Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Didžiausi Vilkaviškio rajono bulvių augintojai jau pradėjo bulviakasį: derlių vadina vidutiniškai geru

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Valuckų ūkyje jau kasamos pirmosios bulvės.
Valuckų ūkyje jau kasamos pirmosios bulvės.
Printer Friendly, PDF & Email

Vilkaviškio rajono Pilviškių seniūnijos ūkininkai Alvytė ir Eugenijus Valuckai ketvirtadienį jau pradėjo bulviakasį, prikasė apie 25 tonas bulvių. Bulvių derliui, kurį galima vadinti vidutiniškai geru, pasak ponios Alvytės, nebejotinai įtakos padarė pavasarinės šalnos.

Didžiausi Vilkaviškio rajono bulvių augintojai iš viso yra pasodinę apie 130 hektarų bene dešimties skirtingų veislių bulvių. Paskutiniąsias bulves, jei orų sąlygos bus palankios, tikisi nukasti iki spalio pradžios. 

Pakenkė pavasarinės šalnos

Ūkininkė Alvytė Valuckienė pirmąjį šviežių bulvių derlių įvardijo kaip vidutiniškai gerą.

„Kokią sėklą pasodini, kaip dirvą sukultūrini ir paruoši, toks yra ir rezultatas. Bet ne vien nuo žmogaus įdirbio derlius priklauso. Labai mums pakenkė pavasarinės šalnos. Ankstyvosios daigintos bulvės gerokai apšalo. Nors augalas vėliau ir leidžia naujas atžalas, galiausiai vis viena išaugina smulkesnes bulves. Tikra rykštė toks šalnos“, – apgailestavo patyrusi bulvių augintoja. Ūkininkai bulves gelbėjo laistydami vandeniu, per naktis laukuose kūrendami laužus.

 Valuckų ūkyje prikasta apie 25 tonos bulvių. Pasak A. Valuckienės, nors nėra su kuo bulvių palyginti, jau dabar aišku, kad bulvės tikrai mažesnės būtent dėl šalnų.

Pirmosios Valuckų ūkio bulvės pateks į prekybos centrus. Šią savaitę Valuckai vėl kas, turi užsakymą 20 tonų bulvių.

„Mūsų užaugintos bulvės patenka ir į užsienio rinką, tačiau ten stengiamės parduoti tik gerai subrendusias bulves. Ne visada vežėjai išmano, kaip tinkamai su bulvėmis, ypač nesubrendusiomis, elgtis. Nesinori veltis į galimus konfliktus, kuomet sunku įrodyti teisybę“, – pasakojo ūkininkė.    

Augina daug bulvių veislių

Valuckų ūkyje auginamos bene dešimties veislių bulvės: nuo labai ankstyvų iki pačių vėlyviausių.

„Mūsų ūkininkavimo praktika – nemaža, beveik trys dešimtmečiai. Iš patirties jau žinome, kokias bulves geriausiai auginti, kokių veislių bulvės labiau pakenčia drėgmę, kokių – sausrą. Lietuvoje gamta nešykšti įvairiausių siurprizų. Žmogui tenka taikytis. Kitas labai svarbus dalykas – vartotojo poreikiai. Norime klientams pasiūlyti kuo didesnį pasirinkimą.  Ne mažiau svarbus ir bulvės veislės atsparumas virusams, bakterinei juodajai kojelei, rudajam puviniui ir panašiai“, – sakė Alvytė Valuckienė.

Nuo 1992-ųjų bulves auginantys Valuckai visokiausių metų išgyvenę. Bulvės yra ir tekę net užarti, nes nebebuvo įmanoma nukasti. Vidurvasario prognozės bulvininkams nėra palankios, bene kasdien žadamas lietus. A. Valuckienė svarstė: jei taip ir toliau bus, sunkesnėse žemėse bulvės pradės pūti dėl drėgmės pertekliaus.  Jei orai taisysis, gamtos sąlygos bus palankios, visas bulves Valuckai tikisi nukasti iki spalio pradžios.   

Facebook komentarai