Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Didžiausi Dzūkijos sodai pristigo darbo rankų: nuteistieji nedirba, valdžia neišmokėjo žadėtų kompensacijų

Autorius: Daiva BARTAŠEVIČIŪTĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Sodininkai, kaip ir kiti žemės ūkio atstovai susiduria su koronaviruso grimasomis. Alytaus rajone esantys didžiausi Pietų Lietuvoje „Luksnėnų sodai“ dėl visoje šalyje paskelbto karantino turėjo atsisakyti Alytaus pataisos namuose laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų pagalbos.

„Jau ne vienerius metus soduose dirbdavo apie dešimt nuteistųjų. Jų darbu buvome patenkinti, o nuteistiesiems tai buvo galimybė pasiruošti grįžimui į laisvę. Nelikus šių darbuotojų, sulėtėjo obelų genėjimo darbai, kuriuos iki vaismedžių žydėjimo būtinai reikia baigti“, – sakė „Luksnėnų sodų“ direktorius Vaidas Stanaitis.

Anot direktoriaus, teks papildomai samdyti žmonių, tačiau dėl to atsiranda kita problema. Naujus darbininkus reikės apmokyti dirbti šitą darbą, o tai užtrunka savaitę dvi, priklauso, kaip greitai pavyksta perprasti genėjimo specifiką.

„Liko genėti apie 15 hektarų. Lyg ir nedaug, tačiau laikas toks, kad jau reikia atlikti dezinfekcinį purškimą, o prieš jį dar reikia susmulkinti ir išvežti šakas. Gali būti kad nespėsime. Suprantu, kad žmonių sveikata svarbiau, tačiau sodo darbai, nepaisydami viruso, sustoti negali“, – rūpesčiais dalijosi V. Stanaitis.

Sodų darbininkai aprūpinti apsaugos priemonėmis. Tačiau V. Stanaitis pripažįsta, kad darbuotojai nelabai noriai dedasi kaukes, todėl tenka paraginti elgtis atsakingai.

Darbuotojų trūkumas ne vienintelė problema, su kuria šį pavasarį susiduria „Luksnėnų sodai“. „Dar neatsigavome po praėjusių metų, kai derliaus nesiekė nė 30 proc. įprasto kiekio. Nesulaukėme žadėtų Žemės ūkio ministerijos kompensacijų dėl pernai užklupusių pavasarinių šalnų. Buvo net paskaičiavę, kiek skirti, po to sumažino numatytą sumą bene tris kartus, bet ir tos sumažintos negavome“, – apie finansinius rūpesčius pasakojo V. Stanaitis.

COVID-19 virusas ne tik išretino darbuotojus, bet privertė pakeisti kitus planus. „Buvome suplanavę, kad negausaus derliaus dalį, apie 15 tonų obuolių pristatysime mokykloms, todėl jų nepardavėme prekybos centrams. Tačiau vaikams pradėjus mokytis nuotoliniu būdu, mokykloms obuolių nereikia.

Mūsų apimtimi tai nėra didelis kiekis. Obuolius parduosime Alytuje esančiame prekybos punkte“, –  kalbėjo „Luksnėnų sodų“ vadovas.

Po šiltos žiemos sodininkai jau pastebėjo amarų ir erkių kiaušinėlių pagausėjimą, tačiau dėl ekonominių sumetimų šiemet žada naudoti mažiau apsaugos priemonių.

180 hektarų užimančiuose soduose dzūkai augina apie 30 veislių obelų. Dominuoja žieminės atsparios šalčiams ir ligoms veislės, reikalaujančios mažiau priežiūros, tačiau pasižyminčios puikiomis skonio savybėmis. Didžiausią populiarumą yra pelnę „Gloster“, „Idared“, „Ligol“ raudonos spalvos saldžiarūgščiai obuoliai.

65 hektarai sodų yra ekologiniai. Likusioje dalyje auginama Nacionalinės kokybės sertifikatu žymimi obuoliai. Tai irgi sveikesni obuoliai už chemizuotai augintus, nes jie per sezoną  purškiami du kartus preparatais, turinčiais tą pačią veikliąją medžiagą.

 „Mūsų vizija būtų auginti tik ekologišką sodą, tačiau kol kas mūsų pirkėjai už ekologiškus obuolius nori mokėti 10-15 centų brangiau nei už įprastu būdu užaugintus, tuo tarpu užauginimo savikaina skiriasi ne centais, o kartais. Jei už ekologiškų obuolių kilogramą mokėtų po 1 eurą, auginčiau visus ekologiškai“, – tikino V. Stanaitis.

Bendrovėje dirba 18 nuolatinių darbuotojų (be dirbusių nuteistųjų)  ir 14 pagal laikino įdarbinimo čekius.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA