Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Didelius moliūgų ir kitų daržovių plotus deklaravę, bet produkcijos nepateikę ūkininkai gali piktnaudžiauti parama

Autorius: Salomėja PRANAITIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Seimo Kaimo reikalų komitete aptariant pasėlių deklaravimo ir išmokų mokėjimo problemas, informuota, kad kasmet deklaruojama vis daugiau pasėlių. Šiemet, lyginant su praėjusiais metais, plotai padidėjo 10 tūkst. ha, iš viso deklaruota beveik 3 milijonai ha žemės ūkio naudmenų ir pasėlių. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, už pasėlius išmokėta rekordiškai daug avansinių išmokų, ūkininkų sąskaitas papildė 384 mln. Eur parama.

Tačiau kuo didesni deklaruoti plotai, tuo mažiau pinigų tenka hektarui – ir tiesioginių išmokų ir susietosios paramos.   

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė sako, kad dėl galimybės gauti  išmokų ir pigaus dyzelino, smarkiai plečiasi kai kurių daržovių plotai. Štai moliūgų šiemet deklaruota per 700 ha, tai dvigubai daugiau nei pernai, ridikų plotai taip pat padvigubėjo, plečiasi ir krapų laukai.

„Moliūgų plotai jau didesni nei morkų, tik lentynose jų nesimato. Morkų pilnos mūsų saugyklos, gausu prekyboje, o prekiniai moliūgai yra pasibaigę. Dar daug moliūgų likę laukuose, o gavę šalnų – netinkami prekybai. Manau, jei moliūgai lieka pievose ar atiduodami gyvuliams, tai tokiems augintojams nepriklausytų išmokos už daržovių auginimą“, – Kaimo reikalų komiteto posėdyje aiškino Z. Cironkienė.

Pasak jos, iš 700 ha moliūgų, prekinės produkcijos yra tik apie 40 ha, daugiau esą Lietuvai ir nereikia. Todėl negalima deklaruoti lauko, kur hektare tarp žolių slepiasi keli moliūgai ir už tai gauti pinigų. Z. Cironkienė klausė, ar tokius laukus tikrino Nacionalinės mokėjimų agentūros specialistai. Šie teigia, kad tokie pasėliai buvo įtraukti į rizikingų pasėlių sąrašą, bet kiek patikrinta negalėjo pasakyti, nes rezultatai bus aiškūs vėliau.

Apsimetėliai daržininkai piktina ūkininkus  

Daugiau nei dešimtmetį moliūgus auginantis Šakių rajono ūkininkas Martynas Laukaitis skaičiuoja, kad Lietuvoje prekinis derlius imamas iš ne daugiau nei 100 ha, o deklaruojama 7 kartus daugiau plotų.

„Kaip ūkininkas, realiai auginantis ir parduodantis, prastai manau apie „sofos“ arba apsimestinius ūkininkus, kurie deklaruoja, bet realiai neaugina. Jei iš tikrųjų dirbi, tai nėra problemų parodyti, kiek užaugini, kiek pardavei. O jei esi apsimestinis ūkininkas, tai kyla problemų, deklaruoji, kad augini, o nieko nenuimi, nėra ką parodyti, nes nei tinkamai sėjai, nei prižiūrėjai. Nenorime, kad tokių apsimetėlių būtų daržininkystės sektoriuje“, – piktinasi M. Laukaitis.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos duomenimis, už deklaruotą daržovių hektarą galima gauti per 400 eurų įvairių išmokų ir apie 300 litrų lengvatinio akcizo dyzelino.

Daržovių augintojų asociacija siūlo Žemės ūkio ministerijai nebemokėti susietųjų išmokų asmenims, deklaruojantiems moliūgų ir krapų plotus, bet netiekiantiems produkcijos.

Anot ministerijos ES reikalų koordinavimo grupės vyriausiojo patarėjo Artiomo Volkovo, tiesioginės išmokos skirtos ne prekinei produkcijai remti, o palaikyti ūkininkų pajamų lygį.

„O susietosios išmokos surištos su gamyba, su prekine produkcija. Tai yra piktnaudžiavimas, kai deklaravus plotus, nėra produkcijos ar ji nepateikiama rinkai,“ –  sako A. Volkovas.

Žemės ūkio ministerijos atstovas pripažįsta, kad reikėtų keisti susietosios paramos skyrimo taisykles, numatant reikalavimą nuimti moliūgų bei kitų daržovių derlių, parodyti užaugintą produkciją ir ją realizuoti. Esą dar šiemet planuojama priimti sprendimus, kurie užtikrins, kad susietoji parama už daržoves atiteks tiems, kas iš tiesų užsiima daržovių auginimu.

Facebook komentarai