienė sako, kad važinėdama po Lietuvą ji mato labai skirtingą vaizdą.

„Žemaitijoj viskas gerai, šiaurinėj Lietuvos daly irgi lyg neblogai, o va kitur... netgi derlingose Kėdainių žemėse ne visur žolės užteko, o ką jau bekalbėt apie Dzūkiją. Pati mačiau - iš hektaro trys rulonai šieno, o su tokiu pašarų kiekiu išsiversti labai sunku“, – kalbėjo D. Karalevičienė, užsimindama, kad ir vienas smarkesnis nulijimas šiemet buvo labai svarbus.

Moteris pasakoja, kad alternatyvų sumanūs ūkininkai visada turi ir ji tiki, kad ir šiemet sunkumai bus įveikti.

„Nukūlus pirmuosius hektarus gyvulių augintojai turi galimybę ražienose pasisėti ankštinių kultūrų ar žolių mišinio, juk iki arimo dar mėnuo ar pusantro, tad mišinys tikrai suspės subujoti. Be to, nereikia pamiršti vasarinių javų šiaudų, kuriuos sumanūs ūkininkai esant reikalui naudoja pašarams. Galvoju, kad žmonių išmonė neleis jiems bankrutuoti, ypač tiems, kurie laiko daugiau gyvulių, nes jie moka įveikti susidariusius sunkumus“, – sakė D. Karalevičienė.

Varėnos rajono Krivilių kaimo ūkininkas Vytas Ramaška „Agroetai“ sakė, kad su pašarais galvijams šiuo metu labai sunku.

„Ganyklose žolė tiesiog traška, džiūsta. Atolo gero taip pat, matyt, nebus, nebent nuo dabar gerai palis. Šieną ar šienainį pakeisti nėra kuo, tad sukam vasarinius šiaudus į rulonus, kaupiam rezervą, bandysim jais nuo bado gintis“, – kalbėjo apie 50 mėsinių šarole veislės galvijų bandą laikantis ūkininkas.

Pašnekovas pasakojo, kad dėl pašarų stygiaus netoliese gyvenantys žmonės pieningas karves pardavė mėsai, o jis, sūnaus padedamas, bandys išsilaikyti.

„Ne vien tik pašarai problema. Mėsos, pieno supirkimo kainos menkos, jos ir neleidžia mums normaliai oro įkvėpti“, – sakė V. Ramaška.

To paties rajono Vydenių seniūnijoje sėkmingai gyvuoja Krivilių žemės ūkio bendrovė. Čia laikoma apie 300 raguočių, iš kurių 140 – melžiamų karvių. Bendrovės vadovas Juozas Antanevičius supranta pašarų svarbą, tačiau net ir esant sudėtingoms gamtinėms sąlygoms į paniką nepuola.

„Vakar truputi palijo, šiandien dar lietaus pridėjo – išgyvensim. Atolas nors ir menkas, bet pjausim ir maišydami su vasarojaus šiaudais gaminsim silosą“, – kalbėjo J. Antanevičius.

Bendrovėje rezervui jau pagaminta 1 000 rulonų vasarinių javų šiaudų. Be to, jos vadovas prasitarė, kad jie turi 40 ha kukurūzų pasėlių, o tai, anot pašnekovo, didelė paspirtis.

„Dar nenusprendėm, ar kukurūzų silosą gaminsim maišydami juos su šiaudais, ar į tranšėjas dėsim vienus, bet žinom tiksliai – išgyvensim. Mano įsitikinimu visada reikia stengtis, tuomet ir Dievulis padeda“, – sakė Krivilių ŽŪB vadovas.

Facebook komentarai