Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dzūkai ploja rankomis geri grybai auga šalia namų: iki miško ir su dviračiu gali nuvažiuoti

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiemet miškai gėrybių nešykšti. Dzūkai ploja rankomis: kibirais tempia voveraites  į supirktuves. Yra ir mėlynių. Kapčiamiestyje supirktuvėse už kilogramą voveraičių galima gauti 5 eurus, tačiau jau buvo kaina visai nukritus, kilogramas tekainavo 4 eurus, 4.50, mėlynių kilogramas – 2.70.

Kapčiamiesčio žmonės sau prisirinko, dabar jau grybauja ir parduoda supirktuvėse, taip prisiduria prie pensijos. Anot jų, viskas brangsta, tad nors kiek papildomų pajamų, taip gaunantys. „Ir nei sėt, nei akėt nereikia tik susirinkti“, - sako grybautojos. Vietinės moterys iš darbo važiuodamos stabteli ir „pasismožyt ant skarvados“ ar sriubai pasirenkančios „ant greičio“, kas jau grybauja pardavimui ilgiau po mišką vaikšto, bet ir prirenka ne vieną kibirą.

Kad grybų daug, nesunku įsitikinti. Šiemet voveraitės ėmė dygti net ten, kur anksčiau jų nė nebūdavo. „Pats miškas užsinešė“, - taip sako vietiniai.

Nereikia į Kapčiamiesčio miškus nė važiuoti, taip jau nusprendė vietiniai, Šeštokų seniūnijos žmonės, mat šiemet jie pačių skaniausių grybų randa vietiniuose miškučiuose, visai šalia namų: ir voveraičių, ir baravykų, ir kazlėkų. Tiesa, pastarieji dabar jau labai sukirmiję.

Rolių miškelyje jaučiama drėgmė, sodriose samanose didelės, gražios voveraitės pasislėpę: pusvalandukas ir pilna sterblė grybų sriubai. Kiti jei krepšio nepasiėmė, o voveraičių užėjo, palikti juk tokį gėrį neišeina, į kišenes neįsidėsi, rodą vis tiek gauna: kepurę nuo galvos ir ten grybus krauna. „Ir tokios gražios - didelės“, - neatsidžiaugia Marytė. Sako, kad Dievulis taip jau, matyt, „sukėravojo“: kuras brangus, tai toli nuo namų nė važiuoti nereikia, vietoj grybų prisėjo. „Ir su dviračiu gali atvažiuoti miškan“, - sako moteriškė. Neskriaudžia šiemet dzūkų nei gamta, nei Dievulis: ir saulės, ir lietaus yra. Jei saulė pakepina, tuoj palyja: grybams tai tinka. „Aišku, vietos miškuose nepririnksi tiek, kad supirktuvėn vežtum, mes to ir nedarome, bet sau pavalgyti tikrai galima prisirinkti, o ir žiemai atsargoms tikrai užteks. Pasipylė grybai lyg iš gausybės rago. Smagu, o ir vietoj, prie namų, galima sakyti“, - aiškina Marytė. Čia apstu ir mėlynių daigų. Tiesa, uogų nematyti. Sako, kad gal čia tik „vyriški mėlynojai“, todėl uogų nėra? Tačiau jų ploteliai gana nemaži. Ko gero, ir mėlynių jau kitais metais bus šalia namų.

Vietinių vadinamame Bervelnyke, čia pat už Birutės gyvenvietės, irgi grybų yra, čia dar ir aviečių moterys pasirenka. Jau dairos ir kokį baravyką gal ras, ne tik kazlėkų. Sako, karščiai jau baigės, praneša lietų, po jo tai jau tikrai baravykų bus vietoj ir nė važiuoti niekur nereiks.

Kitur jau randa ir baravykų, tikisi, kad jų šiemet irgi bus galima pasirinkti. Sutiktas grybautojas gyrėsi, kad iš Kalniškės miško tris kibirus baravykų jau parsinešęs. Sako, kad grybauja tik gerai žinomose vietose, ten, anot jo, niekas daugiau neauga tik baravykai.

 

Facebook komentarai

bas

a